סגור

אורלי לוי-אבקסיס לכיפה: "הציונות הדתית הפכה לקפיטליסטית ומנוכרת"

יו"ר גשר מספרת לחדשות כיפה על מי תמליץ לאחר הבחירות: "לא פוסלים מועמד אחר מהליכוד", ואת דעתה על יהודה ושומרון: "את גושי ההתיישבות לא צריך לשמר, אלא לפתח ולטפח"

מירב כהן, חדשות כיפה
ב באלול התשעט
,
02 בספטמבר, 2019 17:31
לוי-אבקסיס

לוי-אבקסיסצילום: ללא

יו"ר מפלגת גשר, אורלי לוי-אבקסיס, חברה עם מפלגתה למפלגת העבודה, והפכה אותה למפלגה עם אג'נדה חברתית. אבקסיס מספרת לחדשות כיפה מדוע הם בחרו להתמקד בנושאים הללו ומותחת ביקורת על הציונות הדתית. 

המצע של מפלגת העבודה ברובו כלכלי וחברתי. יכול להיות שבימים עם מתיחות ביטחונית אתם הופכים ללא רלוונטיים? 

"אני לא חושבת שזה הופך אותנו ללא רלוונטיים. אדרבא, דווקא שאנחנו מדברים על עתות חירום, אנחנו רואים שחוזקו של העורף יקבע את העמידה שלנו. אותם אנשים, שביומיום זקוקים, עבור הילדים שלהם או ההורים שלהם, לשירותים החברתיים, נאלצים לשלם מכיסם הפרטי את השירותים שבמדינה מתוקנת צריך לתת להם. כאשר אנחנו מסתכלים על כל אותם תלמידים ומורים שביומיום מתקשים באמת, אז במצבי חירום זה הולך ומחמיר".

"המנהיגים, או אלו שרוצים להגיע לשלטון, מתייחסים לנושאים האלו כאל סרח עודף או נושאי נישה. אני חושבת שזו תפקידה של המדינה. מרגע היוולדנו יש לנו יחסים עם המדינה, ואנחנו צריכים לשאול מה תפקיד המדינה בחיי האזרח. יש רשת ביטחון מקדמת דנא, עוד מהחוקים הסוציאלים שהיהדות הביאה לעולם, אנחנו מגלים שהנושאים האלו לא רק שהם לא על סדר היום, אלא הם אפילו מפריעים למנהיגים שלנו. אנחנו צריכים לעשות הכל כדי שהחברה הזו תהיה חזקה יותר, ונמשיך לעשות את זה עד שאנשים יבינו שזה לטובתם". 

מה יש לכם להציע כשאנחנו עומדים מול איומים קיומיים? 

"השאלה זה לא או ביטחון או חברה. זו התפיסה שלצערי השרישו אצל האזרחים. כשאנחנו מדברים על ביטחון אנחנו מדברים על שגרה של חיים נורמליים שאנשים יוכלו לקיים. כשחושבים שאחד בא על חשבון השני, אנחנו מאבדים את כל היכולת שלנו להשפיע על החברה הישראלית. כולם ידאגו לביטחון וזה לא משנה איזה מפלגה תהיה בשלטון. כשאיווט החליף את יעלון במשרד הביטחון לא היו באמת שינויים אסטרטגים וטקטיים במדיניות. יש לנו את הצבא, המוסד והשב"כ. יש לנו מערכות גדולות שגם הן אחראיות על הביטחון, ולא רק הפוליטיקאים. כשמישהו בא ואומר: 'הביטחון בידיים שלי, ובידיים אחרות הוא מופקר', זה חוסר אחריות, ודרך נוספת לשמר את מה שהיה ולא באמת לשנות פה לטובה".  

"שותפי, עמיר פרץ, לא היה רמטכ"ל. הוא היה שר ביטחון שבא מהחיים עצמם לשדרות שחטפה קסאמים. בצורה יצירתית הלך על פרויקט, שראשי הצבא והגנרלים ראו בו פנטזיה דמיונית. בזכות אותה התעקשות, ואותו רצון להביא לא רק לביטחון מינימלי, שראשי הצבא חשבו שזה לא איום אסטרטגי על המדינה אם יפלו קסאמים מידי פעם ואם חלילה זה יעלה לנו בחיי אדם. האיום האסטרטגי הוא גם על התחושה והמורל. מי שהביא את הפתרון זה, שאנשים ירגישו בטוחים, לא היה רמטכ"ל. פרץ הביא בשורה אזרחית למשרד הביטחון, והביא תחושה של ביטחון לאזרחים". 

"כל פעם שאנחנו במשבר חברתי שואלים אותנו מאיפה הכסף. אנחנו במצב חירום חברתי. הנכים לא מצליחים לסגור את החודש, כשהם מגיעים לגיל זקנה מורים להם לבחור בין קצבת זקנה לקצבת נכות. האימהות החד הוריות מתקשות לתת לילדים שלהם את המינימום להתפתחות תקינה. במקום לעודד את האוכלוסיות האלה, ולא להחליש אותם, אנחנו הופכים אותם למוחלשים. אנחנו צריכים לראות איך אנחנו נותנים מגיל לידה את הרצף החינוכי. זו אחריות המדינה ואנחנו נראה תוצאות אחרות לאורך זמן. 

