סגור

למה הישראלים הפסיקו להינשא ברבנות?

הרבנות הראשית התייעלה והנגישה את עצמה לציבור, אך בד בבד החמירה את הנהלים ביחס לעולים ולמתגיירים, ומסרבת לנקוט בגישה הלכתית מקלה כלפי המבקשים להינשא. במצב כזה, אין פלא שאחוז הנרשמים לנישואין הולך ויורד | דעה

אלעד קפלן
יד באב התשפ
,
04 באוגוסט, 2020 14:31
הרבנות הראשית

הרבנות הראשיתצילום: פלאש 90

בשנים האחרונות ניכרת ירידה חדה, יש שיאמרו צלילה חופשית, במספר הנרשמים לנישואים ברבנות. בזמן שהציבור גדל, מספר הנרשמים לנישואים קטן. מנגד, אנו עדים לעלייה במספר הזוגות שמתחתנים בחו"ל, באופן פרטי או חיים יחד כזוג ללא חופה וקידושין.

נתוני הלמ"ס: ירידה של 12% בשנים האחרונות בזוגות הנרשמים לנישואין ברבנות

רבים מבקשים לטעון כי אילו הרבנות תהיה נחמדה או נגישה יותר, הציבור יחזור לחיק הממסד הדתי. לפי טיעון זה, הציבור חושש מיהדות מיושנת, ארכאית, שמנותקת מהחיים המודרניים. ככל שהרבנות תפגין מאור פנים, תדבר בשפה שמוכרת יותר לכלל הציבור, ותקל על ההליכים הביורוקרטיים, זה יסייע לקרב את הציבור בחזרה ליהדות. זו גם הייתה הצהרת הכוונות של השר לשירותי דת החדש, בנאום כניסתו לתפקיד. אין להקל ראש בטיעון הזה. אין שום ספק שעם ישראל זקוק לממסד דתי נגיש ומאיר פנים ולהקלה בביורוקרטיה, בשירותי הדת ובכלל.

אולם, זהו לא לב העניין.

אדרבא, בשנים האחרונות עברה הרבנות תהליכים של שיפור שירותיה. אם לפני פחות מעשור עוד ניתן היה למצוא במועצות הדתיות קלסרים מאובקים, מערכות מחשב מיושנות ופקידים שאינם יודעים להשתמש באמצעי תקשורת מקוונים, כיום המציאות היא אחרת. במכתב פרישה של מנכ"ל הרבנות היוצא, הרב משה דגן, הוא התגאה השבוע בתהליכים שקידם בדבר "דיגיטציה ומחשוב מערכות המידע והשירותים של הרבנות הראשית". אכן, מערכות אלו הן בקדמת השירות הציבורי ומאפשרות טיפול יעיל, חיסכון בזמן והקלה בהליכים הביורוקרטיים. כמובן שעדיין ישנן בעיות, אבל הרבה פחות.

ובכל זאת, במהלך אותן שנים של שיפור השירותים, מספר הנרשמים לנישואים המשיך לרדת בהתמדה.

זה לא משום שהציבור אינו מודע לשיפורים במערכות אלו, אלא משום שהוא מודע גם למדיניות של הגוף שמפעיל אותן. אנשים רבים מפחדים לגשת לרבנות - ובצדק.

לצד שיפור השירות, החמירה הרבנות באופן שיטתי את נהליה ביחס לעולים ומתגיירים, בניגוד למסורת ההלכתית. כל מי שהוא, הוריו או אפילו הוריהם עלו לישראל ממדינת אחרת, עלול למצוא את עצם שייכותו לעם היהודי תחת חקירה. למעשה, גם אם מדובר במשפחה שעלתה לישראל כיהודים (מצד האם), נרשמה כך במרשם האוכלוסין, וחלק מקרוביהם כבר נישאו ברבנות, הם עדיין אינם מוגנים.

בשנים האחרונות, הגישה החשדנית, שהחלה בשנות ה-80 וה-90 עם עלייתם של יהודים מברית המועצות ואתיופיה, התרחבה גם לעולים מקהילות יהודיות בארצות הברית ואירופה, כאשר פקידי הרבנות אינם מכירים ברבניהן. עבור אזרחים רבים, השאלה אם להינשא ברבנות אינה נוגעת בטיב השירות, אלא במידת הסכנה הכרוכה בכך לזהותם היהודית.

אותן מערכות דיגיטציה ומחשוב בהן מתגאה הרבנות, משמשות גם להרחבת המעקב אחר אזרחי ישראל. כאשר מאגרי יוחסין ממוחשבים של "ספק יהודים" הולכים ומתרחבים, מדוע שאזרחי ישראל יפנו לגוף ציבורי שמבקש לבלוש אחריהם ולהעלות סימני שאלה לגבי כשרותם לבוא בקהל?

יתרה מזאת, הרבנות מסרבת בעקשנות לקבל פסיקות הלכה שיטיבו עם מעמדן של נשים שבאות בשעריה. משום כך, אישה שמתחתנת ברבנות עדיין עלולה למצוא את עצמה תחת חקירה על מערכות יחסיה ואף למצוא את עצמה או את ילדיה ברשימות של פסולי חיתון. גם עבור זוגות שאינם מאמינים כי ייפרדו, ועוד יותר מכך אינם מעלים בדמיונם חלילה מצב של בגידה, לא מתקבל על הדעת שבית דין רבני יחקור אותם על כך או ימנע מהם לקבל החלטה על סיום מערכת היחסים.

