"ניצלנו בדרך לאבדון כלכלי"

עמותת פעמונים הוותיקה מוכרת היטב בין עמותות החסד בישראל. בפעמונים ניתן מידי שנה סיוע לאלפי משפחות המצויות במצוקה כלכלית, סיוע שמאפשר למשפחות הללו לצאת לדרך חדשה, לחיים ללא חובות. עם תחילתה של שנה חדשה, בחרו בארגון לשתף אותנו איך הדברים נראים מנקודת מבטה של משפחה שלוותה על ידי הארגון

חדשות כיפה מערכת כיפה בשיתוף פעמונים 16/09/18 10:34 ז בתשרי התשעט

"ניצלנו בדרך לאבדון כלכלי"
תמונות אילוסטרציה, צילום: pixabay

תומר רביד - מתנדב פעמונים מהרצליה, ולאה בן צבי - ראשת הצוות שלו, הפועלת אף היא בהתנדבות מלאה, קיבלו לאחרונה מכתב מרגש זה, שנותן מושג על מה שמיטיבים לעשות בפעמונים.

"אני מרגיש שהמילים חוטאות לגודל הנס שקרה למשפחה שלנו במפגש עם פעמונים.

היינו בדרכנו אל אבדון כלכלי. במילים אחרות, כמו מרבית משפחות מעמד הביניים, עבדנו מאוד קשה והשתכרנו יפה, חשבנו שהחיים בידיים שלנו, שהחיים צריכים לפנק אותנו כי אנחנו באמת בחלק היותר קצפתי של החיים... אבל רק חשבנו כך.

כל הזמן 'פימפמו' לנו שאנחנו החלק בר המזל של היקום, שמרבית האנשים בכדור הארץ מרוויחים פחות מאתנו, רעבים, כחושים, נטולי בית/בגדים/אוכל.

אז חיינו במחשבה שאנחנו 'על הכיפאק' ושאפשר לחיות טוב. אבל חשבון הבנק שלנו שיקף מציאות אחרת, אז התחלנו להצטמצם מבלי להבין איך זה יכול להיות (כי אנחנו הרי מרוויחים יותר ממרבית האנשים בכדור הארץ). הצטמצמנו ממש (כך האמנו) וחיינו בחוויה מאוד קשה. אנחנו מוותרים, מצמצמים אבל זה לא מספיק. כל חודש הגדלנו את המינוס שלנו בעוד כמה אלפי שקלים."

לאחר חודש נוסף ועוד אחד בו הגדילו את מסגרת האשראי שוב ושוב, הבינו בני הזוג שהם עומדים בפני בור, אליו הם עלולים ליפול ממש בעוד רגע, ושממנו התקומה תהיה קשה ביותר. בשלב הזה, רגע לפני שהמשבר הכלכלי היכה בהם בעוצמה, החליטו בני הזוג לעשות שינויי בחייהם, ולצורך תמיכה בתהליך פנו למומחים בפעמונים.

"נחושים מאוד לא להגיע לאבדון כלכלי פנינו אליכם", מספר אב המשפחה במכתבו. בני המשפחה יצאו לדרך, מלווים במלווה המתנדב המסור תומר רביד, והדרך היתה לא פשוטה.

"התהליך היה קשה מאוד. נכנסתם לתוך נימי נימיו של הבית שלנו, של חשבונות הבנק שלנו, סדרי העדיפויות שלנו, ההחלטות העקרוניות שלנו לחיים, נכנסתם ועשיתם להם מיפוי יסודי וגרעיני – I R M. בדיקה מעמיקה ולא פשוטה של כל החוטים הטווים את חיינו.

עבדתם כמו רופא כירורג שיודע שאת העבודה הזו חייבים לעשות, הוא חייב לנתח, חייב להסיר את הגידול! יחד עם זאת, הוא יודע שעבור המטופל שלו זו שעה קשה ושיש דרך שהוא (ורק הוא) חייב לעשות, חייב לבחור ל'הילחם במחלה'. עבדתם במסירות ונחישות אך עם רגישות אין קץ. יודעים שאתם מצויים בתוך מערך רגיש מאין כמותו, נפיץ אפילו - יש כאן אנשים, יש כאן ילדים, יש כאן עבר...אבל גם יש כאן עתיד.

הצלחתם להכיל סיטואציות קשות מאין כמותן. כמו אותו ערב בו הטחתי בתומר 'אני לא יכול להתנהל ככה, אני מרגיש עני. אני מרגיש שאני נחנק, אתה לא מבין מה זה'. ותומר, מקצוען ללא חת, לא התרגש ממני ופשוט הכיל אותי ובאומנות רגישה וגאונית העלה אותי פסע אחר פסע אל הדרך הנכונה.

בלשון המעטה...זה לא היה קל. אבל זו היתה המתנה הגדולה ביותר שהבית שלנו יכול היה לקבל. שיטת העבודה שלכם כל כך טובה, הצבתם  את אשתי ואותי ביחד, מול הבעיות שלנו ביחד, עובדים עליהן ביחד, פותרים אותן ביחד. הבחינה המדוקדקת של סדרי העדיפויות של הבית שלנו, גרמה לנו למצוא מחדש את הדרך לדבר אחד עם השנייה ולא להטיח אחד בשנייה. למצוא את הדרך להתפשר, לתעדף ולבחור. אילצתם אותנו להתחבר שוב. לקחת את האיים האלו שהפכו להיות החיים שלנו ולתפור אותם ביחד לכדי יבשה יציבה שיכולה לעמוד אל מול איתני הטבע."

"היום אחרי תהליך של חודשים קשים ונפלאים, אני כותב את המייל הזה מהבית אליו עברנו רק לפני שבועיים. בית שגדול פי שניים מזה שעזבנו, שמעניק לנו ולילדים שלנו הרבה יותר משיכולנו אפילו לקוות לו לפי שנה.

אני כותב את המייל הזה ויודע, אלמלא התהליך שעברנו אתכם, אלמלא אותה סקירה מופלאה של כל מערכות חיינו ובנייה מחודשת של חלקים לא מבוטלים ממנה, אין סיכוי שהעתיד העומד לפנינו הוא זה שהיה ניצב בפתח.

אז מכל הלב, באמת מכל הלב, תודה גדולה לשניכם ולארגון הנפלא הזה שעושה קודש!"

ארגון פעמונים הוא ארגון התנדבותי, המסייע למשפחות וליחידים בתחום ההתנהלות הכלכלית. הסיוע ניתן בהתנדבות על ידי אלפי מומחי פעמונים בתחום כלכלת המשפחה וכולל: מידע וכלים לעבודה עצמית, מענה מקוון לשאלות, פגישת ייעוץ חד–פעמית וליווי כלכלי אישי או קבוצתי שנמשך כמה חודשים. בנוסף, מפעיל הארגון תכניות לחינוך פיננסי בכל הארץ, הכוללות הרצאות, מערכי לימוד וסדנאות קבוצתיות.

בימים אלו מקיים הארגון קמפיין לגיוס תרומות. תרומתכם תאפשר לנו לסייע למשפחות נוספות, גם בשנה החדשה.  

לתרומה לפעמונים