למה אתם מתנגדים לשבת  בממשלה עם נתניהו?

"אני חושבת שדוגמא אישית זה ערך חשוב. החוק וטוהר המידות זה משהו שאנחנו חייבים לעודד. יש לנתניהו הרבה האשמות. במצב תקין ראש הממשלה במדינת ישראל צריך להיות פנוי 24 שעות לטיפול בבעיות ובאתגרים. מעבר לזה, היה ונתניהו יצליח להרכיב את הממשלה, מה יקרה בעוד חודשיים כאשר אולי יגישו נגדו כתב אישום? נלך לבחירות חוזרות בפעם השלישית? אנחנו לא פוסלים את הליכוד. היה ויהיה מועמד אחד מהליכוד אנחנו לא פוסלים אותו." 

"מעבר לזה, אנחנו רוצים לשנות את המדיניות הקפיטליסטית שהשתרשה פה. חוקי הג'ונגל של החזק שורד והחלש שיחפש לא יהיה אצלנו. חשוב לי להגיד גם לציונות הדתית - תחזרו לדרך. הציונות הדתית הפכה לקפיטליסטית ומנותקת, למרות שהשורשים שלה הם סוציאל דמוקרטיים וערבות הדדית. מה קרה לכם?"

יאיר גולן אמר שאתם מפלגה 'עדתית', יכול להיות שאתם בעצם ש"ס החילונית? 

"מי שאומר דברים כאלה יש לו טעם רע של גזענות. מה הופך אותנו למפלגה עדתית, ששני הראשים שלה הם מעדה מסוימת? גם במפלגה שלהם יש ראשים מעדה מסוימת, זה אומר שגם הם מפלגה עדתית? קשה לי עם הפילוג הזה שעושות המפלגות מכל הקשת הפוליטית. אנחנו נחיה יחד גם אחרי הבחירות וזה לא לעניין".

"אגיד עוד דבר על המחנה הדמוקרטי, עד לפני חודשיים יאיר גולן ואהוד ברק חיזרו אחריי שאגיע למפלגה שלהם. אז הייתי אישה חזקה ופעילה חברתית. איך הפכתי למשהו עדתי? אני לא אוציא את השד הזה מהבקבוק, אבל אנשים שמדברים כך מראים בדיוק מה הפרצוף האמיתי שלהם. אני לא הסכמתי להצטרף למחנה הדמוקרטי כי אני פעילה מול הטרדות מיניות ולא אסכים לחבור למישהו שהלך עם מישהו כמו אפשטיין.

האם את בעד פינוי ישובים ביו"ש? 

"גושי ההתיישבות נמצאים בקונצנזוס. ואגיד משהו יותר מזה- את גושי ההתיישבות לא צריך לשמר צריך לפתח ולטפח. מעבר לזה צריך לדאוג לאינטרסים הביטחוניים של ישראל. אחרי ההתנתקות הציונות הדתית אמרה שהיא היתה צריכה להתנחל בלבבות. איך עושים זאת כשיש כזה ניתוק ואי ערבות הדדית וסולידריות בין חלקי העם?"

"השר סמוטריץ' אמר לי פעם בוועדת הכספים, והכל ידוע ומוקלט, משהו נוראי אחרי שניסיתי להבין לאן הולכים הכספים של החטיבה להתיישבות: "גם אם אצטרך לקחת את האוכל מהפה של ילדי בית שאן בשביל זה, זה יקרה". ההנהגה של הציונות הדתית הרחיקה אותה מהמקורות הסוציאליים שלה ומהציבור הכללי דרך ההתנהלות הזו".  

02.09.2019

1. מה שנכון, נכון (רק שהציונות הדתית תמיד היתה כזאת)

אליטיסטית מתנשאת

דווח על תגובה לא ראויה
02.09.2019

2. אין על אורלי (יוסי)

אני חושב שאורלי אבקסיס היא האישה הנכונה בזמן הנכון. הכנסת בלעדיה זה בכלל לא כנסת , אורלי היא מסוג המנהיגים הנדירים שיכולים להוביל את מדינת ישראל מהיום אל המחר(בלעדיה נחזור לאתמול) היא תעשה הכל להכנס לכנסת ובכלל לא משנה מאיזו מפלגה ואפילו אם בל"ד או דע"אש יקבלו אותה היא בכייף תצטרף רק להכנס לכנסת

דווח על תגובה לא ראויה
02.09.2019

3. אין על אורלי (יוסי)

אני חושב שאורלי אבקסיס היא האישה הנכונה בזמן הנכון. הכנסת בלעדיה זה בכלל לא כנסת , אורלי היא מסוג המנהיגים הנדירים שיכולים להוביל את מדינת ישראל מהיום אל המחר(בלעדיה נחזור לאתמול) היא תעשה הכל להכנס לכנסת ובכלל לא משנה מאיזו מפלגה ואפילו אם בל"ד או דע"אש יקבלו אותה היא בכייף תצטרף רק להכנס לכנסת

דווח על תגובה לא ראויה
02.09.2019

4. אורלי בעד חיזוק ההתנחלויות.. פרץ נגד.. נו? משהו מרמה בדיוק כמו כחול לבן כדי למשוך קולות (יובל)

דווח על תגובה לא ראויה
02.09.2019

5. ליוסי.. מה דעתך שגנבה מנדט מליברמן? לא היו פריימריז ואם הייתה ישרה הייתה צריכה להתפטר מהכנסת (ליוסי)

ולהחזיר את המנדט לישראל בתינו!
בקיצור אורלי לא ישרה והנחישות שלה להציג עמדה שדואגת לחלשים, בעצם דואגת לעצמה!!
יעלון כבר יותר ישר ממנה, פרש מהלכוד והחזיר את מקומו בכנסת לליכוד

דווח על תגובה לא ראויה
02.09.2019

6. תני דוגמא למקום בו הרעיונות של המשום היטיבו לציבור (האיש שבקיר)

מלים יפות לא מייפות שיטה כושלת

דווח על תגובה לא ראויה
03.09.2019

7. זו כתובת אמיתית ליהדות חברתית (שלמה)

כל מי שיהדות חברתית, מורשת הנביאים שהתריעו מניכור חברתי, כל מי שמבין שזה מה שיכריע את קיומנו - צריך להצביע למפלגה היחידה שמקדמת את הנושאים החברתיים.

איך מפלגות דתיות תומכות במדיניות ימנית קפיטליסטית?? היא צודקת!!!

דווח על תגובה לא ראויה
03.09.2019

8. אורלי נותנת תקוה. (ימני)

כל הכבוד לאורלי, הרי תומכי העבודה העדתיים מהשבט הלבן עזבו ברובם לכחול לבן והעבודה מבססת את כוחה על מאוכזבי ליכוד שברובם הגדול ימניים. כדי לשכנעם לבחור בעבודה על המפלגה לזנוח את הסכמי אוסלו ורעויונתיו של השמאל ההזוי. דבר נוסף, עמיר צריך להכות על חטא כאשר איפשר לאולמרט לפנות את עמונה. העבודה היא תהיה אופציה, רק בתנאי שתזנח את רעיונות השמאל ההזוי.

דווח על תגובה לא ראויה
03.09.2019

9. הציונות הדתית מנותקת? יש גרעינים וישיבות בכל חור על פני המפה. אולי אורלי מנותקת. (רות)

דווח על תגובה לא ראויה
03.09.2019

10. ל-2, באמת.אין על אורלי (ישראל)

היא תיקח אותנו קדימה ולא אחורה, קדימה לרוסיה של סטלין, קדימה לונצואלה.

דווח על תגובה לא ראויה
03.09.2019

11. מצטרפים לאלפי ציונים דתיים שיצביעו הפעם עבודה ! (רפי)

דווח על תגובה לא ראויה
04.09.2019

12. אורלי לוי מקסימה אבל (מצביע רק זהות)

היא כנראה לא שמה לב מה רמת המחייה של העניים אצלנו (ישראל) לעומת העניים בשוויץ...
מוזמנת לפייסבוק של גלעד אלפר (מספר 2 בזהות, ואדם יקר שחולים שזקוקים לקנאביס עדיין לא יודעים כמה הם חייבים לו) ללמוד קצת מושגים כגון קריסת הביטוח הלאומי הוודאית באם ימשיך במתכונתו הנוכחית, ומה הוא יעשה כשר אוצר. תאמיני לי שאת רוצה את גלעד אלפר כשר אוצר.

דווח על תגובה לא ראויה
04.09.2019

13. מסתבר שהגברת לא הבינה עדיין מה זה קפיטליסט. (שלום)

תנועה שהקימה גרעיני התישבות בירוחם, שדרות, רמלה ולוד, למעשה בכל יישוב או שכונה בארץ המאוכלסת באוכלוסיה חלשה, היא תנועה קפיטליסטית? כמה נמוך יכול הפוליטיקאי לרדת.

דווח על תגובה לא ראויה
06.09.2019

14. סליחה אבל זה קשקוש (נתי)

יש לכולם ובטח ל"ציונות הדתית" הרבה מה ללמוד לתקן ולהשתפר. זה תמיד נכון.
אבל להגיד על הציונות הדתית שהיא אליטיסטית, מתנשאת, "לא חברתית".. נו באמת..
אז לקחת איזה משפט שפעם אמר לך סומטריץ' באיזו וועדה.. SO WHAT...?
"הציונות הדתית" זה לא נציגיה בשלטון, עם כל ההערכה כלפיהם (ויש!) זה ציבור גדול. כן - יש שם מה לתקן, בטח שיש! אבל איפה אתה מוצא התגייסות חברתית גם של בני נוער וגם של מבוגרים? במחילה מכובדם של שאר המגזרים האהובים בעמנו - לציונות הדתית ממש אבל ממש אין במה להתבייש (וזה עוד UNDERSTATEMENT)

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

 צילום: shutterstock

עוקף משמאל? למרות הסכמת טראמפ, נתניהו מתנגד להחלת הריבונות ביישובי יו"ש

קרא עוד