"אנשים לא הבינו אם הוא חרדי או ציוני": 9 שנים לפטירתו של הרב אליהו

תשע שנים עברו מאז לכתו של הרב מרדכי אליהו, בראיון לכיפה מספר נכדו, הרב אלעד אליהו על ההרגשה הטהורה לאחר פגישה עם סבו, על הדרך המיוחדת של הרב, וגם על הערבים המיוחדים בהם הרב היה נשאר לשמור על נכדיו

גלעד כהן, חדשות כיפה
כד בסיון התשעט
,
27 ביוני, 2019 15:28
הרב מרדכי אליהו זצ"ל

הרב מרדכי אליהו זצ"לצילום: פלאש 90, יוסי זמיר

היום (ה') בשעה 18:00 יגיעו אל הר המנוחות אלפי בני אדם כדי לציין את יום פטירתו של הרב מרדכי אליהו זצ"ל. בשיחה עם כיפה מספר נכדו של הרב , הרב אלעד אליהו, על הגעגוע, על התחושה המיוחדת אחרי פגישה עם הרב, וגם, על סבא עצמו, שהיה מספר סיפורים מרתקים לנכדים שלו, בזמן ששמר עליהם כבייביסיטר.

"הרבה אנשים לא הבינו אם הוא חרדי, או ציוני?", אומר הרב אלעד אליהו. "היום לאט לאט, אנשים מבינים שחידוד ההגדרות הוא הרבה פחות מהותי. לכולם היה ברור שהרב אליהו אוהב את ארץ ישראל. לכולם היה ברור שהוא חושב שצריך לקחת אחריות על מה שקורה במדינה. גם בפן המדיני, הכלכלי והרוחני. היום, הציבור הדתי, במיוחד אלו שהולכים לגרעינים תורניים, מבינים שאין דרך להגדיר הגדרות. פשוט תהיה אתה עם האמונה שלך עם האמת שלך. לפגוש את האנשים הפשוטים. פשוט צריך להיות מחוברים לעם ישראל ולארץ ישראל".

מה הוא היה חושב על השיח היום בחברה הישראלית? 
"הרב אליהו היה איש של אחדות. הוא היה מוכן לשלם על זה מחיר".

כשחושבים על הנכדים של הרב אליהו, ועל האופציה שהרב משמש כשמרטף של נכדיו, מדמיינים לימוד תורה של רב לילדים צעירים. אולם, התמונה מצטיירת באופן אנושי יותר, חם יותר ממה שניתן לדמיין. "הרב היה שומר עלינו כבייביסיטר כשהיינו ילדים. זה הזיכרון שלי ממנו", אומר לי הרב אלעד.

מה הרב אליהו היה עושה איתכם בזמן הבייביסיטר?
"זה היה מתחלק לכמה אפשרויות. היינו הולכים למטבח ומכינים פלאפל וצ'יפס. הרב, סבא שלי היה מחלק בינינו את העבודה. ידענו מה כל אחד עושה".

דמיינתי שהוא היה מושיב אתכם ללמוד תורה
"היינו מתיישבים, חלק על הספה, חלק ממש עליו, והוא היה מתחיל לספר לנו סיפורים שכולנו היינו מרותקים אליהם". 

אתה חושב שהיום, הרב מרדכי אליהו נוכח בציבור הדתי לאומי?
"עם השנים יותר ויותר אנשים מבינים את הדרך שלו, את הכיוון שלו. לא הבינו אותו אז".

הוא חסר היום לך, באופן אישי?
"תמיד כשהייתי הולך אליו, הרגשתי כמו שמרגישים שיוצאים מטבילה במקווה. הייתי חוזר לישיבה מלא בקדושה, שכל הכוחות של התרעננו. בכל פעם הייתי שואל את עצמי, 'למה אני לא הולך אליו יותר?'. תמיד הוא היה אומר שגם בדור שלנו אפשר להגיע לקדושה. הרב אליהו מאמין בכל אחד ואחד שיהיה קדוש". מסכם הרב אלעד אליהו.

