הוא מרגיש שהוא לא באמת ראוי לך

תודה שהיה לך הרבה יותר טוב לך שפתאום הסתובבו סביבך אנשים איכותיים ולא כל הלוזרים שהיית מסתובב איתם", ענתה לו עם נימת זלזול  והוסיפה :"הוא הרגיש טוב להיות שייך לכל הברנז'ה שאני שייכת אליה"

חנה דיין 25/07/22 15:58 כו בתמוז התשפב

הוא מרגיש שהוא לא באמת ראוי לך
צילום: shutterstock

"זה נראה לך הגיוני? אני מרגישה חנוקה מכל היחס שלו אלי. הוא כל הזמן שואל אותי: איפה היית? לאן הלכת? הוא לא נותן לי מרחב נשימה", התלוננה רונית, "כל תזוזה שאני עושה בלעדיו הוא נותן לי תחושה כאילו עשיתי משהו לא בסדר, נמאס לי מהקנאות שלו". 

"תגיד ארז, מה מצאת ברונית? למה רצית להתחתן איתה?", שאלתי אותו.

"הרגשתי שאני אוהב אותה, היא הכניסה המון שמחה לחיים שלי. היא חברותית, זורמת וכולם אוהבים אותה. לכל מקום שהיא הולכת, היא תמיד מושכת אחריה את כולם.

"לפניי שהכרת את רונית היית בן אדם בודד?", המשכתי לשאול.

"לא. דווקא היו לי חברים, אבל מרגע שהתחלנו להיות יחד, הרגשתי שאני יותר משתייך לחברים שלה".

"בוא ארז,  תודה שהיה לך הרבה יותר טוב לך שפתאום הסתובבו סביבך אנשים איכותיים ולא כל הלוזרים שהיית מסתובב איתם", ענתה לו עם נימת זלזול  והוסיפה :"הוא הרגיש טוב להיות שייך לכל הברנז'ה שאני שייכת אליה, כולם אנשים ברמה: רופאים, עורכי דין, אקדמאים".

"ארז, אני חושבת שרונית העניקה לך תחושת שייכות, שייכות שמגדילה אותך בנקודה מאוד ספציפית. אתה הרגשת מאוד קטן עם החברה שסבבה אותך, והרגשת שהשייכות שלך לרונית יכולה להוציא אותך מה'בוץ' שאתה נמצא בו, ממעגל החברים שאתה רק חיפשת איך להיחלץ משם".

"איך בדיוק זה אמור להגדיל אותי?", שאל ארז.

"תחושת השייכות שנתנה לך רונית לקבוצת חברים שלה, שייך אותך למשהו גדול יותר מהחיים שהיו לך לפני זה".

"עדיין לא הבנתי איך זה בדיוק יכול להגדיל אותי יותר ממה שאני? זה החברים שלה. אם הייתי רוצה אותם הייתי מנסה להתחבר ישר עם החברים שלה, היא זו שעניינה אותי, לא הם", המשיך ארז להתגונן.

"אני חושבת שזיהית שרונית היא בן אדם הרבה יותר עוצמתי ממך. יותר חברותית, זורמת, משתלבת בחברה הגבוהה, מצליחנית. כל הדברים האלה גרמו לך להרגיש שאם תשתייך אליה, אתה תגדל. השייכות שלך אליה נותנת לך תדמית טובה יותר על עצמך. זה לא שהכל תדמית בקשר שלכם, אבל זה קיים בצורה מאוד בולטת".

"אז למה הוא כל כך מקנא? למה הוא לא מפרגן לי? למה הוא כל כך עוצר אותי מלהיות עם החברים האלה שבסופו של דבר הם אלו שאמורים להגדיל אותו? קנאות זה דבר כל כך רע", קבעה רונית.

"קודם כל קנאות היא לא תמיד רעה. יש לפעמים קנאות טובה בין בני זוג, אבל לא נתמקד בזה כרגע. כשארז מרגיש שעל ידי ההשתייכות אליך הוא גדל, הוא בעצם מרגיש שאת יותר טובה ממנו, שהוא נחות ממך.  הרי, למה הוא רוצה להשתייך אליך? כי ההשתייכות אליך תגדיל אותו". 

"בתת מודע יש לו פחד נוראי. פחד שאת בעצם לא באמת אמורה להיות איתו, אם את יותר גדולה ממנו הוא בעצם לא ראוי לך. הוא מרגיש בתת מודע שלו, שאת עלולה לברוח לו ומה התגובה הנפשית שמגנה על המקום הזה? קנאה קיצונית ולא בריאה בכלל. ככה הוא מנסה להבטיח את זה שלא תעזבי אותו הוא אומר לעצמו: אני אעשה הכל על מנת לבטח את זה שאת נשארת איתי. הקנאה הזאת לא בריאה, אסור שהיא תהיה בקשר. ואת זה קודם כל צריך להבין היטב ולהתחיל לטפל  בשורש הבעיה".

הטור נכתב בהשראת הקורס של הרב אליהו לוי: טיפול שורש בזוגיות. חנה דיין - טיפול זוגי ופרטני, קליניקה פרטית במרכז. מייל: hanna.tipul@gmail.com

 

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר