סגור

יחסי כלה חמה - מדוע זה קשה כל כך?

באופן טבעי היינו מצפים ליחסים תקינים ותומכים בין הכלה לחמות. ברם, המציאות מלווה במספר רב של סיפורים על היחסים המורכבים רווי רגשות ומאבקי כוח בניהן, עד כי לעיתים הם עשויים לחלחל ליחסי הזוג ולהעמידם בפני משבר. איך עושים את זה נכון ?

רונית כהן זמורה
ז בשבט התשפא
,
20 בינואר, 2021 14:53
יחסי כלה וחמות

יחסי כלה וחמותצילום: shutterstock

כמעט בכל משפחה נמצא התייחסות חיובית או שלילית למערכת היחסים בין  הכלה לחמה. מערכת יחסים טובה תביא עימה תחושת קרבה והנאה ואילו מערכת יחסים טעונה מניבה תחושה של מתח, חוסר הוגנות וחוסר הדדיות ומחלחלת על יחסי הזוג.

המשימה הראשונה העומדת בפני הזוג  כדי להסתגל לחיים הזוגיים היא הפרדות פסיכולוגית ממשפחת המקור. המכשול העיקרי לצלוח מעבר זה הוא הצורך לפתור את קונפליקט הנאמנות. שמתבטא בצורך להגן על ההורים שמסמלים את המוכר והידוע, או להגן על בת הזוג  שמסמלת את השינוי והחידוש. על רקע זה עלולים להיווצר מתחים רבים, שבאים לידי ביטוי במאבקי כוח, מריבות וניתוקים. הם מעידים על קשיי הסתגלות לזוגיות ונאמנות יתר למשפחת המקור. שמירה על יחסים הדוקים מידי עם משפחת המוצא מצביעה על מעבר לא בשל לזוגיות. הזוג הצעיר צריך להעביר את מרכז הכובד והנאמנות למשפחה החדשה.

המוטיבציה להעביר את מרכז הכובד של הנאמנות למשפחה החדשה טמון ברצון להמשכיות והולדה וגם הפנטזיה ליצור יחידה משפחתית טובה יותר מאשר משפחת המקור שתהווה פיצוי לפצעי העבר של כל אחד מבני הזוג.

הספרות המחקרית מצביעה כי לנשים תפקיד מרכזי בשימור וטיפוח הקשרים בתוך המשפחה. הן ממלאות תפקיד עיקרי באיחוד שתי התרבויות השונות למקשה משפחתית חדשה. מחקרים מצביעים גם כי יחסים בין הכלה לחמותה משפיעים באופן משמעותי על איכות חיי הזוגיות. יחסים רעועים עם החמה עלולים לאיים על שלמות הזוגיות.

גם לבן הזוג תפקיד חשוב. יחסיו של בן הזוג עם אימו משפיעים על בת הזוג ומשליכים  על מידת שביעות הרצון מהקשר. כאשר בן הזוג מצליח לשם חוצץ בין משפחתו לאימו ושומר על גבולות האינטימיות בין משפחת המוצא למשפחתו החדשה, אזי קונפליקט הנאמנות קטן ומידת שביעות הרצון מהזוגיות גדלה.

העמדה המקובלת בתחום הטיפול הזוגי והמשפחתי היא שכאשר יש התנגשות נאמנות בין משפחת המקור למשפחה החדשה, מי שצריך לקבל עדיפות היא המשפחה החדשה, כי זה טבעו של העולם. ההורים צריכים לקבל את בני הזוג של ילדיהם, גם אם היא לא עולה בקנה אחד עם שאיפותיהם וחלומותיהם.

באופן טבעי היינו מצפים ליחסים תקינים ותומכים בין הכלה לחמות. ברם, המציאות מלווה במספר רב של סיפורים על היחסים המורכבים רווי רגשות ומאבקי כוח בניהן, עד כי לעיתים הם עשויים לחלחל ליחסי הזוג ולהעמידם בפני משבר. כל מפגש בין הכלה לחמה מלבה קונפליקטים הנובעים מהבדלים בהשקפת עולם, ערכים תרבותיים וחברתיים, פערי דורות , נאמנות כבוד וביקורתיות.

