חופשה ודיאטה

נופש הוא זמן של הנאה ושינויים באורח החיים, כולל בתחום הרגלי האכילה, מה שעלול לגרום לתוספת מיותרת של קלוריות ולהשמנה. כיצד בכל זאת ניתן ליהנות מהחופשה ומהגיוון באוכל מבלי לעלות במשקל?

חדשות כיפה נטע רשף, סטודיו C 05/07/12 11:32 טו בתמוז התשעב

חופשה ודיאטה
Craig Anderson-cc-by-sa, צילום: Craig Anderson-cc-by-sa

נתחיל בשלב ההתארגנות ואריזת הבגדים לחופשה.

הקפידו לקחת איתכם בגדי ספורט, בגד ים נוח לשחייה ונעלי ספורט.

בחופשות בטן גב לרוב מופר האיזון בין הקלוריות שאנו מכניסים לבין הקלוריות שאנו מוציאים. פעילות גופנית מגדילה את ההוצאה הקלורית וע"י כך יכולה לאזן את הקלוריות העודפות המתלוות לארוחות השונות המוגשות, למשקאות והפינוקים הנוספים לנו בזמן חופשה. מה גם שפעילות גופנית משחררת חומרים דמויי הורמונים המשפרים את מצב הרוח ומפחיתים את התיאבון, אז אם אנו כבר בחופשה למה לא ננצל את התרוממות הרוח עד תום... במרבית בתי המלון קיים חדר כושר מאובזר ובריכת שחייה גדולה המאפשרת לכל אחד למצוא את הפעילות המתאימה לו, לעיתים מתקיימים חוגים שונים בהם אפשר להתנסות, ספורט ימי כמו סקי מים, גלישת רוח. רכיבה על אופניים ומגוון רחב של פעילויות שבחיי היום-יום אינכם מגיעים לבצעם ולא מתנסים בהם, זו הזדמנות לגלות דברים חדשים ולחוות חוויות שונות.

הליכה רגלית היא דרך מצוינת להכיר את המקום בו הינכם נמצאים, תכננו כל יום הליכה למקום אחר, ברחובות העיר, לאורך החוף, הליכה למסעדה וחזרה, תכננו פעילויות שאינו קשורות באוכל.

הגענו למלון...התחילה החגיגה? לא חובה!

נתחיל מראשית היום שמתחיל בארוחת בוקר גדולה ומאובזרת.

אם נגיע לארוחת הבוקר לאחר שהתעמלנו והוצאנו קצת אנרגיה, פסיכולוגית המוטיבציה שלנו לשמור על האפקט החיובי בו התחלנו את הבוקר תגדל וכך גם כוח הרצון שלנו אל מול מגוון המאפים והמאכלים.

זכרו, הגעתם לחופשה בת מס' ימים, כלומר, יהיו לכן מס' ארוחות בוקר בהן לרוב האוכל המוגש אינו משתנה כך שאפשר לפזר את מגוון המזונות על פני הימים.

כל יום נתנסה במשהו אחר. יום אחד אפשר ללכת על ארוחת בריאות הכוללת יוגורט+דגני בוקר ופירות, למחרת על ארוחת בוקר קונטיננטלית הכוללת ביצה, סלט, לחם וממרח..

הקפידו שארוחת הבוקר תהיה מאוזנת ותכלול מרכיב חלבון ופחמימה שתורמים להארכת תחושת השובע.

הקפידו לא לאכול עם העיניים, ולסיים בתחושת מלאות מיותרת, במיוחד שכל היום עוד לפנינו, אלא לקחת צלחת, לעבור מסביב לבופה המזון, ולתכנן מה נשים עליה.

זיכרו גם שכל היום עוד לפניכם ועליכם לשמור קלוריות לארוחות הבאות.

במהלך היום, הקפידו לשתות הרבה מים. שמש, ים ופעילויות שונות בקיץ גורמים לאיבוד רב של נוזלים ועלולים להביא להתייבשות. כמו כן לעיתים כאשר אנו מרגישים צמא אנו מפרשים זאת כתחושת רעב ואז בעצם גם אם נאכל לא נספק לגוף את הרכיב לו הוא זקוק.

ניתן לשתות משקאות דיאט קלים ונטולי קלוריות.

במהלך החופשה חשוב לשמור על סדר בארוחות, גם אם לפעמים קיים הפיתוי לדלג על הארוחה כדאי לזכור שאם נגיע לארוחה הבאה מורעבים ככל הנראה נטרוף מבלי לשים לב, ולא חסרים פיתויים בארוחות, במסעדות. הסתובבות עם תחושת רעב עלולה לגרום לנו להתפתות לממתקים, הגלידות והחטיפים במיני בר, כל אלו ייעלו לנו גם במחיר וגם בקלוריות. לכן גם בחופשה הקפידו על ארוחת צהריים קלה - סלט / כריך .

הגענו לערב..

רוב הארוחות המוגשות בבתי מלון הינן על בסיס בופה ובו מגוון מזונות עשירים ומפתים היכולים לגרום לנו לאכול יותר מכפי שתכננו בהתחלה.

אז עיצרו רגע, לפני שאתם מעמיסים כל טוב, עשו סיבוב ובידקו איזה מנות מוגשות, מה מבין המנות המוגשות קורץ לכם ועל מה אתם יכולים לוותר. התרכזו בדברים המיוחדים שאינם נאכלים בבית. תכננו בראש את הארוחה ואז גשו לקחת צלחת.

מלאו בצלחת מהמזונות שהחלטתם שתאכלו אך זיכרו שמזונות מטוגנים, סלטים המכילים מיונז, אגוזים, מנות מוקרמות או על בסיס שמנת כולם עתירים בשומן ולכן כדאי לשים לב לוותר עליהם. על תשכחו לפנות מקום בצלחת גם לירקות שתורמים לתחושת השבוע ודלים בקלוריות.

איכלו לאט ובהנאה, לעסו כל ביס עד שתמצו את כל הטעמים בפה, הינכם בחופשה, אין לאן לרוץ או למהר, באתם לנוח וליהנות.

והגענו לשלב הקינוח המפנק.....

סביר להניח שרובכם תרצו לטעום מהקינוחים השונים והמגוונים. קינוח מטרתו לתת טעם טוב ומתוק בפה ולא להשביע את הרעב ולכן גם טעימה אחת מכל קינוח תענה על הצורך. בחרו קינוח/שניים אותם הינכם מעוניינים לטעום וחלקו אותם עם משפחתכם, כך תוכלו לטעום יותר באותה הכמות.

ואל תשכחו שהיציאה לחופשה , עיקרה הוא ליהנות מהמנוחה, לצאת מהשגרה ולבלות בחיק המשפחה!

נטע רשף, תזונאית קלינית B.Sc, ברשת סטודיו C , סניף צמרות - הרצליה. www.studioc.co.il