*למה אישה נשואה צריכה לשים כיסוי ראש?

ב"ה!

כבוד הרב!!

יש לי שאלה בקשר לכיסוי ראש- אומרים שצריך לכסות את הראש בגלל שהשער של אישה נשואה נקרא "ערבה" מה זה בדיוק ערבה? ויש עוד פרושים שונים למה צריך אישה נשואה צריכה לכסות את הראש...

אם אתה יכול בבקשה להסביר לי למה באמת צריך אישה נשואה צריכה לכסות את הראש??

תודה רבה! וישכויח על עבודת הקודש!!!

תוכן התשובה:

לכותבת שלום וברכה,
אני רוצה לציין שזוהי שאלה חשובה שיש צורך לחקור אותה לעומק ואנסה לפרוס מעט ממנה כאן.

הכוונה כנראה בשאלה היא למושג ערווה כמו "וירא חם אבי כנען את ערות אביו...", כלומר "ערווה" היא מקום אינטימי שיש להצניעו ולכסותו.
חז"ל לימדו אותנו ששיער באישה הוא ערווה, לגבי אישה נשואה חיוב כיסוי הראש נלמד מפרשת סוטה שם הכהן פורע את ראש האישה הסוטה לפני ה´ "והעמיד הכהן את האשה לפני ה´ ופרע את ראש האשה...".
לפני שנגשים לטעמי המצוות צריך לדעת שכל מה שציווה אותנו ה´ הוא הטוב המוחלט וכל רצונו ית´ לתת לנו את המצוות הוא שיהיה לנו טוב, מעבר לכך ניתן לקרב את המצוות גם לשכל ולנסות להבין מעט ממעט ברצון האלוקי.
לכן, כאשר איש ואישה מתחתנים הם בונים מערכת יחסים אינטימית, עוצמה רוחנית גדולה נמצאת אז ביניהם, עוצמה שיוצרת חיבור ואיחוד "זכו שכינה ביניהם" וכדי להשאיר את העוצמה הזאת איתם יש להסתיר דברים חיצוניים שמורידים ומבזבזים את ערכה, לבנות אותה בשקט רק ביניהם ולא לפזר אותה לריק, היין הכי טוב הוא היין ששומרים אותו עמוק במרתף ולא היין שרק עכשיו יצא מהכרם וכבר נמזג בראש חוצות.
כוונת התורה אינה ´לחנוק´ את היופי ואהבה או לסרבל את האישה, אלא לנתב אותם למקומות עמוקים ופנימיים, מלאים משמעות ולא חיצוניים וחסרי טעם וחוזק לאורך זמן, ואין צורך להיות חד בעין בשביל לראות כמה החיצוניות משפיעה בעולם המערבי ורק הורסת כל חלקה טובה של יחסים ועומק.

כיסוי ראש הוא חלק מצניעות שבין איש ואישה. וכמובן שזה לא הכל,אך עצם הכיסוי מבטא את השייכות שלהם זו לזה. ההלכה קבעה כמה גבולות בעניין הכיסוי ראש,אך גם בהם יש כמה שיטות. ולכן,אם למישהי מאד קשה לכסות כל שערה מראשה,היא יכולה לפחות להתחיל עם כיסוי כלשהו ולאט לאט ללמוד ולהתקדם.

אני מאוד מקווה שהנחתי את הדעת, כל מקרה אשמח לעוד שאלות/תגובות במייל שלי:

roidublin@gmail.com
רועי

התשובה התקבלה מחברים מקשיבים,
כט בחשון התשסז
,
20 בנובמבר, 2006
לקריאה נוספת
29.08.2008

1. למגיבה לתמר (רות)

דווח על תגובה לא ראויה
06.11.2008

2. תגובה לרות (.)

דווח על תגובה לא ראויה
10.06.2011

3. סימן לגבר נשוי (קגומה)

דווח על תגובה לא ראויה
07.10.2012

4. יש סימן היכר-טבעת נישואים ()

אם אני רואה למישהי את השיער זה מבזבז מערכה?
וסימן ההיכר לגבר זה טבעת נישואים...
תגובת הרב
לא מערך האישה, כי אם מערך הזוגיות שלהם, השייכות הזוגית הינה בראש ובראשונה בצמצום בריא של האישה לבעלה, צמצום שסופו רוחב.
סימן ההיכר לגבר איננו טבעת נישואים(למרות שאין ספק שזהו דבר נצרך לפחות בדורנו).
דין כיסוי השיער מופיע מפרשת אישה סוטה, שם הכהן פורע את ראש האישה, דיני הצניעות שייכים לכל אישה אף רווקה עולם השיער שהוא ביטוי מסוים של עולם הפנים שאיננו מסתירים מצטמצם בשלב זה לטובת המערכת הזוגית בניגוד לאישה רווקה שלא מחויבת בכך ועולם הפנים שלה גלוי לחלוטין מכיוון שאין לה כרגע מגמה שמאפשרת לה ליצור קשר מתוך צניעות וצמצום.
ועוד יש להרחיב.

דווח על תגובה לא ראויה
12.03.2013

5. ללא נושא (הרב אלימלך בר שאול)

דווח על תגובה לא ראויה
07.08.2013

6. מקור לתשובה (נעמה)

כבוד הרב רציתי לשאול מהו המקור לכך שאישה נשואה יכולה להתחיל עם כיסוי חלקי ואח"כ להתקדם ולהתקדם? תודה רבה!
תגובת הרב
הייתי צריך לציין כאן שאין הכוונה שמבחינה הלכתית מותר ללכת עם כיסוי ראש חלקי חלילה(אין הכוונה על כיסוי ראש המגלה פחות מטפח שאותו התיר כבר הגר"מ פינשטיין בשו"ת אגרות משה אבן העזר א סימן נח) אלא הכוונה הייתה לאפשר עבודה הדרגתית על מנת לא לקרוס ישר בשינוי מאפס למאה.
(ראוי לציין כי יש הבדל בהקשר הזה בין דת משה לדת יהודית שיכול להוות אפשרות להדרגה, וראי כתובות עב ורש"י על המקום, וכן תשובות הרב יוסף משאש תשובה מס´: אלף תתפד ,חלק ג´ עמ´ ריא, ואת תגובת הרב עובדיה יוסף עליו שו"ת יביע אומר חלק ד - אבן העזר סימן ג וכן בשו"ת יחווה דעת חלק ה סימן סב)

דווח על תגובה לא ראויה
05.05.2014

7. הארה (עמית חלפון)

דווח על תגובה לא ראויה
07.08.2014

8. שאלה לרב ()

לא שח"ו אני מחפשת סתירות, אבל אם גבר צריך לשמור נגיעה מאשה, איך זה שלכהן מותר לפרוע את שערה של אשה סוטה? כאן יש אפוטרופוס לעריות?
תגובת הרב
הפעולה של הכהן, היא כמו פעולה של רופא והיא חלק מהמצוה של התורה

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

x
השר יועז הנדל צילום: פלאש 90

יועז הנדל תומך בסמוטריץ': "יודע לעבוד"

קרא עוד