לא כולם יקבלו: תכנית המענקים של נתניהו תעבור לוועדת שרים

אחרי שראש הממשלה הצהיר כי כל אזרח יקבל מענק ישירות לחשבון הבנק שלו, התכנית תובא לאישור הממשלה, אך ועדת שרים תכריע איך יחולק הכסף, על פי מעמד סוציו-אקונומי

חדשות כיפה חדשות כיפה 19/07/20 08:14 כז בתמוז התשפ

לא כולם יקבלו: תכנית המענקים של נתניהו תעבור לוועדת שרים
כץ ונתניהו, צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

תכנית המענקים של ראש הממשלה נתניהו ושר האוצר כ"ץ, לפיה יקבל כל אזרח בישראל מענק כספי, בשווי כולל של שישה מיליארד ש"ח, תובא הבוקר לאישור הממשלה, אך נראה שעל אף הצהרותיו של נתניהו, לא כולם יקבלו את הכסף.

על פי דיווח הבוקר (א') ב'כאן חדשות', לאחר אישורה של התכנית בממשלה תעבור התכנית לדיון בוועדת שרים, בראשה יעמוד נתניהו, והיא שתחליט כיצד יחוקל הכסף לאזרחים. בוועדה יהיו חברים בנוסף שר הביטחון גנץ, שר האוצר ישראל כ"ץ ושר הכלכלה עמיר פרץ. על פי הפרסום, ההחלטה להקמת הוועדה התקבלה בעקבות הביקורת של כחול לבן על תכנית המענקים, שלא כוללת שום קריטריון סוציו-אקונומי.

כזכור, ראש הממשלה נתניהו ושר האוצר ישראל כ"ץ הציגו ביום רביעי האחרון את התכנית הכלכלית החדשה, הכוללת מענקים לכל אזרח במדינה בשל המשבר הכלכלי שנגרם כתוצאה מהקורונה. על פי התכנית, שסופגת התנגדות חריפה במשרד האוצר, יקבל כל אזרח בישראל מענק במזומן ישירות לחשבון הבנק שלו.

ראש הממשלה פירט את סכומי המענקים שיחולקו לציבור "הערב אני מודיע על צעד משלים שהחלטנו עליו - תמיכה כלכלית נוספת לכל אזרחי ישראל. זה צעד שמתווסף לתוכנית הכלכלית שעשינו לפני שבוע. משפחה של זוג הורים עם ילד אחד תקבל מענק של 2,000 שקלים, משפחה עם שני ילדים תקבל 2,500 שקלים מענק ומשפחה עם שלושה ילדים ומעלה תקבל 3,000 שקלים מענק. כל יתר האזרחים מעל גיל 18 יקבלו 750 שקלים לנפש".

בהמשך הסביר נתניהו את הסיבות לחלוקת המענקים, שזכו להתנגדות רבה באוצר: "למה אנחנו נותנים את הכסף? אנחנו צריכים להניע את הכלכלה. אנשים צריכים לצאת ולקנות, לעדוו את הצמיחה. העסקים יצטרכו עובדים. העסק מעודד את הצריכה והתעסוקה. הוא יניע מהר יותר את הכלכלה. לעודד את הצריכה - תוצרת הארץ. אני אומר לכם קנו תוצרת הארץ - כחול לבן (זה בסדר בני גנץ מסכים)".

התכנית זכתה, כאמור, לביקורת חריפה גם משורות הקואליציה. שרי כחול לבן מיהרו לצייץ נגד התכנית, או לפחות נגד אופן חלוקת הכספים, וגם שורה של כלכלנים, בהם בכירים לשעבר במשק הביעו התנגדות פומבית לחלוקת סכום כזה של כסף לאזרחים, ללא שום אבחנה. ראש הממשלה נתניהו תקף בחשבון הטוויטר שלו את ראש אגף התקציבים באוצר, שאול מרידור, המתנגד לתכנית.