הפסיכולוגית Apter, טוענת שכאשר מתחתנים הזוג מאמין כי הקשר הוא אך ורק בניהם. אולם זוהי טעות לחשוב כך, על הזוג  להבין כי שיוצרים קשר משמעותי עם אדם מצרפים גם את המשפחה שלו. הורי הזוג משפיעים על איכות חיי הזוגיות, על המשפחה והנוחות האישית. היא טוענת כי אי הנוחות הדדית ולא ניתן למנוע  אותה, מאחר שגם הכלה וגם האם נאבקות על אותו מקום במשפחה – להיות "האישה".

מדוע זה קורה?

למערכת יחסים עכורה בין הכלה לחמה יש השלכה על איכות החיים הזוגית. מערכת יחסים זו מורכבת ונובעת מכך ששתי נשים אוהבות אותו גבר. אחת ששיבה זרקה בשערה, גידלה אותו, צריכה לפנות דרך ולתת אותו מן המוכן לצעירה שנהנית מפירות אלו. הבן בבחירתו אומר לאימו, האישה הראשונה בחייו, כי עלייה לפנות את מקומה לאישה אחרת צעירה ויפה ממנה, וכי כעת עם בניית משפחה חדשה, עליו לערוך שינוי במערכת היחסים עם משפחת המוצא.

הקשיים ממהלך זה מועצם ונובע  מאחד או יותר הגורמים הבאים:

1.התנגדות ההורים לזוגיות מתחילת הקשר -חוסר קבלה של ההורים את בת הזוג, בשל אמונה שלהם כי הכלה אינה ראויה לבנם. ישנן חמות שמרגישות שהבן שלהן הוא "הכי בעולם". בכל רגע נתון מדגישה לכלה שהיא "זכתה" בבן זוג מיוחד וכי היא לא משתווה לה.

2. חוסר נפרדות בין האם לבן-הן הבן והן האם לא מקבלים את הנפרדות הנדרשת עת עזיבת הבן את הקן ומחזיקים בניהם תלות רגשית. מצב זה לא מאפשר לבן לפתח חיים עצמיים ומותיר אותו במקום ילדי.

3. חוסר יכולת של הבן להתעמת עם הוריו- כאשר הבן לא מסוגל להתעמת ישירות עם האם, הכלה משמשת את הקול השקט שלו, ומאלץ אותה לפעול במצבי קונפליקט מול האם.

4. חוסר יכולת לסיים תהליך פרידה ממשפחת המוצא- הקושי של אחד מבני הזוג או שניהם לסיים תהליך פרידה מההורים ונשאר להיות תלוי בהם, כך שאינו מסוגל לגלות עצמאות ולקבל החלטות לבד. יש קושי להתמודד מול ההורים ולהציג בפניהם את הרצונות והצרכים הנפרדים.
5. חוסר שביעות רצון מהזוגיות- לעיתים הקונפליקט עם החמה , בא להחליף את הקונפליקט הזוגי, מאחר שקל יותר להתעמת איתה מאשר להתמודד עם קונפליקטים בזוגיות.

השפעת יחסי כלה- חמה על הזוג

יחסים לא תקינים בין החמה לכלה, מחלחלים ומעיבים על היחסים של הזוג. בן הזוג מוצא עצמו בין הפטיש לסדן, הוא נמצא בתווך בין בת הזוג שאומרת לו "תגיד לה", לבין אימו שגידלה אותו. מצב זה מעמיד את הזוג במבחן נאמנות ומערער את תחושת הביטחון בקשר. הוא מטעין אותו באכזבה, תסכול, חוסר אמון וכעס. בן הזוג מוצא עצמו שכל מה שיעשה לא יהיה מקובל על אחד הצדדים.

שני המשפחות צריכים לכבד אחד את השנייה ולקבל את השונות.

