ל"ג בעומר תאריך:

תאריך לועזי

19/5/2022

תאריך עברי

י"ח אייר התשפ"ב

מה זה ל"ג בעומר?

ל"ג בעומר הוא היום השלושים ושלושה (ל"ג) למניין ספירת העומר. בתנ"ף ובגמרא ל"ג בעומר כלל אינו מוזכר. למעשה, האזכור הראשון לל"ג בעומר הוא מתקופת הראשונים.

על פי המסורת ביום זה התרחשו מספר אירועים: נפסקה המגפה של מותם של תלמידי רבי עקיבא, זהו גם יום פטירתו של רבי שמעון בר יוחאי. יש מי שאמרו שביום זה החל גם לרדת המן, כשבני ישראל היו במדבר.

במהלך השנים התגבשו מספר מנהגים הנהוגים ביום זה, הבולטים שבהם: הדלקת מדורות ברחבי הארץ והילולת רבי שמעון בר יוחאי במירון.

מנהגי ל"ג בעומר

הפסקת מנהגי האבלות

רבים נוהגים להפסיק את מנהגי האבלות של ספירת העומר בל"ג בעומר, או בצאתו. זאת כיוון שעל פי המסורת ביום זה הפסיקו תלמידי רבי עקיבא למות.

הילולת רבי שמעון בר יוחאי

מאות אלפיע נוהגים לפקוד את קברו של רבי שמעון בר יוחאי בהר מירון, בל"ג בעומר, יום פטירתו. כיוון שביום זה נפסקים מנהגי האבלות, נוהגים רבים לערוך במקום את טקס החלאקה, בו מספרים את שערותיו של ילד שהגיע לגיל שלוש.

קריאה בספר הזוהר

על פי המסורת, רבי שמעון בר יוחאי, הוא מחברו של ספר הזוהר. עם התפשטות מנהגי ל"ג בעומר בגולה, בעקבות עליית חשיבותה של הילולת בר יוחאי, נוצרה גם מסורת של קריאה בספר הזוהר.

הדלקת מדורות

ברחבי הארץ נוהגים להדליק מדורות. מקורו של מנהג זה בהילולת רבי שמעון בר יוחאי בה היה נהוג להדליק משואות או נרות לזכר רשב"י ולזכר צדיקים אחרים.

משחק בחץ וקשת

חץ וקשת היה כלי הנשק בימי בר-כוכבא. לפי המסורת בל"ג בעומר חל מפנה מכריע בקרבות נגד הרומאים לטובת בר כוכבא, ומכאן מקורו של המנהג לתת לילדים לשחק בחץ וקשת.

שאלות בנושא ל"ג בעומר בשאל את הרב

הצעות למשחקים ופעילויות לל"ג בעומר

מה אפשר להכין במדורת ל"ג בעומר

  • תפוחי אדמה עטופים בנייר כסף
  • שיפודי מרשמלו
  • נקניקיות
  • תירס
  • בטטות אפויות בנייר כסף

שירי ל"ג בעומר

עוד על ל"ג בעומר

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר