ברקע הפגיעה בלולים בצפון: מיליוני ביצים יגיעו לישראל מהמדינות אלה

ברקע המצב הבטחוני והחשש ממחסור בביצי מאכל, משרד החקלאות אישר מכסת ייבוא ביצים בהיקף של 10 מיליון ביצים בפטור ממכס לחודשיים. כ-70% מלולי המטילות של ישראל מרוכזים בגליל ובגולן

חדשות כיפה חדשות כיפה 23/06/24 13:22 יז בסיון התשפד

ברקע הפגיעה בלולים בצפון: מיליוני ביצים יגיעו לישראל מהמדינות אלה
מיליוני ביצים אושרו לייבוא, צילום: Olivier Fitoussi/Flash90

ברקע המצב הביטחוני המתמשך ותחזיות הייצור לחודשים הקרובים, הוחלט במשרד החקלאות על אישור יבוא בפטור ממכס לייבוא ביצים בהיקף של כ-10 מיליון ביצים לחודשי הקיץ יולי ואוגוסט. ניתן לייבא לישראל ביצים מאזורים חופשיים משפעת עופות מהמדינות הבאות: איטליה, פולין, אוקראינה, ספרד, פורטוגל, בולגריה ומארה"ב ביצים לתעשייה.

בישראל מיוצרות בממוצע כ-2.2 מיליארד ביצי מאכל בשנה

ככלל, בישראל מיוצרות בממוצע כ-2.2 מיליארד ביצי מאכל בשנה, המספקות את הצריכה המקומית. כ-70% מלולי המטילות של ישראל מרוכזים בגליל ובגולן, והם מייצרים כמיליארד ו-600 מיליון ביצים בשנה – כ-73% מסך התוצרת הארצית.

רישיונות היבוא בפטור ממכס בהיקף של 10 מיליון ביצים יחולקו במהלך החודשים יולי-אוגוסט, והם בעקבות המצב הביטחוני המתמשך ותחזית הצפויה של הייצור המקומי של ביצים למאכל. כזכור, עם פרוץ המלחמה, פתח המשרד מכסת ייבוא פטורה ממכס לייבוא של 50 מיליון ביצים, אך היא לא נוצלה על ידי היבואנים בשל העובדה שהייצור המקומי סיפק את כלל הביקוש.

מונעים את המחסור בביצים

מונעים את המחסור בביצים, צילום: Yonatan Sindel/Flash90

מכסת הייבוא של ינואר נוצלה במלואה

בחודש ינואר נפתחה מכסת ייבוא על סך 30 מיליון ביצים בהתאם לתחזית לירידה בייצור המקומי הן בשל מזג האוויר החורפי והן בשל המצב הביטחוני, והיא נוצלה במלואה, בנוסף, בחודש מרץ נפתחה מכסה לרגל חג הפסח על סך 50 מיליון ביצים ותוספת של 30 מיליון נוספים, שמתוכם נוצלו 40 מיליון ביצים.