סגור

כשהקרקע נשמטת מתחתי

שמיטה זה קודם כל לשמוט. לעזוב הכל. את הכסף, המחרשה, האחיזה במציאות. את המחשבה כאילו פעולתנו היא זו שמצמיחה את הירקות. מסתבר שהמחשבה שאנו יכולים לדעת לאן ללכת, לאן להוביל היא טעות

יואל פרנקנבורג
ט באייר התשעד
,
09 במאי, 2014 10:14

צילום:

אתם לא יודעים באיזה מקצוע לבחור? תבחרו ייעוץ. כלומר, אל תבחרו ייעוץ, כי העולם כבר מפוצץ באנשים שלא ידעו באיזה מקצוע לבחור, והפכו ליועצים.

יועצים למה? זה לא כל כך משנה. העיקר שאתם יודעים לדבר ברהיטות ובבטחון עצמי, להקשיב לצד השני קשב עמוק, להשתמש במילים גבוהות ולייצר תרשימים וטבלאות. לא יבדקו אתכם בתוצאות, ולא יבחנו את מידת הבנתכם האמיתית בתחום.

העולם מלא ביועצים, ואחד הדברים המשותפים להם הוא הנחת העבודה שיש להם מושג כלשהו מאין ללכת, ולאן לצעוד. גם אם אין להם את המידע המלא, ואת הבנת המציאות הנדרשת. דרך אגב, לא כולם גובים כסף. היום גם אנשים מוכנים לתת עצות בחינם (וכמאמר אבי הנבון: עצות חינם שוות חינם).

*

מה זה שמיטה?

שמיטה זה קודם כל לשמוט. לעזוב הכל. פשוט לעזוב. את הכסף, את המחרשה, את האחיזה במציאות. את המחשבה כאילו פעולתנו היא זו שמצמיחה את הירקות.

"הי, חבר'ה", קורא לנו הקב"ה פעם בשבע שנים: "תסתכלו, האדמה מצמיחה תבואה גם בלעדיכם!" ואנחנו, משתאים, מגלים שהאדמה אשכרה מצמיחה גם בלעדינו. מסתבר, שהאחיזה הזאת שלנו בחיים, המחשבה שאנחנו יכולים לדעת לאן ללכת, לאן להוביל- היא טעות ביסודה.

דרך אגב, כמו בכל ענייני השמיטה, ניתן להשוות את הדברים גם כלפי השבת. פעם בשבוע, הקב"ה עוצר אותנו ומזכיר לנו שאנחנו, איך לומר, לא בדיוק בראנו את העולם. וזה נכון שאנחנו עוד מסוגלים להרכיב חלקיקים ורכיבים ולייצר מוצרים טכנולוגיים, ואפילו מוצרים מתוחכמים. אבל מי שברא את העולם בשישה ימים- זה לא אינטל, לא טבע ולא סיסקו. אז בואו נרגע...

*

שנת השמיטה, מזווית הראייה הזאת, בסך הכל באה לעקור מהשורש את המחשבה שאנחנו יודעים הכל, ומסוגלים לדעת לאן לכוון, מה יהיה העתיד, ומהו התהליך הנכון. ייעוץ זה נחמד, אבל זה בסך הכל עצה. לא הרבה יותר מזה...

פעם בשבע שנים האדמה נשמטת מתחת לרגלנו, ומזכירה לנו שיש יועץ אחד בעולם, שיודע לאן הדברים פועלים.

עוד אין תגובות, היו הראשונים להגיב!
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

הרב אריאל.  צילום: פלאש 90. אורן נחשון

הרב יעקב אריאל: "לתבוע לדין מורים שהדביקו ולמנוע מהם להיכנס לבתי הספר"

קרא עוד