סגור
בחירות 2019 סיקור מיוחד בכיפה

סקר: רוב הציבור בעד תחבורה ציבורית בשבת, נישואין אזרחיים ולגליזציה של קנאביס

על פי סקר ידיעות אחרונות, 68 אחוזים מהציבור בישראל תומך בהפעלת תחבורה ציבורית בשבת, ביישובים ובערים בעלי רוב חילוני מובהק, ואותם 68 אחוזים בעד התרת נישואים אזרחיים, שלא במסגרת הרבנות. גם גיוס בכפייה לחרדים ואי הפללה של משתמשי קנאביס זוכים לרוב

יהונתן קליין, חדשות כיפה
כב באדר ב'
,
29 במרץ, 2019 12:37
תחבורה ציבורית בשבת? אילוסטרציה

תחבורה ציבורית בשבת? אילוסטרציהצילום: Nati Shohat/Flash90

הציבור בישראל מתחלן? או שאנשים סתם רוצים שיניחו להם? על פי סקר ידיעות אחרונות, המתפרסם הבוקר (ו'), רוב גדול, למעלה משני שליש מהציבור בישראל, מעוניין בהפעלת תחבורה ציבורית בשבת ובהתרת נישואין אזרחיים, שלא במסגרת הרבנות. רוב קטן יותר תומך בגיוס בכפייה של תלמידי ישיבות חרדים לצה"ל, באי הפללה של מעשני קנאביס (לגליזציה), וכן בשינוי חוק הלאום כך שיכלול סעיף שוויון לכל האזרחים.

על פי תוצאות הסקר 68 אחוזים מהציבור תומך בהפעלת תחבורה ציבורית בשבת, ביישובים ובערים בהם יש רוב חילוני מובהק, לעומת 23 אחוזים המתנגדים. נושא הפעלת תחבורה הציבורית בשבת מוזכר במצעי מפלגות כחול-לבן, העבודה ומרצ, עולה בקמפיינים שלהם ואף עמד לרגע במרכז הקמפיין של מפלגת העבודה, כשהפעילה 'אוטובוס שבת' ברחבי הארץ, שבהמשך נאסרה הפעלתו.
כידוע, כיום אין תחבורה ציבורית בשבתות, מלבד בעיר חיפה בה היא פועלת במתכונת מצומצמת וביישובים הערביים. נושא התחבורה הציבורית בשבת איננו מעוגן בחוק, אך הוא חלק מהסטטוס-קוו הקיים במדינת ישראל מאז הקמתה, כסוג של פשרה עם המפלגות הדתיות והחרדיות, שכמובן מתנגדות בתוקף להפעלה כזו. למעשה, ישנם קווי תחבורה ציבורית המסיימים את נסיעותיהם לאחר כניסת השבת (בעיקר בחורף) ומתחילים אותן לפני צאת השבת (בעיקר בקיץ) אך מדובר בחריגות.

לא מעוניינים בנישואין אזרחיים?

חופה מחוץ לרבנות. אילוסטרציהצילום: Serge Attal/Flash90

נושא נוסף שעולה בסקר הוא הנישואין האזרחיים, כאשר גם פה 68 אחוזים מהציבור תומכים באפשור קיום נישואין אזרחיים במדינת ישראל, שלא במסגרת הרבנות. גם הנושא הזה נמצא במצעיהן של מפלגות המרכז והשמאל, ורק אמש קיימה מפלגת מרצ מפגן בחירות מול משרדי הרבנות הראשית, במסגרתו התחתנו יו"ר המפלגה, תמר זנדברג ובן זוכה, אורי זכי, הממוקם במקום העשירי ברשימת מרצ, בטקס נישואין חילוני.
על פי החוק במדינת ישראל, נישואין מוכרים רק כאשר התקיימו במסגרת הרבנות הראשית לישראל ועל ידי רב מוסמך. למעשה, המדינה מכירה בנישואין אזרחיים שהתקיימו מחוץ למדינה, אך בישראל אין אפשרות כזו. בשנים האחרונות קמו מיזמים עצמאיים, המקיימים חתונות בישראל במסגרת ההלכה או במסגרת דתית אחרת (רפורמית או קונסרבטיבית), אך ללא רישום ברבנות, דבר המהווה, למעשה, עבירה על החוק. בקיץ האחרון עלה לכותרות מקרהו של הרב הקונסרבטיבי דב חיון, שנעצר לאחר שערך חופות שלא במסגרת הרבנות.