הצטמצמות מערך הנישואים של הרבנות מעידה כי הציבור מבין היטב את המדיניות החדשה. הציבור איננו מסתפק ביהדות מחייכת, אלא זקוק ליהדות מכבדת. המציאות המצערת היא שרישום לנישואים ברבנות הפך עבור חלקים מהציבור הישראלי לסכנה של ממש. גישה זו מנוגדת לכל מה שהיה מקובל לאורך המסורת היהודית, שהייתה מבוססת על אמון וחתרה לאחדות, ביקשה למצוא פתרונות – ולא להערים קשיים. נתוני הנרשמים לנישואים מחייבים חשבון נפש ושינוי מדיניות. ויפה שעה אחת קודם.

עו"ד אלעד קפלן הוא מנהל ארגון 'עתים'

יש לכם מה להגיד? שלחו מאמר דעה למערכת
04.08.2020

1. אלעד קפלן עוכר ישראל (נצח ישראל לא ישקר)

רוב הישראלים מעדיפים להינשא כדת משה וישראל, וזאת לפי הלשכה המרכזית לססטיסטיקה. אמנם יש ירידה, אבל היא חלק מההתסה של ארגונים כמו מכון עתים נגד הממסד הדתי.

דווח על תגובה לא ראויה
04.08.2020

2. כי אחכ לא צריך אותם לסנדל גירושים??? (אולי)

דווח על תגובה לא ראויה
04.08.2020

3. זה נראה שהפער נובע מהגירה של מאות אלפי לא יהודים הנה (תגובה)

שהם מטיבם לא מתחתנים ברבנות...
ואם חשוב לך יהדות מחייכת וכל זה, בכבוד בוא תלחם על תיקון חוק השבות שימנע את הצפת הארץ בלא יהודים שמתבוללים כאן. שלפחות מקום אחד בעולם יהיה מקום מוגן עבור יהודים מפני שואה שקטה! וזהו מאבק שצריך להיות של כולנו, של כל מי שחשוב לו שישראל תהיה מדינת היהודים.

דווח על תגובה לא ראויה
04.08.2020

4. אתה מתעלם מהעובדה הפשוטה שבאופן כללי בעולם המערבי אנשים לא מתחתנים. בלי קשר לרבנות או גורמים אחרים. מנסה לשטח את הניתוח בפני האג'נדה שלך. (אריאל)

דווח על תגובה לא ראויה
04.08.2020

5. כתבה מגמתית מטעם צהר, הרפורמים ומרץ. השאלה כמה מתוכם פסולי חיתון ולא יכלו להתחתן בן כה ברבנות (יואל)

עם הריבוי של הגויים בארץ ( הן טבעי והן מכח חוק השבות) ברור שתהיה עלייה באחוזי המתחתנים שלא דרך הרבנות. פשוט כי הם גויים או פסולי חיתון.

דווח על תגובה לא ראויה
04.08.2020

6. ל-6: העובדה שיש רק 30 פקחי בניה לא קשורה כלל לעובדה שיש 4000 משגיחי כשרות. המשרדים שונים לחלוטין. (באותה מידה אתה יכול להתלונן על 30 פקחי בניה לעומת כל השחקנים)

דווח על תגובה לא ראויה
05.08.2020

7. אוסף שטויות (הבלים ! הבלים !)

מספר המתחתנים ברבנות לא ירד.
סתם שקרים.

אלא שבכל העולם גיל הנישואין עולה, אז בד בבד נגשים פחות לרבנות. בנוסף לצערנו גם אנשים מחליטים יותר ויותר לא להינשא כלל (בשום צורה ולאו דווקא ברבנות. גם לאזרחי לא הולכים. בכל העולם) כי המסגרת המשפחתית כבר נהרסה.

ארגון עיתים - אין לו בעולמו כי אם להרוס את הרבנות.

דווח על תגובה לא ראויה
12.08.2020

8. ל-7 (--)

הירידה בנישואין ברבנות היא תוך שנים ספורות. מ-2015, ל-2018. ירידה מתמדת.
גם אם אנשים מתחתנים בגיל יותר מאוחר - הם עדיין מתחתנים.

אנשים מתחתנים פחות גם בנישואין אזרחיים, מהסיבה הפשוטה שכשנישאים אזרחית, עדיין צריך להתגרש ברבנות. אז אנשים נמנעים מלהרשם כנשואים.
אבל אם הם חיים כאיש ואשה ומביאים ילדים, לא תוכל לומר שזו לא משפחה, כי לא היה מעורב רב בעניין הזה.
אז לא. מוסד המשפחה לא מתערער כאן.

הנישואין ברבנות - מתערערים.

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

יעל שבח צילום: באדיבות המצולם

"סליחה שלא מנענו ממשלת טרור": המשפחות השכולות זועמות

קרא עוד