הערכה: מדינה ערבית נוספת בדרך ליחסים עם ישראל

ממשל ביידן משקיע את מאמציו בניסיון ולשחזר את הישגי טראמפ בהסכמי אברהם, לצד ביקורו של לפיד בוושינגטון גורמים במערכת המדינית מעריכים כי מדינה ערבית נוספת תצטרף בקרוב להסכמי אברהם

עמיאל ירחי, חדשות כיפה 13/10/21 07:25 ז בחשון התשפב

החתימה על הסכמי אברהם בוושינגטון. ארכיון, צילום: דוברות ראש הממשלה
החתימה על הסכמי אברהם בוושינגטון. ארכיון, צילום: דוברות ראש הממשלה

אופטימיות במערכת המדינית באשר לסיכויים שמדינה ערבית נוספת תצטרף בקרוב להסכמי אברהם ותכיר בישראל. בשבועות האחרונים ממשל ביידן הגביר את מאמציו לחדש את המומנטום של הסכמי אברהם ולקרב אל ישראל מדינות שאינן מכירות בה. בין השאר, הממשל נמצא במגעים מואצים עם סודאן, שהכירה בישראל אך לא השלימה את תהליך הנורמליזציה, לא שלחה נציג רשמי לישראל - ולא פתחה בארץ נציגות.

לצד סודאן, שהייתה אחת מארבע המדינות של הסכמי אברהם, מתקיימים מגעים עם מדינה נוספת. בשל רגישות הסוגיה לא ניתן בשלב זה להוסיף פרטים. כך מפרסם הבוקר (ד'), הכתב המדיני של "ישראל היום", אריאל כהנא.

בד בבד, שר החוץ וראש הממשלה החליפי יאיר לפיד צפוי לקיים מחר פגישה משולשת בוושינגטון עם שר החוץ האמריקני, אנתוני בלינקן ועם עמיתם האמירותי, עבדאללה בן־זאיד, במלאת שנה להסכמי אברהם. השלושה אף יקיימו סעודת ערב משותפת. לפיד גם יקיים פגישה נפרדת עם בלינקן, אשר במרכזה המאמצים לצרף מדינות ערביות נוספות להסכמי אברהם. אתמול נועד לפיד עם סגנית הנשיא של ארה"ב קמלה האריס, יו"ר בית הנבחרים ננסי פלוסי וההנהגה הדו־מפלגתית של הקונגרס.

לפיד גם פגש את היועץ לביטחון לאומי של ארה"ב, ג'ק סאליבן. במרכז שיחתם עמדה סכנת הגרעין של איראן. מלשכת לפיד נמסר כי, "לפיד שיתף את היועץ לביטחון לאומי בדאגה הישראלית מהמרוץ האיראני ליכולת גרעינית, ומכך שאיראן הופכת למדינת סף גרעינית". לפיד גם דיבר עם היועץ לביטחון לאומי על הצורך בתוכנית חלופית להסכם הגרעין. בה בעת דנו השניים בתוכנית לרצועת עזה, "כלכלה תמורת ביטחון", שיזם לפיד ובדרכים להמשיך לחזק את הברית האסטרטגית והביטחונית בין ארה"ב לישראל.


(לפיד מבקר במרוקו).

אל תשחקו אותה: כך תוכלו ללמוד בקלות את ההלכה. כל הפרטים >>

כתבות נוספות

/
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר