השארו מעודכנים

הכניסו לתיבה את כתובת הדואר האלקטרוני שלכם, ותקבלו התראה בכל פעם שמתפרסם עדכון כשרות חדש באתר. אין יותר פשוט מזה

הצטרף
צילום מסך מיוטיוב

הרב אבינר: אם סותמים פיות זה סימן שאין מה לענות

מה קרה בעבר כשניסו לסתום לרבנים את הפה ולמה אסור להם להירתע.הב אבינר על סערת הרב יגאל לוינשטיין

הרב שלמה אבינר
כ"א אדר תשע"ז, 19/03/2017 08:54

ש: כיצד להתיחס לאיום על רב שדיבר נגד גיוס בנות, שיופסק התקציב למכינה שלו?

ת: אין צורך להתיחס.  אי אפשר להפחיד רבנים.  הם אומרים מה שהם חושבים, אמיתה של תורה, ולא מפחדים מאף אחד.  לא תגורו מפני איש, אדרבה, נסיון סתימת פה עוזר להם.

ש: איך זה עוזר?

ת: זה נותן פרסום.  כידוע יש שרצו להחרים את ספרי הרמב"ם.  אז אחד מתלמידיו, יוסף אבן גבר, יצא בתקיפות נגד זה.  הרמב"ם כתב לו שיחדל לצאת להגנתו: הם נהנים לבזות אותי ואני לא מפסיד מזה כלום, אם כן, זאת ההלכה של זה נהנה וזה לא חסר.  יתר על כן, הם מספקים פרסום לספריי.  שהרי כלל גדול: הרוצה לכסות את הדבר, עוד יותר מגלהו.   זה גם סימן טוב שרוצים לסתום לו את הפה.

ש: למה סימן טוב?

ת: כי אם סותמים לאדם את הפה, זה סימן שאין דבר ישר והגיוני לענות לו.  כבר אמר זאת לפני כמה מאות שנים הפילוסוף ג'ון סטיוארט מיל.

ש: לגופו של עניין, כאשר דבריהם של רבנים מעוררים סערה, האם לא עדיף להם לשתוק?

ת: להיפך.  זה מוכיח שזה נצרך.  רבנים אומרים אמת, לכן אנו סומכים עליהם.  לעיתים יש רבנים שמתבטאים בצורה חריפה, אך דבר אחד ברור: הם אומרים אמת!  הם אומרים מה שהם חושבים!  הם לא מעוותים בגלל אינטרסים אישיים!  זה בעצמו מטהר את האויר של המדינה!

ש: במה מדובר?

ת: פעמים רבות יש דברים לא תקינים במדינה.  אז העתיד נתון בידי אנשי הרוח.  אם הם מרכינים את ראשם ושותקים, אז זה אבוד.  אבל אם זה מוחים ומסבירים ולוחמים, אז יש תקוה שהענין יתוקן.

ש: אבל עובדה היא שלא תוקן?

ת: עוד לא תוקן.  צריך סבלנות.

ש: יש כלל בגמרא: כשם שמצוה לומר את הדבר הנשמע, כך מצוה שלא לומר דבר שאינו נשמע.  אם אנשים לא שומעים, לא משתכנעים, אז לכאורה עדיף לשתוק.

ת: דבר שאינו נשמע, אין הכוונה שעתה בפועל אינו נשמע, אלא שהאנשים במצבם המוסרי והשכלי אינם מסוגלים לשמוע.  אך בנדון שלנו הם ודאי מסוגלים, מדובר בעניינים אנושיים יסודיים, רק צריך להתאזר בסבלנות.

ש: ובסיכום?

ת: מעשה ברבי מנשה מאיליא, תלמידו חברו של הגאון מווילנא, שיצא בצורה חריפה נגד גזירת הגיוס הרוסים של ילדים, "גזירת הקנטוניסטים".  אמרו לו מנהיגי הקהילה שעליו לשתוק כי בהיותו רב רשמי של הקהילה, לא יוכל לדבר נגד השלטונות.  אמר: אם כך, מרגע זה, כבר איני רב שלכם ואומר מה שאני רוצה ומה שאני חייב, וכן עשה.

ש: זה מה שצריך לעשות במקרה שלנו?

ת: בעזרת ד' לא יקרה כלום.  ויש עוד סיפור בירושלמי סוטה ג ד על רבי אליעזר שדיבר בעניין אחד שנוגע לנשים, מה שלא מצא חן בעיני תורמת אחת גדולה לישיבה, ובגלל זה הוא הפסיד 300 כור מעשר לשנה, אך הוא לא חזר בו.

ש: ובסיכום של הסיכום?

ת: כאמור, לא לדאוג, הכל יסתדר.

לחצו על הלייק ותקבלו את כל הסיפורים לפייסבוק שלכם
תגובות
כתוב תגובהתמונה
1. מימון סתימת פיות ורבנים
משה 3/19/2017 10:55:00 AM
כל אחד יכול וצריך להגיד את כל מה שעל ליבו- -אבל למה אני צריך לממן אותו? ולמה הוא צריך לחנך את אלה שבאים לשרת אמלי?המדינה עשתה חוק נגד כניסת מסיתים- -זו לא סתימת פיות? אני מבין ש"חשש גומלין" ההלכתי קיים אצל המתחפשים לציונות דתית. האם הרב אבינר היה מרשה שאחד מילדיו יטיף נגד הדת- -וימשיך לגור בביתו?
תמונה
2. 1- תודה על הדוגמא
3/19/2017 3:22:00 PM
אם אחד הבנים של הרב אבינר היה מטיף נגד הדת והרב אבינר היה מעיף אותו מביתו - איזה רעש זה היה עושה על חוסר סבלנות וחוסר הכלה! קל וחומר בנידון דידן...
אתה ואני משלמים מיסים ומממנים מרצים באוניברסיטאות שלא רק שאינם תורמים לצה"ל (בניגוד למכינות שתורמות הרבה לצה"ל) ולא רק שמדברים נגד המדינה וצה"ל אלא גם פועלים נגד ומעודדים אחרים לפעול נגד המדינה וצה"ל בקריאה להפוך את לוחמי צה"ל לפושעים (!) וקריאה להחרמת המדינה.

למה עלי לממן אנשים שבפועל מנצלים את המעמד שהם מקבלים מטעם המדינה - נגדי? ועוד לא דיברתי על חברי כנסת שפועלים נגד אזרחי המדינה....

הרב לוינשטיין לא מסית. הוא מביע את עמדתו, וכמו כל אחד אחר - רב, סופר, פילוסוף, פרופסור, נהג המונית - הא רשאי להביע אותה. כרב הוא אף מחוייב להביע אותה אם היא נובעת מהתורה.

את התואר "מסית" תשמור למי שקורא ללוחמי צה"ל פושעים, מי שקורא לפעול נגד הממשלה שנבחרה באופן דמוקרטי (מרי אזרחי וכד´), מי שקורא לחרם קדמי/כלכלי/מדיני על ישראל (ענישה קולקטיבית?).

קצת פרופורציות!

תמונה
3. המכינה בעלי מקבלת 10 מיליון ש"ח כל שנה מהמדינה
אדם דתי 3/19/2017 4:49:00 PM
אין לי בעיה שימשיכו להסית נגד הצבא והחיילות. רק שיפסיקו להשתמש בכספי המסים שלי.
תמונה
4. כל הכבוד לרב לוינשטיין (ל"ת)
יוסי 3/20/2017 9:16:00 AM
תמונה
5. גם דיבור מיותר מלמד על חוסר מענה (ל"ת)
משה 3/23/2017 7:56:00 AM

כיפה בפייסבוק כיפה בטוויטר תוסף חדשות כיפה לכרום כיפה מאחורי הקלעים אפליקציית חדשות כיפה לאיפון אפליקציית חדשות כיפה לאנדרואיד