לכלה -זכרי כי  לבן הזוג יש אם שהשקיעה הרבה מחייה עבורו וויתרה למענו. ועתה המקום הבטוח בחייה התערער ואת תפסת את מקומה. לכן נסי להכיר לה תודה שגדלה לך בן זוג לתפארת. היא עשתה את המקסימום שיכלה, החמיאי לה על  הדברים הטובים שבבנה. בגישה חיובית זו והדגשת הטוב יש בה כדי למזער קונפליקטים וליצור הרגשת קרבה. כמו כן עלייך  לכבד את הכללים שנהוגים בבית בן הזוג, דרך התנהגות זו תשמש דוגמא לבן זוגך לנהוג כך בבית הוריך.

לחמה- גם את היית כלה, נסי להיזכר מה הרגשת, מה היית זקוקה לחמתך. דעי לך שביקורות ותלונות על כלתך, תמיד בסופו של דבר יפעלו לרעתך . לכן נסי להיות פחות שיפוטית וביקורתית. גלי סלחנות כלפיה. הכלה לא באה ו"לקחה לך את הילד", אלא באה להרחיב למשפחה את הנכסים על ידי הבאת נכדים.

נצלו את המפגש בין הדורות ליצור הווי משותף וחדש , תוך שמירת הנפרדות של כל משפחה זה העת לאמץ מנהגים וערכים חדשים ולתת מקום לשינוי. אל תנסו לשמור בכוח על הקיים, כי זה מתכון לאסון, כל שינוי שעוברת המשפחה מצריך שינוי במנהגים ובכללים, לכן תנו מקום לדברים חדשים ואל תתקבעו בעבר.

לעיתים לא קל לעבור את השינוי הזה לבד וזקוקים לעזרה של גורם חיצוני, אזי יש לפנות לטיפול זוגי שמטרתו העיקרית לבנות מערכת זוגית חזקה ובוגרת. הטיפול מנצל את הקונפליקט המשפחתי לבניית קשר זוגי בטוח ומשמעותי יותר, על מנת שכל אחד מבני הזוג יוכל להיפרד מקשר משמעותי קודם.

 

 

הכותבת: רונית כהן זמורה - מטפלת זוגית ומשפחתית מוסמכת ופסיכותרפיסטית.

לטורים קודמים

21.01.2021

1. תתקנו את הכותרת - אומרים חמות ולא חמה (נועה)

דווח על תגובה לא ראויה
21.01.2021

2. היחסים הרעים בין החמות והחמים הם תוצר לוואי של (ג)

היריבות הסמויה יותר או פחות בין האחים לבין עצמם.

דווח על תגובה לא ראויה
21.01.2021

3. גיבוב שטוית שעלולות ליצור סכסוך במשפחות (כ)

דווח על תגובה לא ראויה
22.01.2021

4. האם אוכל להחזיר את האקסית שלי לאחר גירושין במשך שלוש שנים (אביטל פארן)

הופרדתי מבעלי לפני שלוש שנים. לא הייתה שום תקשורת בינינו. המליצו לי על ידי משפחות וחברים לשחרר לשכוח מנישואין ולהמשיך בחיי. לא רציתי להתחתן עם מישהו אחר כי עמוק בפנים אני עדיין אוהב את בעלי. סבלתי כל כך מכאבים ובלבול עד שקראתי המלצה באינטרנט על האופן שבו דריגבינוביה איחד מחדש נישואים שבורים בעזרת כוחותיו הרוחניים. המשכתי לקרוא כל כך הרבה המלצות על איך הוא עזר לסיים גירושין ולהחזיר את אהובם לשעבר של אנשים ואמונתי התחדשה. עלי ליצור קשר מיד עם דריגינוביה כעבור מספר דקות. הוא ענה לי ונתן הוראות מה לעשות, לאחר שעמדתי בדרישה הנדרשת כעבור יומיים לאחר הטקס, הכישוף משנה את חיי סביב בעלי שלא תקשר איתי יותר מזה. שנתיים התקשרו אליי באמצע הלילה בבכי והתנצלו שזו עבודתם של השדים, אז אני עדיין נדהם מהנס הזה ולכן אני סולח לו. עכשיו הנישואין שלי נמצאים כעת באיזון. דריגינוביה ריטואל עבד נהדר ונישואיי חזקים יותר מבעבר, ושום דבר אינו יכול להפריד בינינו שוב. ביקרתי בכל כך הרבה אתרים שחיפשתי עזרה, זה היה חסר תקווה עד שקשרתי עם דריגינוביה, האיש האמיתי שעזר לי להחלים את הנישואין השבורים שלי אם יש לך בעיה דומה בנישואין שלך, אתה רוצה שבעלך או אשתך יאהבו אותך שוב , יש לך מישהו שאתה אוהב ואתה רוצה שהוא או היא יאהבו אותך בתמורה, יש לך אתגר בחיים שלך, תבנית הכישוף של דריגבינוביה היא הפיתרון והתשובה לבעיה שלך, ויבר או התקשר אליו עכשיו: +12162022709 או צור איתו קשר עוד היום בדוא"ל doctorigbinovia93@gmail.com אל תיתן לאף אחד לקחת ממך את בן / בת הזוג שלך

