פרוייקט הסקי הדתי

כך משרד התקשורת מתכנן להוזיל את מחירי השיחות לחו"ל

יועז הנדל מעדכן על כוונת משרדו לבטל בהדרגה את דמי הקישוריות בטלפון הקווי ובטלפון הנייד, מה שיוזיל את מחירי הטלפון הביתי ומחירי השיחות לחו"ל. התהליך, שימשך בהדרגה במשך שלוש שנים, ישפיע על המחירים שלא עודכנו משנת 2014

שמחה ברנס, חדשות כיפה 13/09/21 12:34 ז בתשרי התשפב

צילום: shutterstock
צילום: shutterstock

מחירי השיחות וחבילות הטלפונים השתנו משמעותית בשנים האחרונים ונראה כי השיפור המשמעותי רק ממשיך. שר התקשורת יועז הנדל הודיע היום (ב') על כוונתו לבטל בהדרגה את דמי הקישוריות בטלפון הקווי ובטלפון הנייד. 

משמעות הדבר כי צפויה הוזלה משמעותית של מחירי הטלפון הביתי וגם של השיחות היוצאות לחו״ל. עוד עולה כי המהלך ימגר את תופעת הצינתוקים, שמטרידה בעיקר את המגזר החרדי. 

"ההחלטה הזו הייתה צריכה להתקבל לפני שנים. תשלום דמי הקישוריות בין החברות אינו נחוץ, הוא מייצר עיוות בשוק התקשורת, עלויות מיותרות, ותוצרי לוואי שפוגעים בציבור", אמר שר התקשורת יועז הנדל, "ביטול דמי הקישוריות יאפשר לחברות שמספקות טלפון קווי וטלפון נייד להציע חבילות ללא אבחנה בין נייד לנייח, במחיר שווה לכל נפש. בנוסף לכך זה יהווה פתרון לחברה החרדית שסובלת מצינתוקים (צלצול וניתוק)״.

מנכ"לית משרד התקשורת, לירן אבישר בן-חורין בירכה על המהלך ואמרה "תעריף דמי הקישוריות איבד רלוונטיות ביחס להתפתחויות הטכנולוגית ומצב השוק. אנו מבקשים לעבור בהדרגתיות לאיפוס התעריף וביטול פיקוח על  מחיר הקישוריות. החלטתו של שר התקשורת, לאחר שנים רבות של קיפאון, היא צעד אמיץ, חלוצי ומתבקש בשוק, שיפחית סרבול, יצמצם תופעות לוואי מטרידות ויגדיל את כוח המיקוח של מפעילים ישראלים מול מפעילים בינלאומיים. אנו ממשיכים לצמצם את המעורבות הרגולטורית במקום שאין לה תועלת תחרותית".

עוד הוסיפה כי משרד התקשורת מתכוון לתקן עיוות בשוק התקשורת שמתרחב בשנים האחרונות, ולבטל בהדרגתיות את תעריפי הקישוריות בחברות הסלולר והחברות הטלפון הקווי שלא עודכנו משנת 2014.

דמי הקישוריות בין חברות הסלולר והטלפון הקווי, אשר סייעו לפני כשני עשורים להגביר את התחרות בשוק הסלולר ולהכנסת שחקנים נוספים לשוק הטלפון הקווי, כבר איבדו את הצדקתן הרלוונטית  לאור התמורות הטכנולוגיות והתחרותיות שמתרחשות בענף בשנים האחרונות.

בשנים האחרונות תעריף לא עדכני של דמי הקישוריות הוביל לעיוות שוק אותו מנצלים ספקי תוכן טלפוני קטנים המשווקים שירותים שונים בעיקר למגזר החרדי (הקלטת שיחות, שיחות ועידה, האזנה לרדיו) וסוחרים בדקות שיחה מול חברות הסלולר והחברות הטלפון הקווי. תעריפי הקישוריות יצרו תופעות לוואי מטרידות כמו "צינתוקים" (חיוג למספר הטלפון וניתוק השיחה מיד, על-מנת שהנמען יחייג חזרה ויחשף לפרסומות או תוכן). ביטול הדרגתי של דמי הקישוריות עתיד להפחית משמעותית את הכנסות ספקי התוכן המסחרי משיחות נכנסות, ולמגר את תופעת הצינתוקים המטרידה את המגזר החרדי.

המשרד מתכוון לבצע הפחתה הדרגתית לאורך שלוש שנים של תעריף הקישוריות בשוק הנייד, הקווי ובשוק הבינלאומי, ולאחר זמן היערכות, תופסק בהדרגה העברת התשלומים בעבור השלמת השיחה ברשת אחרת. המהלך צפוי להפחית עומס רגולטורי ולהתאים לתנאים התחרותיים בשוק הפועלים במסגרת חבילות "הכל כלול" הנהוגות בארץ, וימנע את השימוש בדקות שיחה כסחורה.

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר