סגור

אין לנו פריווילגיה להמשיך בשנאת הרפורמים

שנאת רשעים והרעיון שלא לומר שלום ליהודי רשע מושרשים עמוק במסורת ישראל, אולם השאלה מיהו רשע, כבר זכתה לפרשנויות של גדולי ישראל שקבעו כי אין ליישם את היחס השלילי בזמננו. הרב רונן לוביץ' במאמר מיוחד

הרב רונן לוביץ'
כט בניסן התשפא
,
11 באפריל, 2021 11:57
הרב רונן לוביץ

הרב רונן לוביץ'צילום: באדיבות המצולם

אגדה סרקסטית מספרת על מקום בירושלים בו התגוררו שני אחים. בכל לילה היה קם אחד מהם ומצית אש בגורן של חברו. ראה הקב"ה את מעשיהם של האחים הללו ואמר: מקום זה, בו שוררת שנאה כל כך מופלאה, ראוי שייבנה עליו משכן הכנסת... אכן, זכה עם ישראל שנבחריו מרבים להשתלח אלה באלה, מדירים זה את זה, ומוסיפים פלגנות וקיטוב כדי להניס כל אפשרות של שיתופי פעולה למען אזרחי ישראל.

לאש היוקדת של מדורת הקיטוב נוספה בימים האחרונים אמירה נוקבת וכואבת של ח"כ ישראל אייכלר שהתייחס לחה"כ גלעד קרב ואמר: "לא אגיד לו שלום חס וחלילה. אין שלום לרשעים. הרפורמים הם כמו נוצרים".

שנאת רשעים והרעיון שלא לומר שלום ליהודי רשע מושרשים עמוק במסורת ישראל, וידועים דברי דוד בספר תהילים (קל"ט, כ"א): "משנאיך ה' אשנא ובמתקוממך אתקוטט... לאויבים היו לי". אולם השאלה מיהו רשע, וכיצד יש להתייחס לעוברי עברה כיום, כבר זכתה לפרשנויות של גדולי ישראל רבים שקבעו כי בדרך כלל אין ליישם את היחס השלילי בזמננו. חה"כ אייכלר, כמו רבים אחרים, מבחין מן הסתם בין חילוניים, שאפשר להחשיבם כתינוקות שנשבו, לבין רפורמים, שכלפיהם יש לנקוט בגישה של שנאת רשעים, ולבטא אותה בכל הזדמנות. מבחינה הלכתית הדבר אינו מתחייב, ומבחינת התרומה הגרועה שלו לשיח הציבורי ולמצב החברתי בישראל מתחייב לגנוז אותו עמוק בארגז הכלים של ההתמודדות על טהרת היהדות.

התיוג של היהדות הרפורמית בדבריו של אייכלר, ראוי לתשומת לב, שכן הוא משקף הלך רוח רווח בציבור הדתי. סקר של המכון למדיניות העם היהודי משנת 2016 מצא שבסקאלה של 4-1 (כש-1 - לא מסכים, ו-4 – מסכים), הממוצע בקרב החרדים שמסכימים לאמירה כי "הרפורמים הם לא ממש יהודים" הוא 3.28, ובקרב החרד"לים 3.09. רבנים מסוימים מרחיקים לכת עוד יותר ומשווים את הרפורמים למאמיני הדתות הגרועות ביותר. כך, לדוגמה, קבע הרב דוד יוסף, חבר מועצת חכמי התורה, כי "הרפורמים לא יהודים, הם עובדי עבודה זרה", וכך הרב שלמה אבינר במאמרו "מה בין רפורמי לנוצרי?" טען שהרפורמה היא "דת חדשה הדומה לנצרות, ולפעמים יותר גרועה..." 

אפשר תמיד למצוא קווי דמיון בין דתות שונות, אולם אמירות מסוג זה, הן לא נכונות ולא יעילות. על מידת נכונותן אני מרחיב בחוברת מפורטת שתפורסם בקרוב בהוצאת 'נאמני תורה ועבודה', אך חשוב כאן להדגיש שאמירות אלה נזקן רב מתועלתן. רטוריקה פולמוסית שמבקשת לשלול כל לגיטימציה מהיריב, בעזרת דימויים מוקצנים שמתארים אותו כרע בהתגלמותו, משרתת היטב דווקא את היריב.

אמירות אלה ממשיכות את המאבק שניהלה היהדות האורתודוקסית בתנועה הרפורמית במאה ה-19 בעיקר באירופה, ובמאה ה-20 בעיקר בארה"ב. מאבק זה נועד למנוע זליגה של יהודים אורתודוקסים לכיוון הרפורמי, ותיוג הרפורמים כרשעים וכדומים לנוצרים שימש כלי ניגוח מרכזי בו. לא זה המאבק שלנו כאן ועכשיו. בישראל של המאה ה21 היהדות האורתודוקסית איתנה ויציבה, וההתמודדות שלה מול הזרמים האחרים איננה על עצירת סחף של חרדים לעבר הרפורמה, אלא היא על משיכת הציבור הכללי. אמירות פוגעניות רק פוגעות בהתמודדות זו, וניתן להצליח בה דווקא על ידי הליכה בדרכו של הלל: לאהוב את הבריות ולקרבן לתורה. יצוין שאף הרב אבינר שהתבטא בביטויים קשים כלפי התנועה הרפורמית קובע שלגבי האנשים עצמם, "צריך אהבת ישראל כלפי אלה שהם יהודים". 

כמי שמאמין בדרך התורה והמצוות, וכמי שרואה כאחים גם את היהודים החרדים בקרבם גדלתי, וגם את היהודים הרפורמים, אני מקווה שמפלס התוקפנות ירד ורמת הסובלנות תגבר, כי ההיסטוריה לימדה שאין לנו את הפריבילגיה להמשיך עוד ועוד בשנאת אחים. 

יש לכם מה להגיד? שלחו מאמר דעה למערכת
11.04.2021

1. אבל הרפורמים באמת אינם אחים (תגובה)

את תרי"ג מצוות הם מחקו. את י"ג עיקרי האמונה הם מחקרו. פולחן התפילה שלהם אסור על פי היהדות. גם עשרת הדיברות לא קיימים אצלם מזמן.
מה כן יש להם? יש להם שתי מצוות! מצוות ההתבוללות ש-80% מתוכם מקיימים, עם חתונות של רב וכומר, ומצוות המלחמה נגד היהדות: בג"צים נגד הופעות של אומני תרבות דתיים ודתיות, בג"צים נגד כשרות בפסח בבתי חולים ועכשיו בבסיסי צה"ל, בג"צים נגד לימודים אקדמאים בהפרדה... כל מה שקשור ליהדות הם נלחמים נגדו.
אז הם באמת יותר גרועים מהמוסלמים, כי הדת שלהם יותר רחוקה מהיהדות מאשר דת האיסלם,
והם בדיוק כמו הנוצרים, שגם הם התחילו בזלזול בתורה ובצירוף כל מי שרוצה לכת שלהם, ואז הם המשיכו במלחמה נגד היהדות... בדיוק כמו הרפורמים.
ומי שלא רואה את זה, זה באמת עצוב.

דווח על תגובה לא ראויה
11.04.2021

2. מאיפה אתם מביאים את הראביים האלה (אגדה רפורמית)

הרפורמים זו כת ליצנים

דווח על תגובה לא ראויה
11.04.2021

3. אין שלום לרפורמים!!!נקודה.הם הסכנה הגדולה ביותר. (שלמה)

דווח על תגובה לא ראויה
11.04.2021

4. גדולי ישראל קבעו שצריך לשנוא אותם (אודי)

"משנאיך ה' אשנא" .
איך אפשר לאהוב אנשים שחוטאים ומחטיאים את הרבים באידיאל????
ואני מצטט את החפץ חיים: "כָל זֶה הָאִסוּר שֶׁל לָשׁוֹן הָרָע הוּא דַּוְקָא עַל אִישׁ, שֶׁעַל פִּי דִּין תּוֹרָה הוּא עֲדַיִן בִּכְלַל "עֲמִיתֶךָ" דְּהַיְנוּ עַם שֶׁאִתְּךָ בַּתּוֹרָה וּבְמִצְּוֹת, אֲבָל אוֹתָן הָאֲנָשִׁים, שֶׁמַּכִּירָם, שֶׁיֵּשׁ בָּהֶם אֶפִּיקוֹרְסוּת, (ח) מִצְּוָה לְגַנּוֹתָם וּלְבַזּוֹתָם, בֵּין בִּפְנֵיהֶם וּבֵין שֶׁלֹּא בִּפְנֵיהֶם, בְּכָל מַה שֶּׁהוּא רוֹאֶה עֲלֵיהֶם, (ט) אוֹ שֶׁשּׁוֹמֵעַ עֲלֵיהֶם, דִּכְתִיב: "לֹא תוֹנוּ אִישׁ אֶת עֲמִיתוֹ", וְ"לֹא תֵלֵךְ רָכִיל בְּעַמֶּיךָ", וְהֵם אֵינָם בִּכְלָל זֶה, שֶׁאֵינָם עוֹשִׂים מַעֲשֵׂה עַמְּךָ, וְנֶאֱמַר {תהלים קל"ט כ"א}: "הֲלוֹא מְשַׂנְאֶיךָ ה' (י) אֶשְׂנָא וּבִתְקוֹמְמֶיךָ אֶתְקוֹטָט" וְכוּ', וְאֶפִּיקוֹרֵס (יא) נִקְרָא הַכּוֹפֵר בַּתּוֹרָה וּבַנְּבוּאָה מִיִּשְׂרָאֵל, בֵּין בַּתּוֹרָה שֶׁבִּכְתָב וּבֵין בַּתּוֹרָה שֶׁבְּעַל פֶּה, וַאֲפִלּוּ הוּא אוֹמֵר, כָּל הַתּוֹרָה מִן הַשָּׁמַיִם, חוּץ מִפָּסוּק אֶחָד אוֹ קַל וָחֹמֶר אֶחָד אוֹ גְּזֵרָה שָׁוָה אֶחָת אוֹ דִּקְדּוּק אֶחָד, גַּם הוּא בַּכְּלָל הַזֶּה"

דווח על תגובה לא ראויה
11.04.2021

5. עוד ליצן שאוהב את כל האפיקורסים (יעל)

במקום לקיים את ההלכה שאוסרת לאהוב אותם

דווח על תגובה לא ראויה
11.04.2021

6. קודם שנשמע דברי אהבה ואחווה לחרד"לים וחרדים (כולל תומכי בן גביר ומפלגת נעם) ואז נדבר על מי שהפנה עורף להלכה (אגב, אפילו אתה הזכרת שהרב אבינר מדגיש את ההבדל בין "רפו)

כל המלחמות ברפורמים הם מלחמות ברפורמה, לא ברפורמים עצמם.
כולם יסכימו שרפורמי שאימו יהודיה הוא יהודי לכל דבר ועניין, על המשתמע מכך.
אבל הרפורמה אינה יהדות. היא אינה מחוייבת להלכה ולמסורת ולכן ממילא הוציאה עצמה מהשיח - כמו הנוצרים.

אבל גם בהסברים ההלכתיים לאיך להגדיר רשע מבחינים בין מי שנגרר אחרי הרוחות ודינו "תינוק שנשבה" לבין האנשים שיוצרים את הרוחות האלו, ומובילים את המלחמה בהלכה. זה מסביר היטב את דברי ח"כ אייכלר. יש הבדל בין הרפורמי הממוצע מהרחוב לבין מי שמוביל את האדיאולוגיה הזו ומנסה איתה למוטט את ההלכה המסורה לנו מדורי דורות.

דווח על תגובה לא ראויה
11.04.2021

7. אין לנו את הפריווילגיה לא להיות ברורים ונחרצים במלחמה על ההלכה ובמיוחד לא מול מי שמעוות את היהדות (לגבי היחס הפרטני ליהודי הפרטי - אין מחלוקת)

דווח על תגובה לא ראויה
11.04.2021

8. ההשוואה להלל הזקן דמגוגית. הוא היה נשיא הסנהדרין - האם הוא היה מכניס לסנהדרים צדוקים? (והם כן האמינו בתורה שבכתב ובמחוייבות המחולטת למצוות)

דווח על תגובה לא ראויה
11.04.2021

9. גיור רפורמי ונישואי תערובת באמת יוצרים לא יהודים (שמואל)

כאשר מעל 50% מהרפורמים מוגדרים כיהודים רק עפ"י אמונתם של הרפורמים (אפשר לראות בויקיפדיה ערך רפורמה), ולפי דתינו ואמונת האמת מדובר בהתבוללות, הדור הבא הם גויים גמורים,
איך אפשר להשוות לתקופה שבה הרפורמים עוד לא פרצו את הגדר הזו???

דווח על תגובה לא ראויה
11.04.2021

10. הרפורמים זה בדיחה ותומכיהם זה המצטרפים לבדיחה! (יהודי)

לא בריא להתיפייף על חשבון תורתינו הקדושה שלא ניתנת להחלפה.

דווח על תגובה לא ראויה
11.04.2021

11. עוד אחד שרוקד מה יפית לדת הרפורמית (נועה)

מה להם וליהדות?
זוהי דת חדשה שקרובה יותר לנצרות מאשר ליהדות,
כולה פולקלור ושום דבר לא מחייב.

דווח על תגובה לא ראויה
11.04.2021

12. לא שונאים אותם לא רוצים אותם. הם לא יהודים וזהוא (ציון)

לא שונאים אותם לא רוצים אותם. הם לא יהודים וזהוא

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

בעז ביסמוט בראיון לחדשות כיפה צילום: כיפה

בעז ביסמוט לבנט וסער: "לא מאוחר מידי אנא חיזרו הביתה"

קרא עוד