הרב קמינצקי על הרב מלמד: "הוא התחיל לפסוק פסקים מוזרים, הוא התחיל להתדרדר"

רב גוש קטיף לשעבר התבטא בראיון נגד רב היישוב הר ברכה, על רקע השיח הפתוח שהוא מקיים עם הקהילה הרפורמית ואמר: "כשהוא התחיל את הדרך, הספרים היו ספרים מאוד נחמדים" | בסביבת הרב כואבים את ההתקפה " הסדרה תרמה תרומה עצומה ללימוד ההלכה וההקפדה על שמירתה בקרב הציבור הרחב"

שמחה ברנס, חדשות כיפה 10/10/21 12:42 ד בחשון התשפב

הרב קמינצקי על הרב מלמד: "הוא התחיל לפסוק פסקים מוזרים, הוא התחיל להתדרדר"
הרב מלמד, צילום: ללא

הרב אליעזר מלמד, רב היישוב הר ברכה בשומרון, עורר עליו לא פעם אמירות קשות בגין השקפותיו הייחודיות ובפרט בשיח הפתוח שהוא מקיים עם הקהילה הרפורמית, לאחר הפגישה שערך עם רבה של התנועה.

עתה, מגיע תורו של הרב יגאל קמינצקי, מבכירי רבני הציונות הדתית לתקוף בחריפות את הרב מלמד. לטענתו, אסור להסתמך על פסקיו כיוון שהוא יוצא נגד גדולי ישראל. בראיון ליאיר כלפה מאתר "בחדרי חרדים", מספר הרב קמינצקי, רב גוש קטיף לשעבר, כי גדולי הציבור אמרו לו מפורשות שאסור להסתמך על ספריו של הרב מלמד. 

"אסור ללמוד הלכה מהספרים שלו, אסור להסתמך על הפסקים שלו", טען הרב, "וזה לא רק אני אומר. אני, באופן אישי, שמעתי מהרב אריאל, רב העיר רמת גן לשעבר ומהרב דב ליאור, רבה לשעבר של קריית ארבע, שאסור לפסוק על פי הספרים שלו, אסור לסמוך על הפסקים שלו".

(באדיבות בחדרי חרדים)

"וזה לא רק הם. גם רבנים אחרים גם כן יוצאים נגדו. לדוגמא, הרב אליקים לבנון, הרב דודקביץ', הרב יהושע שפירא והרב יהודה עמיחי", ממשיך הרב קמינצקי, "כשהוא התחיל את הדרך, הספרים היו ספרים מאוד נחמדים. לאט-לאט הוא התחיל להידרדר, הוא התחיל לפסוק פסקים מוזרים, הוא יוצא נגד כל גדולי ישראל והוא יוצא נגד שולחן ערוך".

הרב קמינצקי

הרב קמינצקי צילום: יחצ

עוד ממשיך הרב ונותן דוגמא: "בספר שלו, הוא מביא בסוגיה את דעת האוסרים: אגרות משה, הרב אלישיב, בציץ אליעזר, ושבט הלוי ובפסקי תשובות - אבל הוא מכריע להקל".

באשר לדעת גדולי ישראל, אומר רב גוש קטיף לשעבר כי "הרפורמים, מיסודם, באו להפריד בין ריבונו של עולם לעם ישראל. "כל גדולי ישראל לדורותיהם יצאו נגד ההנהגה הרפורמית". יחד עם זאת, צריך לעשות הפרדה בין האדם הרפורמי הפרטי, שהוא 'תינוק שנשבה', לבין הממסד הרפורמי - שאסור ליצור שיח וסיג בסוגיות הלכתיות, אחרת, אתה נותן להם לגיטימציה".

"זה שהוא מוכן לתת לרפורמים מקום בכותל המערבי, זה דבר שלא ייעשה. הוא יוצא באופן עצמאי נגד כל גדולי ישראל. גדולי ישראל ידעו לעשות הבחנות בין מה שלצערי הוא לא יודע לעשות. הרפורמים הוציאו עצמם מכלל ישראל, כך כותב הרמב"ם". 

"ברגע שהוא חשב שהוא גדול הדור, אז הוא גם מרשה לעצמו לפסוק נגד גדולי ישראל בדעה כל כך חמורה. אם יהיו כל חכמי ישראל בכף מאוזניים אחת והרב מלמד בכף השנייה, הוא מכריע את כולם כביכול". 

ישיבת הר ברכה הגיבה לחדשות כיפה בכל הנוגע להתקפות על על הרב "אנו כואבים על ההשתלחות בתלמיד חכם שמוסר את נפשו על בירור דברי התורה ומצוות ישוב הארץ. דברי חכמים בנחת נשמעים, תוך הארת פנים זה לזה, באהבה ובעין טובה, זה פוסל וזה מכשיר כדרכה של תורה ואלו ואלו דברי א-לוקים חיים". 

בהמשך התייחסו גם לזלזול בספרים שהרב הוציא ואמרו "לגופם של דברים, סדרת 'פניני הלכה' זכתה להסכמתם ולהערכתם של גדולי רבני ישראל בדורנו, התקבלה בקרב הציבור הדתי כולו ואף בחלקים רבים בציבור החרדי באהבה רבה, הסדרה תרמה תרומה עצומה ללימוד ההלכה וההקפדה על שמירתה בקרב הציבור הרחב כפי שמעידים רבנים חשובים רבים במכתבי תמיכה לאורך כל השנים האחרונות. דרכה של סדרת פניני הלכה מיוסדת על עיון מעמיק בכל שיטות ומסורות ההלכה, הגדרת הכללים והבהרת הפרטים הנובעים מהם, והכרעה המבוססת על כללי הפסיקה, תוך גילוי האור והעומק שבכל שיטה".

בכל הנוגע לסוגיות הרפורמים שנטען כי לרב מלמד "יש שיג ושיח עם הרפומים בסוגיות הלכתיות,  מזהירים בישיבה מפני הוצאת דיבה  "אנו מצרים על הדברים על "שיג ושיח בסוגיות הלכתיות" עם רפורמים שהם הוצאת דיבה גמורה. כמו כן, הדברים על מוזיקה בשלושת השבועות משקפים הבנה מוטעית של הפסיקה (בכרך שיצא כבר בתשס"ה), ולמרבה הצער גם לא משקפים את הפסיקה בנושא בקרב רבני דורנו". 

 

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר