מתכוננים: אחרי הפרה האדומה - במכון המקדש מחפשים מלחין

במכון המקדש פרסמו קול קורא במטרה למצוא את המלחין שילחין את מזמורי "שיר של יום" אותו הלויים היו אומרים על הדוכן. במכון מבטיחים פרס כספי צנוע למלחין ומקווים בעתיד לעשות שימוש בלחן בבית המקדש

חדשות כיפה חדשות כיפה 07/07/24 12:39 א בתמוז התשפד

מתכוננים: אחרי הפרה האדומה - במכון המקדש מחפשים מלחין
מקהלת הלוים, צילום: מכון המקדש

לפני כ -40 שנה ייסד הרב אריאל יסד את 'מכון המקדש', ומאז המכון עוסק בהעלאת המודעות ל"בית מקדש" בקרב הציבור בישראל. בין המהלכים המפורסמים בפרויקטים שהוביל מכון המקדש - שחזור כלי המקדש והצבתם בתערוכה בעיר העתיקה בירושלים, הבאתן ארצה של פרות אדומות יחד עם הרב עזריה אריאל בנו של מקים המכון, ומרבני מכון המקדש ואחד הרבנים שליוו את התהליך מרחוק.

דורות רבים של תלמידי בתי ספר ותלמודי תורה, עברו במכון וראו בעיניהם את כלי המקדש בגודלם ותצורתם כפי שהיו בזמן בית המקדש.

יום ירושלים עם מקהלת הלויים של מכון המקדש צילום: מכון המקדש

כעת במכון המקדש עוברים שלב, לאחר שהקימו את משמרת הלויים - בעיקר כדי להתכונן יחד לבית המקדש, כאשר נכון לעכשיו, ההתארגנות היא בעיקר בשירה. במכון מתכוננים לדבר האמתי, ואחרי שסיימו להלחין את כל שירי ההלל, פונים במכון בקול קורא למלחינים בציבור במטרה למצוא את המלחין שיציע לחן למזמורי "שיר של יום" - פרק תהילים יומי אותו הלווים היו שרים על הדוכן מדי יום.

מקהלת הלויים של מכון המקדש

מקהלת הלויים של מכון המקדש צילום: מכון המקדש

הלחנים יעברו בחינהשל וועדה מיוחדת

במודעה שפרסם המכון, נכתב כי הם מזמינים את ציבור המלחינים לקחת חלק בחידוש שירת הלוים ולהלחין את מזמורי שיר של יום שיבוצעו על ידי 'משמר הלוים הראשון", במכון מבהירים כי הלחנים יעברו בחינה של ועדה מיוחדת שתבחר בלחן המתאים ותזכה את המלחין בפרס כספי צנוע.

במכון המקדש גם השאירו הנחיות מדויקות למלחין. כגון, לא לחזור על מילים, להקפיד על הגייה נכונה של המילים, וכן, שהלחן צריך להתחלק לשלושה חלקים שכן בסוף כל חלק תתקיים תרועת חצוצרות כך שיש להתאים את הלחן לעניין.

קול הקורא שהוציא מכון המקדש לחיפוש לחן למזמורי שיר של יום

קול הקורא שהוציא מכון המקדש לחיפוש לחן למזמורי שיר של יום צילום: מכון המקדש

במכון מנסים לאתר לוים למשימות השונות של לוים בבית המקדש

במכון מסבירים שכדי להיות מסוגלים לקיים את המצוה לעמוד לשורר, הקים 'מכון המקדש' בית ספר ללוים בו לומדים הלוים לעמוד ולשורר את השירים ששוררו הלוים בבית המקדש. בנוסף מחפשים במכון לוים שיצטרפו למשמרות הלוים לתפקידים השונים.

מודעה הקוראת ללוים להצטרך לשירת המקדש

מודעה הקוראת ללוים להצטרך לשירת המקדש צילום: מכון המקדש

עוד מספרים במכון כי אחת לשבועיים, ביום שישי, מתכנסים עשרות לוים מכל קצוות הארץ בקביעות שישי בפתח תקוה ללמוד לשיר (עיקר שירה בפה) בצורה מיטבית כפי שראוי לשיר על הדוכן. לשם כך גוייסו מנהלים מוזיקליים בעלי שם מהשורה הראשונה המלמדים את הלוים פיתוח קול, שירה מורכבת והרמונית, נכתבים עיבודים חדשים לשירים, ובשלב הבא גם יכתבו לחנים חדשים, כל זאת לצד תזמורת המונה נגנים רבים העמלים ללמוד ולתרגל את ליווי שירת הלוים בכלי שיר טבעיים.

הרב עזריה אריאל: שלא יתפרש שאנחנו עומדים עם אקדח לרקה

הפרות האדומות שהובאו ארצה

הפרות האדומות שהובאו ארצה צילום: כיפה

נזכיר, כי לפני כשנה וחצי התפרסם דבר הבאתן ארצה של פרות אדומות, הרב עזריה אריאל, איש מכון המקדש, התראיין אז ל"חדשות כיפה" והרגיע, "מכון המקדש אמון על הסבלנות, אבא שלי הקים את המכון בשנת תשמ"ד והא כבר ארבעים שנה בעסק. שלא יתפרש שאנחנו עומדים עם אקדח לרקה".