בית המשפט העליון יפרסם את פסק הדין לקראת חמישי בחצות. למה רק אז?

הדיונים בדבר ההסכם הקואליציוני שנחתם בין הליכוד וכחול לבן בעיצומם, אך דבר אחד ברור. פסק הדין בעתירות שהוגשו נגד ההסכם ונגד הטלת הרכבת הממשלה על נתניהו - יינתן קרוב ככל האפשר ליום חמישי בחצות כדי לתקוע מקל בגלגלי ההסכם הקואליציוני

אלעד הומינר, חדשות כיפה
י באייר התשפ
,
04 במאי, 2020 14:13
נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות

נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיותצילום: Ben Hakoon

שופטי בג"ץ דנים גם היום (ב') בהרכב מורחב של 11 שופטים והפעם בדבר חוקיותו של ההסכם הקואליציוני בין הליכוד לכחול לבן, נגד ההסכם עומדות שמונה עתירות. אתמול, במשך שבע שעות, דנו השופטים בעתירות נגד האפשרות שנאשם בפלילים ירכיב ממשלה.  

במהלך הדיון אמר נציג הליכוד, עו"ד אבי הלוי, כי עד יום חמישי צריכה הכנסת להגיש לנשיא את 61 החתימות הממליצות בפני הנשיא להטיל את הרכבת הממשלה על בנימין נתניהו. בתגובה אמרה נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות, כי פסק דין בעתירות נגד ההסכם הקואליציוני ונגד הטלת הרכבת הממשלה יינתן על ידי בג"ץ עד יום חמישי בחצות.

נראה כי דבריה של חיות על מועד פסק הדין אינו מקרי וכי בית המשפט העליון ממתין כמה שיותר קרוב למועד בו תהיה חייבת הכנסת להגיש את החתימות לנשיא שכמובן נשענות על ההסכמים הקואליציוניים. 

אם חיות תגיש את פסק הדין כבר היום, הכנסת תוכל להיערך, אך אם היא תחכה עד חמישי בחצות, הכנסת תגיש או לא תגיש את ההמלצות שלה. יש כאן עניין של הסכמות פוליטיות שעל בסיסן מקימים ממשלה. בכחול לבן יגידו לעצמם "אנחנו נמליץ על נתניהו, נתניהו יקח את ההמלצה וילך להקים ממשלה ומחר בג"ץ יבוא ויפסול לנו את כל מה שהשגנו במסגרת ההסכמים". יוצא מצב שנתניהו יהיה ראש ממשלה וגם לא יהיה מחויב להסכמים הקואליציוניים. בליכוד יגידו אותו דבר אבל הפוך. מנגד, אם פסק הדין יינתן היום, אז או שיתקנו בהתאם לפסק של השופטים או שיחליטו שהולכים לבחירות. במצב בו כולם ממתינים להכרעת השופטים - אין מה לעשות, כולם יושבים על הגדר. 

דבריה של חיות, ובכלל כל ההליך בו אנו צופים ביומיים האחרונים, מבהירים למה התערבות בית המשפט העליון בנושאים מהסוג הזה בעייתית. עו"ד זאב לב, מנהל המחקר בתנועה למשילות ודמוקרטיה: "המצב כל כך מורכב כי יש המון פשרות פוליטיות שנעשות בשביל למנוע בחירות. בית המשפט יושב על כס המלכות, אין לו כל צורך בפשרות פוליטיות, הוא לא שם. מבחינתו אין בעיה. תעשו אתם את ההסכמים שלכם ואני בסוף אגיד מה כן ומה לא. אבל הצדדים לא מוכנים לזה. אם תפסול רק סעיף אחד בהסכם הקואליציוני ותגיד, "נו את כל השאר אני משאיר" - אין את כל השאר. השאר הוא תוצר. צד אחד מוותר בסעיף אחד כדי לקבל משהו בסעיף שתיים. אבל מה שקורה זה שהוא מוותר בסעיף אחד ולא מקבל בסעיף שתיים וציבור הבוחרים שלו נפגע. יושב בית המשפט כאילו הוא מהאו"ם ולא מבין את החומר".

04.05.2020

1. הגישו בג"ץ נגד יו"ר הכנסת על כך שרצה דלחות דיון (מה שהיה בסמכותו). אפשר להגיש בג"ץ נגד בג"ץ? (לא רק על דחיית פסק דין אלא על דיון שלא בסמכותו!)

דווח על תגובה לא ראויה
04.05.2020

2. בגץ מבקש חקיקה נגדו עם חוק פסקת ההתגברות (אחד מהעם)

בגץ מבקש חקיקה נגדו עם חוק פסקת ההתגברות, הוא רק לא לוקח בחשבון שהממשלה החדשה לאחר הבחירות הרביעיות לא תסתפק רק בחוק ההתגברות, היא תדרוש את בחירת השופטים את העמדתם לבחירה, לא יהיה חבר מביא חבר, וכו', היא תדרוש תיקונים וחקירות של הפרקליטות, בקיצור, לממשלה החדשה לאחר בחירות רביעיות תהיה רשימה, ולרישמת התיקונים הזו יהיו גם הרבה מאד ממליצים.
זה לא סיכון מחושב של הבג"ץ (הבג"ז) זה פשוט העניין של הצפרדע והעקרב, הבג"ז פשוט לא יכול הוא מוכרח לעקוץ וגם אם בגלל זה הוא ימות, אחרית הימים, והשיבה שופטייך כראשונה.

דווח על תגובה לא ראויה
04.05.2020

3. נתניהו ישמח לבחירות, הפעם בית המשפט משחק לידיים שלו. (צופה)

דווח על תגובה לא ראויה
04.05.2020

4. טיעון הכתב מטופש. גם אם כחול חבל יתמכו בנתניהו חהרכב הממשלה, ואם הוע לא יגיע להסכם עם כחול חהן, הרי נתניהו לא יוכל חהרכיב ממשלה. כך שלע נכון לטעון שאם (שלום)

דווח על תגובה לא ראויה
04.05.2020

5. טיעון הכתב מטופש. גם אם כחול חבל יתמכו בנתניהו חהרכב הממשלה, ואם הוע לא יגיע להסכם עם כחול חהן, הרי נתניהו לא יוכל חהרכיב ממשלה. כך שלע נכון לטעון שאם (שלום)

דווח על תגובה לא ראויה
04.05.2020

6. טיעון הכתב מטופש. גם אם כחול חבל יתמכו בנתניהו חהרכב הממשלה, ואם הוע לא יגיע להסכם עם כחול חהן, הרי נתניהו לא יוכל חהרכיב ממשלה. כך שלע נכון לטעון שאם (שלום)

דווח על תגובה לא ראויה
04.05.2020

7. טיעון הכתב מטופש. גם אם כחול חבל יתמכו בנתניהו חהרכב הממשלה, ואם הוע לא יגיע להסכם עם כחול חהן, הרי נתניהו לא יוכל חהרכיב ממשלה. כך שלע נכון לטעון שאם (שלום)

דווח על תגובה לא ראויה
04.05.2020

8. טיעון הכתב מטופש. גם אם כחול חבל יתמכו בנתניהו חהרכב הממשלה, ואם הוע לא יגיע להסכם עם כחול חהן, הרי נתניהו לא יוכל חהרכיב ממשלה. כך שלע נכון לטעון שאם (שלום)

דווח על תגובה לא ראויה
05.05.2020

9. נתניהו ובגצ (אלה)

בבוקר ראינו את שופטי בג"צ בעבודתם.
הם שואלים שאלות כמו מגישות בטלויזיה ומעירים הערות כמו מורות של כיתה א'. הם מתפרצים זה לדברי רעהו ויותר חשוב להם להגיד משהו שנשמע כאילו שאלה מאשר לקבל תשובה. כך נראית בירורקרטיה של נקמנות. בערב ראינו את נתניהו. שלושה ערוצים, שידור חי, רהוט, חכם ענייני ואחראי. אין מה להשוות. קבוצה של קשישים נרגנים ציניקנים ומנופחים בעצמם לעומת איש אחד שעולה עליהם בכל המובנים ובעיקר מבין הרבה יותר טוב מהם מהי דמוקרטיה.

דווח על תגובה לא ראויה
05.05.2020

10. או מטומטים או אטומים (יצחק)

יש שופטים, אבל או שהם "חכמים להרע" ואטומים ואת הכשרון שלהם מנצלים לרוע נגד העם, או שהם מטומטים.

דווח על תגובה לא ראויה
05.05.2020

11. איך הם מתעכבים? הייתי בטוח שהפסק מוכן ככבר מהשבוע שעבר... (מרדכי)

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

x
ראש הממשלה בנימין נתניהו צילום: Olivier Fitoussi/Flash90

ואז הגיעה ימינה: דווקא כשנתניהו הגיע לשיא, הכל התחיל להתפרק

קרא עוד