דווח על תגובה לא ראויה
25.01.2021

5. מה זה התגובה ההזויה הזו? [4] (מי אני )

מה????

דווח על תגובה לא ראויה
03.02.2021

6. אומרים חמות, תשנו את הכותרת. (א)

אומרים חמות, תשנו את הכותרת.

דווח על תגובה לא ראויה
13.02.2021

7. שטויות, יש לי יחסים מצויינים עם חמותי! (מיכל)

אנשים מחפשים כינים..

דווח על תגובה לא ראויה
22.04.2021

8. marriage solution (Isabella Ethan)

מזל טוב לכל הצופים ברשת, אני כאן כדי לחלוק עדות קטנה. שמי איזבלה איתן, אני בת 40 מישראל. התחתנתי בגיל 31 יש לי רק ילד אחד וחייתי באושר. אחרי שנה של נישואי התנהגות של בעלי הפכה כל כך מוזרה ואני לא ממש מבין מה קורה, הוא ארז מהבית לאישה אחרת, אני כל כך אוהב אותו אני אף פעם לא חולם לאבד אותו, אני מנסה בכל כוחי לוודא שבעלי חוזר אלי אבל הכל בלי עזרה, אני בוכה ובוכה מחפש עזרה, דיברתי על זה עם משפחתו אבל לא קיבלתי תשובה. אז החברה הכי טובה שלי אנה ג'והנסון הבטיחה לעזור לי. היא סיפרה לי על אדם בשם ד"ר אלאבה, היא אמרה לי שהוא אדם מאוד גדול וגבר אמיתי שאפשר לסמוך עליו ואין שום קשר שקשור לנושאי אהבה שהוא לא יכול לפתור והיא אמרה לי איך הוא עזר לאינספור אנשים ב להחזיר את מערכת היחסים שלהם. הייתי ממש משוכנע, יצרתי קשר במהירות עם כתובת הדוא"ל שלו, dralaba3000@gmail.com או עם הוואטסאפ שלו בטלפון +2349071995123. אני מסביר לו את כל הבעיות שלי, הוא אמר לי שאני לא צריך לדאוג שכל הבעיות שלי ייפתרו מיד. הוא אמר לי מה לעשות כדי להחזיר את בעלי ואני, הוא אמר שאחרי 3 ימים בעלי יחזור אלי ויתחיל להתחנן, וזה באמת קרה כמו שהוא אמר, הייתי מאוד מופתע, זה כל כך מדהים. לאלוקים התהילה של מערכת היחסים שלנו קרובה מאוד ושנינו חיים באושר. אם אתה נתקל בבעיה דומה, פנה אליו עכשיו וקבל את הבעיה שלך פתורה אחת ולתמיד. אני גם עד חי

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

הפיגוע בצומת תפוח צילום: Sraya Diamant/Flash90

לכידת המחבל מצומת תפוח: החקירה, התרגיל והמעצר המפתיע

קרא עוד