פרויקט 'סיירת יער' יצא לדרך - המכינות הקדם צבאיות מתגייסות לשיקום יערות ישראל

חניכי מכינות קדם צבאיות מכל הארץ מתגייסים יחד עם קרן קימת לישראל לשיקום ושימור יערות ישראל. במסגרת הפרויקט מאות חניכים ידאגו לטיפוחם, שימורם וניקיונם של יער להב, יער המלאכים, יערות הכרמל והסטף

חדשות כיפה חדשות כיפה בשיתוף קק"ל 26/03/24 08:03 טז באדר ב'

פרויקט 'סיירת יער' יצא לדרך - המכינות הקדם צבאיות מתגייסות לשיקום יערות ישראל
עבודה יערנית של המכינות במסגרת הפרויקט, צילום: באדיבות קק"ל

ציונות בר-קיימא: המכינות הקדם צבאיות מאמצות את יערות ישראל ומסייעות לשיקומם ולטיפוחם. המכינות הקדם צבאיות המשתתפות הן: מכינת עמיחי האחראית על יער להב, מכינת אדרת האחראית על יער מלאכים, מכינת יסודות האחראית על יער סטף ומכינת כרם אל האחראית על יערות הכרמל.

ההכשרות מתבצעות בהובלת יערן קק"ל המנחה את החניכים פעם בשבוע ביערות שנבחרו ומוביל פעילות שטח של החניכים לצד רתימת היישובים מסביב ליער. למפגשים הללו מוזמנים מידי פעם גם אנשי מקצוע מתחום הייעור והתכנון בקק"ל שמעשירים את הידע של החניכים בסוגיות היער.

החניכים לומדים על אהבת הארץ, הגנה על השטחים הפתוחים ואחריות סביבתית

במסגרת הפרויקט חניכי וחניכות המכינות הקדם צבאיות יפעלו כקבוצת מנהיגות 'סיירת יער', תוך למידה של ממשק ניהול היער וחיבור המכינה, קהילת המכינה והישוב ליער ולערכי אהבת הארץ, הגנה על השטחים הפתוחים ואחריות סביבתית.

זו השנה השמינית לשיתוף הפעולה המיוחד שנרקם בין מועצת המכינות והחטיבה לחינוך ולקהילה של קק"ל, השם למטרה לקדם את התפיסה החינוכית-ערכית המשותפת לקק"ל ולמכינות הנוגעת לאהבת הארץ וחינוך להתיישבות. החיבור בין העשייה של קק"ל והתרומה לסביבה של חניכי המכינות הוא טבעי ומתבקש לאור השותפות ארוכת השנים והתפיסה שהם הכוח המניע והמנהיגותי של מדינת ישראל בעתיד הקרוב. מעבר לערך הציוני התוכנית מעניקה סיוע לחניכים שהגיעו מאוכלוסיות מוחלשות ומלווה אותם באמצעות תכנית בוגרים מסודרת. לצד שיקום היערות, עוברים החניכים גם סדרות שטח וסיירות, המכינות אותם אל השירות הצבאי.

חניכים פועלים ביער חוף הכרמל,

חניכים פועלים ביער חוף הכרמל, צילום: באדיבות קק"ל

במסגרת פרויקט זה מועצת המכינות וקרן קימת לישראל מבקשים לחזק את העשייה הציונית ביערות קק"ל ע"י קבוצות חניכים וחניכות ברחבי הארץ. כגוף האחראי על פיתוח קרקע, ייעור וחינוך ציוני, ממלאת קק"ל תפקיד חשוב ביותר בהגנה על השטחים הפתוחים בישראל ובטיפוחם. מפעל הייעור של קק"ל מתבצע בגישה של פיתוח בר-קיימא, ונועד להבטיח את איכות החיים והסביבה לכל מגזרי החברה הישראלית בהווה ובדורות הבאים.

"השמירה על שטחים אלו תורמת לאיכות החיים ולחוסננו הלאומי"

יפעת עובדיה לוסקי, יו"ר קק"ל: "אנו גאים להוביל את פרויקט 'סיירת יער' כפרויקט דגל שלנו המשלב ערכים של ציונות, עבודת אדמה ואהבת הארץ. שטחי היער מעצבים את מגוון נופי הארץ ותרומתם מכרעת בשמירה על המערכות האקולוגיות. השמירה על שטחים אלו תורמת לאיכות החיים ולחוסננו הלאומי. קק"ל והמכינות משתפות פעולה במגוון של תחומים ואנו שמחים שהם לוקחים חלק בשמירה ותחזוק היערות. יחד נשמור על יערות ישראל".

חניכי המכינות בשטח

חניכות המכינות פועלות בסטף, צילום: באדיבות קק"ל

נויה אלבז, חניכה במכינת אדרת סיפרה על הפרויקט: "תחת המסגרת של פרויקט 'סיירת יער' של קק"ל אימצנו יער שבעצם אחת לשבוע קבוצה של כמה חברים מהמכינה יוצאים להתנדב שם ולעבוד במה שצריך כדי לטפל ביער, לשמר אותו ולהשאיר חותם משלנו".

"זה גם לדעת שאתה עושה משהו שתראה את התוצאות שלו שנים קדימה"

החניכה מתארת כי מדובר בפרויקט מאוד משמעותי עבורם: "מעבר לחוויה הלימודית והמעשית שאנו חווים, זה גם לדעת שאתה עושה משהו לטובת הסביבה והמדינה שתראה את התוצאות שנים קדימה. אנחנו לומדים הרבה על הצמחייה ועל שיטות גידול ושיטות חדשות לטפל ביער. האנשים מאוד מאוד נחמדים ונמצא איתנו תמיד מדריך. אני שמחה שאימצנו את היער וממליצה מאוד לשאר המכינות".

חניכות פועלות ביער להב

חניכות פועלות ביער להב, צילום: באדיבות קק"ל

הפרויקט 'סיירת יער' מוגדר כרגע כפיילוט ניסיוני במספר יערות קק"ל שבמרחבים. במידה והוא יצלח - מכינות נוספות ייקחו בו חלק ויאמצו יערות הזקוקים לשיקום וטיפוח.


בשיתוף קק"ל