27.06.2019

1. האנשים הקטנים לא הבינו ציוני או חרדי (ישראל)

הקיטלוג של ציוני או חרדי נעשה ע"י האנשים הקטנים שמחפשים לקטלג כל אחד.
הרב מרדכי אליהו זצ"ל היה מענקי הדור, הוא היה גם חרדי וגם ציוני , לא היתה אצלו שום סתירה ביניהם , אצל ענקים כאלה אין קיטלוגים כמו אצלינו הקטנים.

דווח על תגובה לא ראויה
27.06.2019

2. אצלנו קראו לו הרב יגואר (יפה)

דווח על תגובה לא ראויה
28.06.2019

3. שמואל אליהו (מנחם אליעזר)

חייב לרדת מהזירה הציבורית, הוא בכל שנה/שנתיים גורם לחילול ה' גדול ונורא ובעקבות כך מאות בני נוער פורקים מעליהם עול תורה ומצוות ובועטים בהוריהם ובמחנכיהם, גם הפרישה של יובל דיין קשורה לדעתי איך שהוא לפרשות שייצר שמואל אליהו בשנים האחרונות, ואל תתפלאו אם בעתיד הקרוב יהיה לנו עוד מלא יובל דיין בכל מיני גוונים ובכל מיני צורות, שמואל אליהו בדרכו לכסא הראשל"צ איבד את הכיוון היהודי.

דווח על תגובה לא ראויה
28.06.2019

4. טנשים לא הבינו? הבינו!!!! (משה)

עם כל הכבוד לתורתו חייבים להזכיר שתי עובדות--האחת--היה חבר במחתרת נגד המדינה שכללה התארגנות ואיסוף נשק, השניה--על איזה רקע ואיך שוחרר משרות צבאי.

רק כאשר החרדל'ים הלכו לאג'נדה החרדית--אחד החכ'ים הביא אותו בתור גיבוי--כי צריך "דעת תורה.

דווח על תגובה לא ראויה
28.06.2019

5. חכם מרדכי (יש ויש)

היה יהודי צדיק ומתוק. גם אלעד יהודי חמוד. שמואל רשע ונוכל.
נבואת יחזקאל הפשוטה.
שנזכה כולנו לשוב אל ה', מאמינים בתשובה.

דווח על תגובה לא ראויה
30.06.2019

6. ל-3 ההערה שלך לא קשורה, שקרית, בזויה ומעידה על הכותב (מוחה על ביזוי תלמיד חכם)

דווח על תגובה לא ראויה
30.06.2019

7. 4 - נניח שהרב בצעירותו טעה. אז מה? אפשר לחשוב שאתה צדיק גדול... (כולם ידעו ובכל זאת הלכו אחריו כי לא שופטים אדם על בסיס משובו)

דווח על תגובה לא ראויה
30.06.2019

8. ויש גם מגיבים כמו 5 המחלקים ציונים לגדולים מהם לפי "רוחב דעתם" (ובחסות אנונימיות של המקלדת מבזים אחרים)

דווח על תגובה לא ראויה
30.06.2019

9. צדיק יסוד עולם (נטלי)

דווח על תגובה לא ראויה
30.06.2019

10. צריך ללמוד לקבל ביקורת (למגיב 6 ו-7 ו-8)

שמואל אליהו, אתה צריך ללמוד לקבל ביקורת, אם אתה שם את עצמך בכותרות האתרים, אתה נעשה 'איש ציבור' ואין לך זכות למנוע מהציבור להביע את דעתו עליך, גם אם דעת הציבור עליך שלילית ביותר

דווח על תגובה לא ראויה
30.06.2019

11. היה איש נפלא (הרב מרדכי אליהו)

ותלמיד חכם גדול, אבל היו כמוהו בירושלים עשרות תלמידי חכמים גדולים בסדר גודל שלו, מלבד שלושה שהיו ענקיים והם מרן הרב עובדיה מרן הגרב"ץ אבאב שאול ומרן הרב שלום משאש זצ"ל
הרב מרדכי אליהו עם כל גדלותו בתורה היה עניו וידע את מקומו, אלא שהמפד"ל חששו מזליגת קולות המזרחיים לש"ס בגלל ההערצה העצומה לה זכה מרן הגרע"י זצ"ל, והיא חיפשה מישהו שקצת יעצור את הסחף, המפד"ל מצאה את האיש העניו רבי מרדכי ועשתה ממנו 'גדול', אבל כידוע זה לא עזר והמפד"ל ירדה משלושה עשר מנדטים לאחדים, כי אין תחליף למרן הגרע"י זצ"ל, ואת זה ידע גם חכם מרדכי (כמו שקראנו לו בירושלים).
בנו שמואל מנסה להפוך את אביו ל'שני לרב עובדיה' כותב עליו סיפורי מעשיות ועורך הילולות מתוקשרות (שלמרות כל התיקשור והיחצנו"ת שמושקעים בהם מגיעים אלפים בודדים) וזאת במקום להציג את הצד התורני שלו, מעשה עוולה שעושה הבן לאביו, והוא רחום יכפר עוון.

דווח על תגובה לא ראויה
30.06.2019

12. ל-10: ביקורת צריכה לבוא מהאנשים הנכונים בצורה הנכונה. וזה הרב שמואל אליהו בשבילך. ומה שיש פה זה לא ביקורת אלא השמצות מרושעות! (ולמען הסר ספק, אני לא הרב שמואל אליהו ולא "מגיב מטעם&qu)

דווח על תגובה לא ראויה
30.06.2019

13. אני מזועזע מהעובדה שיש כאן מגיבים המשתמשים בבמה שנועדה לכבד את זכר הרב מרדכי אליהו כדי להשמיץ את בנו (גם אם הביקורת היתה מוצדקת ומכובדת -שלצערי היא לא ולא - זה ל)

דווח על תגובה לא ראויה
01.07.2019

14. למגיבים 12-13 (אהרן לוי)

שמואל אליהו, אתה חייב ללמוד לקבל ביקורת, אם אתה מזמין כלי תקשורת לכתוב על אביך זצ"ל ודרך כך גם מקדם את עצמך, אין שום פסול בלהביע עליך ביקורת באותה כתבה
ולא, אין קשר למי אומר את הביקורת, כבר אמר אחד מגדולי החכמים 'קבל את האמת ממי שאמרה- אחד גדול ואחד קטן'

דווח על תגובה לא ראויה
01.07.2019

15. צודק (שמואל מרקוביץ)

כולנו אוהבים את הרב מרדכי זצ"ל, אבל מותר לכולם להביע את בקורתם נגד התנהגותו של ר' שמואל בנו שמנצל כל מעמד לקדם את עצמו, לפני שהוא מתלונן על מי שנצלו את המעמד כדי להביע נגדו ביקורת (לטעמי צודקת לחלוטין) עליו להתלונן על עצמו שהוא מנצל את אזכרת אביו זצ"ל לקידומו האישי, ואת זה כל אחד רואה בסרטונים

דווח על תגובה לא ראויה
01.07.2019

16. הרב שמואל אליהו ממשיך את דרכו ללא מורא (אודי)

וכל הכבוד לו!!!
וכל המשמיצים הקטנים פה בתגובות לא יודעים מה הוא אדם גדול שאומר את מה שההלכה אומרת גם אם זה לא מוצא חן בעיני הלייטים והסמי רפורמים

דווח על תגובה לא ראויה
01.07.2019

17. אינני לייט (שמואל מרקוביץ)

אדרבה אני מהקצה היותר חרדל"י במחנה, ובכל זאת יש לי ביקורת קשה על שמואל אליהו שהוא מכונת יחצנו"ת כשלעצמה.

אל תנסה לעוור את עיני הציבור ולהציג מצג שוא נואל כאילו המתנגדים לדרכך היחצני"ת הם לייט סמי רפורמים ואנשי הקרן החדשה

די!!!! הציבור לא מטומטם

דווח על תגובה לא ראויה
03.07.2019

18. ל-7 מנין לך שהוא טעה בצעירותו? (משה)

אתה יודע שהוא טעה בצעירותו? אתה בטוח שלא החזיק באותן הדעות גם בזקנותו? מהכרותי האישית אותו--הוא לא השתנה, היה מקובל מחמיר גדול בתורה חרדי קיצוני--מישהו מהחרדל'ים הביא אותו בתור גיבוי של "דעס טיירע" כדרך החרדים.

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

שלג בגוש צילום: בית ספר שדה כפר עציון

צפו: שלג בגוש עציון. ומתי יגיע לירושלים?

קרא עוד