סגור

אדלשטיין דוחה את הצעת בג"ץ: "לא אסכים לאולטימטום"

אדלשטיין דחה את הצעת בג"ץ, לפיה עד יום רביעי יתקיים דיון בהחלפת יו"ר הכנסת: "התערבותו של היועץ המשפטי לממשלה בהליך פנים-פרלמנטרי של הכנסת אינה במקומה"

חדשות כיפה
כז באדר התשפ
,
23 במרץ, 2020 21:16
אדלשטיין חותם על תשובתו לבג"ץ

אדלשטיין חותם על תשובתו לבג"ץצילום: דוברות

יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, השיב הערב (ב') לפסק הדין שנתן בג"ץ מוקדם יותר היום, לפיו יש לקיים את הדיון בהחלפת יו"ר הכנסת בהקדם האפשרי, בהתאם לעמדתו של היועץ המשפטי לממשלה. ראשית, דחה אדלשטיין את הבאתה של חוות הדעת של היועץ המשפטי לממשלה, וכתב כי "בטרם אתייחס לגוף השאלה, הנני סבור כי התערבותו של היועץ המשפטי לממשלה בהליך פנים פרלמנטרי של הכנסת אינה במקומה".

לעצם עניין הדיון כתב אדלשטיין: "אשר לגופם של דברים: כפי שהצהרתי בימים האחרונים בכמה הזדמנויות, פעלתי ואפעל תמיד לפי הוראות הדין. לכן, בכוונתי להעמיד את נושא בחירת יושב ראש הכנסת על סדר יומה של הכנסת "בהקדם האפשרי", ככל שהנסיבות יצדיקו זאת, למן הימים הקרובים ועד ו"לא יאוחר מהמועד שבו תכונס הכנסת לצורך כינון הממשלה", כלשון תקנון  הכנסת שמחייב גם אותי, גם את חברי הכנסת כולם".

"בכל הכבוד הראוי, ככל שביהמ"ש הנכבד מציב בפניי ובפני כנסת ישראל אולטימטום בדורשו ממני לקיים את הדיון "לא יאוחר מיום 25.3.20", לא אוכל להסכים לכך. שהרי משמעות הדבר שסדר יומה של הכנסת ייקבע בידי בית המשפט העליון ולא על ידי יושב ראש הכנסת, שלו מסור תפקיד זה". הדגיש יו"ר הכנסת.

ארכיון: שופטי העליון

ארכיון: שופטי העליוןצילום: פלאש 90. יונתן זינדל

לדבריו, "לתקופת המעבר עד לכינונה של ממשלה ישנה חשיבות ומשמעות והיא: מתן הזדמנות וטווח זמן מספק למו"מ הקואליציוני והפוליטי להבשיל לכדי קואליציה ולקראת כינונה של ממשלה, וזאת להבדיל מקביעת עובדות מוקדמות בשטח", ובהמשך הביא לכך דוגמאות מן העבר, וטען כי "מעולם לא נבחר יו"ר כנסת קבוע בשעה שהייתה אי בהירות כה גדולה באשר להרכבה של הקואליציה העתידית. בכל המקרים שבהם נבחר יו"ר כנסת במועד מוקדם, היה זה כאשר ההכרעה בבחירות הייתה ברורה וחד-משמעית".

אדלשטיין מותח ביקורת חריפה על התערבות בג"ץ בהליך פרלמנטרי: "התערבות בג"ץ במקרה זה תישא – בטובתו או שלא בטובתו – אופי פוליטי דומיננטי מובהק. היה ויחליט בית המשפט להתערב במקרה דנן, הוא עשוי להיתפס כמי שטמן רגלו עמוק בביצה הפוליטית, דבר שיפגע פגיעה קשה במעמדו ובאמון הציבור בו. וכבר הזהירנו נשיא בית המשפט העליון לשעבר, השופט הדגול משה לנדוי, שכתב כי "התוצאה העגומה היא שבית-המשפט כאילו נוטש את מקומו הראוי לו, מעל למחלוקות המפלגות את הציבור, ושופטיו יורדים בעצמם אל תוך הזירה" (בג"צ 58/68 בנימין שליט נ' שר הפנים, פ"ד כג (2)521)".

לסיכום כתב יו"ר הכנסת: "אני סבור שהתערבות בית המשפט בשיקול דעתו של יושב-ראש הכנסת לקבוע את סדר יומה של המליאה ולהעלות להצבעה את נושא בחירתו הינה התערבות תקדימית בסדר היום הפוליטי, בשיקול דעתו ואיננה נכונה בימים אלה. 
בשל הנסיבות המיוחדות אני מתקשה בשלב זה לנקוב בתאריך מדויק אך בכוונתי להעלות את הנושא על סדר יומה של הכנסת עם התבהרות המצב הפוליטי. כולי תקווה שהדבר יקרה בזמן הקצר ביותר".

23.03.2020

1. וואו. מה שאדלשטיין אומר בעצם זה שהוא לא מציית לחוק (עבריין)

השופטים לא "ביקשו". זו דרכם להורות לו. ככל שידוע לי משלא מציית לחוק נענש בהתאם.
מי שלא מציית לבג"ץ צריך להיות מושלך לכלא.

זה לא משנה בכלל אם אתה שמאל או ימין, דתי או חילוני. צפצוף כזה על שלטון החוק הוא צפצוף על המדינה שלנו.

דווח על תגובה לא ראויה
23.03.2020

2. אדוני היו״ר אוהבים אותך! (בני)

דווח על תגובה לא ראויה
23.03.2020

3. מדינת בג"ץ עוברת כל גבול (שפוי)

לפי חוק מינוי יושב ראש כנסת משנת 2016 יולי צריך לעזוב אם בכלל, רק עם כינון הממשלה. בגץ עוקף חוקים מפורשים ורומס את הפרדת הרשויות שהיא נשמת טפה של הדמוקרטיה!!!!!!!!!! לא רחוק היום שהעם יבוא עמם חשבון!!!

דווח על תגובה לא ראויה
24.03.2020

4. בגץ מחריב את הדמוקטיה כי אין להם רוב (מאמין)

הפסידו בבחירות ועכשיו הם מנסים לכפות עלינו בבגץ את מה שהם לא הצליחו בכנסת. הלוואי שיסרב שיראה להם שגם אנחנו יכולים לשבור את החוק כדי להציל את רצון העם שהוא אנחנו ולא הם

דווח על תגובה לא ראויה
24.03.2020

5. בג"ץ שוכח מדי פעם שיש דבר כזה שנקרא הפרדת רשויות, לא בחרנו בכם בקלפי די להשתלט על חיינו!! (מיה)

דווח על תגובה לא ראויה
24.03.2020

6. ההכרעה ברורה וחד משמעית 62 מנדטים להחלפת השלטון (חתירה תחת אושיות הדמוקרטיה)

אם יסרב אדלשטיין ילך לכלא יחד עם הבוס שלו- יוכלו לחלוק אותו תא

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

שירות התעסוקה צילום: Yonatan Sindel/Flash90

עדיין בחל"ת? רשימת הערים שהכי קל למצוא בהן עבודה

קרא עוד