כמו כן זכה נושא גיוס תלמידי הישיבות החרדים להתייחסות, כאשר 57 אחוזים מהציבור, על פי הסקר, תומכים בחוק שיכפה על תלמידי ישיבות להתגייס לצה"ל, מול 30 אחוזים המתנגדים. 

בנושא הקנאביס, 55 אחוזים תומכים בחוק לאי-הפללה של משתמשי קנאביס, דבר שלמעשה יהפוך את השימוש בסם הקל לחוקי במדינת ישראל. נושא שעלה במיוחד במצעה של מפלגת זהות, בראשות משה פייגלין, בבחירות הנוכחיות, כשגם מפלגת מרצ תומכת בחוק כזה, ואפילו ראש הממשלה נתניהו אמר כי 'יבחן את הנושא'. 

29.03.2019

1. בקיצור, הדתה במיטבה... ( )

דווח על תגובה לא ראויה
29.03.2019

2. אז הרוב בעד דבר שכרגע בניגוד לחוק (קנאביס, נישואים אזרחיים) אבל בעד כפייה בכוח למי שלומד במקום להתגייס (האם, בשם השוויוון כמובן, יסכימו לגיוס בכפייה של אזרחים לא יה)

דווח על תגובה לא ראויה
29.03.2019

3. ל-2 לידיעתך, לא יהודים שמתגוררים בארץ בהחלט מגויסים בכפיה (תמר)

ואח"כ מגנים על מי שלומד תורה, איזה עיוות, לא יהודים נהרגים בשביל היהודים במדינה יהודית.
באשר לחתונה אזרחית - זה לא נגד החוק, זו פשוט אופציה שאינה קיימת.

דווח על תגובה לא ראויה
29.03.2019

4. הזוי שרובשל כמעט 70% האזרחים (תמר)

לא יכולים לממש את רצונותיהם לביצוע שינויים בארץ בנושא סטטוס קוו. והאי ברור שלא מדובר רק על מצביעי שמאל אחרת האחוזים היו הרבה יותר נמוכים. תוצאה של שיטה דמוקרטית בארץ הנותנת כוח רב מדי למפלגות הקטנות, שלא באופן פרופורציונאלי לכוחן האלקטורלי.

דווח על תגובה לא ראויה
29.03.2019

5. ל-2: עריכת נישואים שלא בסמכות (כמו עשיית כל דבר שלא בסמכות) הינה בניגוד לחוק (ערבים אינם מגוייסים בכפייה, לא נדרשים לשירות לאומי ומהווים ל)

דווח על תגובה לא ראויה
29.03.2019

6. לגליזציה היא חובה העם אמר את דברו- הקנאביס תרופה לנפש (גרו שופ הידרו)

דווח על תגובה לא ראויה
30.03.2019

7. שאריה דרעי ימשיך להכניס גוים מסודן, אוקראינה ואריתראה. בקרוב תראו כמו המדינות הללו. (שמוליק)

דווח על תגובה לא ראויה
02.04.2019

8. איזה מכון עשה את הסקר? מריח פייק ניוז ובגדול..... (ששוניקו)

העיקר שנוני מחכך את ידיו. איך הוא שוב הצליח להוליך שולל את כל עם ישראל

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

תמונת ארכיון בה"ד 1 צילום: דובר צה"ל

מפקד בית הספר לקצינים החדש: הסרוג אל"ם יהודה ואך

קרא עוד