חוסר אשמה: נסגר התיק נגד לוחמי מג"ב בפיגוע בשער שכם

פרקליט המדינה החליט לסגור את התיק נגד לוחמי מג"ב שירו במחבל, לאחר שדקר אזרח ישראלי באורח קשה. "במקרי מוות שאירעו כתוצאה מירי במהלך פעילות משטרתית תיפתח חקירה, נמצא כי הייתה הצדקה חוקית לשימוש בנשק"

שמחה ברנס, חדשות כיפה 09/12/21 12:14 ה בטבת התשפב

חוסר אשמה: נסגר התיק נגד לוחמי מג"ב בפיגוע בשער שכם
זירת הפיגוע, צילום: Jamal Awad/Flash90

משרד המשפטים הודיע היום (ה') כי פרקליט המדינה עמית איסמן אימץ את המלצת המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) והמשנה לפרקליט המדינה לעניינים פליליים, והחליט לסגור מחוסר אשמה את תיק החקירה נגד שני לוחמי מג"ב, שירו במחבל שביצע פיגוע דקירה בשער שכם לפני כשבוע.

כזכור, בסביבות השעה 16:30 בשבת הגיע המחבל , צעיר בן 25 תושב סלפית, סמוך לכיכר שער שכם במזרח ירושלים ולאחר שהתקרב לעבר אזרח שלף סכין, דקר ופצע אותו באורך בינוני-קשה. לאחר מכן ניסה לדקור לוחם ולוחמת מג"ב. בתגובה, ירה בו הלוחם מספר כדורים שהובילו לנפילתו ארצה. המחבל לא חדל וניסה להתרומם ממקומו, כאשר הסכין עמו. הלוחמת ביצעה ירי נוסף לעברו. המחבל התרומם מעט שוב והלוחמת ביצעה ירי נוסף לעברו והוא נהרג.

מפקד משמר הגבול, ניצב אמיר כהן והלוחמים

מפקד משמר הגבול, ניצב אמיר כהן והלוחמים צילום: דוברות המשטרה

במשרד המשפטים הסבירו כי בהתאם להנחיה לפיה, ככלל, במקרי מוות שאירעו כתוצאה מירי במהלך פעילות משטרתית תיפתח חקירה, למעט מקרים חריגים בהם מובהק כי לא בוצעה עבירה, הוחלט על דעת פרקליט המדינה והמשנה לעניינים פליליים לפתוח בחקירה כדי לבחון האם כל מקטעי הירי בוצעו כדין.

חקירת התנהלות לוחמי מג"ב באירוע נוהלה על ידי מח"ש ביסודיות, במקצועיות וביעילות. המלצת מח"ש, אליה הצטרף המשנה לפרקליט המדינה, הובאו בפני פרקליט המדינה שהחליט לאמץ את עמדתם ולסגור את התיק מחוסר אשמה. לאחר חקירה ובירור הדברים נמצא, כי הסבריהם של לוחמי מג"ב לפיהם הם פעלו מתוך הגנה עצמית עלו בקנה אחד עם יתר ממצאי החקירה, לרבות סרטון אשר תיעד את האירוע במלואו.

בסיכום בחינת מכלול הנסיבות נמצא, כי מדובר היה באירוע שנמשך שניות בודדות בלבד, בנסיבות בהן קמה סכנה ממשית ומוחשית לחיי הלוחמים והאזרחים במקום, ולנוכח זאת, לרבות נחישותו של המחבל להביא לפגיעה בנפש, נמצא כי הייתה הצדקה חוקית לשימוש בנשק ולכן הוחלט, כאמור, כי יש לגנוז את התיק נגד הלוחמים מחוסר אשמה.

(תיעוד הפיגוע)

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר