ל"ג בעומר – כל המידע על החג

תאריך חג ל"ג בעומר:

תאריך לועזי

החל מהערב של 15/5/2025 ועד 16/5/2025

תאריך עברי

י"ח אייר התשפ"ה

מה זה ל"ג בעומר?

ל"ג בעומר הוא היום השלושים ושלושה (ל"ג) למניין ספירת העומר. בתנ"ף ובגמרא ל"ג בעומר כלל אינו מוזכר. למעשה, האזכור הראשון לל"ג בעומר הוא מתקופת הראשונים.

על פי המסורת ביום זה התרחשו מספר אירועים: נפסקה המגפה של מותם של תלמידי רבי עקיבא, זהו גם יום פטירתו של רבי שמעון בר יוחאי. יש מי שאמרו שביום זה החל גם לרדת המן, כשבני ישראל היו במדבר.

במהלך השנים התגבשו מספר מנהגים הנהוגים ביום זה, הבולטים שבהם: הדלקת מדורות ברחבי הארץ והילולת רבי שמעון בר יוחאי במירון.

מנהגי ל"ג בעומר

הפסקת מנהגי האבלות

רבים נוהגים להפסיק את מנהגי האבלות של ספירת העומר בל"ג בעומר, או בצאתו. זאת כיוון שעל פי המסורת ביום זה הפסיקו תלמידי רבי עקיבא למות.

הילולת רבי שמעון בר יוחאי

מאות אלפים נוהגים לפקוד את קברו של רבי שמעון בר יוחאי בהר מירון, בל"ג בעומר, יום פטירתו. כיוון שביום זה נפסקים מנהגי האבלות, נוהגים רבים לערוך במקום את טקס החלאקה, בו מספרים את שערותיו של ילד שהגיע לגיל שלוש.

קריאה בספר הזוהר

על פי המסורת, רבי שמעון בר יוחאי, הוא מחברו של ספר הזוהר. עם התפשטות מנהגי ל"ג בעומר בגולה, בעקבות עליית חשיבותה של הילולת בר יוחאי, נוצרה גם מסורת של קריאה בספר הזוהר.

הדלקת מדורות

ברחבי הארץ נוהגים להדליק מדורות. מקורו של מנהג זה בהילולת רבי שמעון בר יוחאי בה היה נהוג להדליק משואות או נרות לזכר רשב"י ולזכר צדיקים אחרים.

עריכת  טקס חלאקה בל"ג בעומר

מנהג חסידי הוא לא לספר שערות את הבנים הקטנים עד גיל שלוש, המנהג מוזכר לראשונה בשו"ת הרדב"ז, כמנהג שרווח אז להסתפר בקבר שמואל הנביא ולתרום לצורכי המקום כמשקל השיער הגזוז. טקס התספורת נקרא "חלאקה" וכולל גזירת שיער הילד והשארת פיאות לראשו. ידוע שהאר"י ז"ל גילח את ראש בנו הקטן במירון וחגג את המאורע במאכל ובמשתה, מאז נוהגים רבים להגיע למירון ולקיים את טקס החלאקה בל"ג בעומר בהילולת רבי שמעון בר יוחאי.

משחק בחץ וקשת

חץ וקשת היה כלי הנשק בימי בר-כוכבא. לפי המסורת בל"ג בעומר חל מפנה מכריע בקרבות נגד הרומאים לטובת בר כוכבא, ומכאן מקורו של המנהג לתת לילדים לשחק בחץ וקשת.

שאלות בנושא ל"ג בעומר בשאל את הרב

הצעות למשחקים ופעילויות לל"ג בעומר

מה אפשר להכין במדורת ל"ג בעומר

  • תפוחי אדמה עטופים בנייר כסף
  • שיפודי מרשמלו
  • נקניקיות
  • תירס
  • בטטות אפויות בנייר כסף

שירי ל"ג בעומר

שאלות נפוצות

למה ומה אנו חוגגים בל"ג בעומר? 

בל"ג בעומר ארעו שני אירועים מרכזיים. הראשון הוא שפסקו תלמידי רבי עקיבא למות - 24,000 תלמידי רבי עקיבא מתו במגפה כעונש על חוסר כבוד הדדי בניהם. המגיפה פרצה בימים שלאחרי חג הפסח ונמשכה עד לל"ג בעומר. ביום ל"ג בעומר פסקו תלמידי רבי עקיבא מלמות, ועל כן נקבע יום זה כיום שמחה. מאורע נוסף הוא שביום זה נפטר רבי שמעון בר יוחאי – התנא שחיבר את ספר הזוהר. ביום פטירתו רבי שמעון גילה לתלמידיו סודות תורה עמוקים, וציווה את תלמידיו לציין בכל שנה את יום פטירתו. בל"ג בעומר אנו חוגגים את חייו של רבי שמעון ואת גילוי הרובד הפנימי של התורה.

למה מדליקים מדורות בל"ג בעומר?

בליל ל"ג בעומר נהגו להדליק מדורות, כזכר לאור התורה שגילה רבי שמעון בר יוחאי שנפטר ביום זה. בספרות הזוהר, מכונה רשב"י בכינוי "בוצינא קדישא" (הנר הקדוש).

מהם מנהגי ל"ג בעומר?

בל"ג בעומר מספר מנהגים: הפסקת מנהגי האבלות של ספירת העומר,הילולת רבי שמעון בר יוחאי,קריאה בספר הזוהר,הדלקת מדורות,עריכת טקס חלאקה,משחק בחץ וקשת