סגור

מנדלבליט תוקף את אוחנה: "השאלה איננה המשילות, כי אם הנאמנות"

היועץ המשפטי לממשלה תוקף את יוזמות החקיקה בנושא הייעוץ המשפטי: "תחת הכותרת של "משילות", נטען כי יש להסיר כל בקרה על מינויים של שומרי סף. אין דבר בעולם שיסיט אותי מדרך הישר – מדרך המשפט והצדק"

חדשות כיפה
ח באדר התשפ
,
04 במרץ, 2020 20:38
היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליטצילום: פלאש 90

היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט בכנס לכבוד הוצאת ספרו של השופט לשעבר, ד"ר יעקב טירקל. "השמירה על החוק גם במצבי חירום הוא מאפיין יסודי של מדינת ישראל כמדינה דמוקרטית,מחייב את המדינה גם כשהיא נלחמת בטרור." לדבריו, "הדרך להבטיח את שלטון החוק, באמצעות גופי חוק ומשפט אפקטיביים ועצמאיים – בראשם בית המשפט העליון"

בדבריו התייחס לפעילותו של טירקל בעת היותו יו"ר הועדה לבדיקת מינויים בכירים בשירות הציבורי, והתייחס למינוי פרקליט המדינה: "בהקשר של פרקליט המדינה, החשיבות בשמירת עצמאותו המוחלטת מהדרג הפוליטי מקבלת משנה תוקף, לנוכח תפקידו כמי שעומד בראש פרקליטות המדינה, האמונה על ניהולם של הליכים פליליים. בתחום התביעה הכללית, פרקליט המדינה הוא שני רק ליועץ המשפטי לממשלה". 

הוא ציין כי, "מטעם זה, ועדת האיתור למשרת פרקליט המדינה היא ועדה מקצועית, שכוללת את היועץ המשפטי לממשלה – בראשות הוועדה, נציב שירות המדינה, מנכ"ל משרד המשפטים, ושני נציגי ציבור שבבחירתם אין לדרג הפוליטי כל מעורבות. בנוסף לכך, תקופת הכהונה של פרקליט המדינה קצובה מראש לפרק זמן של שש שנים, על מנת שלא יהיה מושפע בהחלטותיו מרצונו להישאר בתפקיד, ואף כדי למנוע מראית עין של השפעה זרה על החלטותיו".

נתניהו.

נאוחנה לא מכיר את הראיות בתיקצילום: פלאש 90, מארק ישראל סלם

בהמשך תקף מנדלבליט: "בשנים האחרונות, עלו מספר יוזמות שנועדו להחליש את הערובות הפרוצדורליות המבטיחות את עצמאותם של שומרי הסף, ואת נאמנותם לאינטרס הציבורי. תחת הכותרת של "משילות", נטען כי יש להסיר כל בקרה על מינויים של שומרי סף". 

הוא ציין, "הונחה על שולחן הכנסת הצעת חוק של חבר הכנסת, היום שר המשפטים, אמיר אוחנה, שנועדה להפוך את היועצים המשפטיים למשרדי הממשלה למשרות אמון, כך שהשר הממונה יוכל למנות את היועץ המשפטי של המשרד ולפטרו כאוות נפשו, ללא כל מגבלה. כפי שנכתב בדברי ההסבר להצעת החוק: "שינוי זה יביא להגברת המשילות ולחיזוק משרדי הממשלה, כך שיוכלו ליישם את מדיניות השר המופקד עליהם בצורה מיטבית והרמונית ולא לעומתית ומסכלת". 

מנדלבליט הסביר כי "התפיסה העומדת בבסיס הצעת חוק זו היא שתפקידו של היועץ המשפטי הוא לסייע לשר להגשים את מדיניותו ולהעניק לו את הכלים המשפטיים המתאימים. למטרות פיקוח ובקרה קיימים גופים אחרים – מבקרי המשרדים, מבקר הממשלה, בתי המשפט ומערכות אכיפת החוק."

"חשוב להציג את האמת כהווייתה – השאלה העומדת על הפרק איננה המשילות, כי אם הנאמנות", הדגיש מנדלבליט. 

"ההצעות נועדו להבטיח כי אלו שיתמנו לתפקידים אלו יגלו נאמנות מלאה לגורם הפוליטי הממנה אותם, אשר יכול בהינף יד להביא לסיום כהונתם בתפקיד. נאמנות שכזו לדרג הפוליטי הממנה אינה יכולה לדור בכפיפה אחת עם התפקיד אותו נדרשים שומרי הסף למלא בחברה דמוקרטית". 

אמיר אוחנה ואביחי מנדלבליט. קרב בלתי נגמר

אמיר אוחנה ואביחי מנדלבליט. קרב בלתי נגמרצילום: פלאש 90

לדבריו, "שומר סף שנאמנותו נתונה לדרג הפוליטי שמינה אותו, ולא לאינטרס הציבורי, איננו יכול למלא את תפקידו כשומר סף. בהתאם לכך, פרקליט המדינה או ממלא מקום פרקליט המדינה איננו יכול להיות תלוי ברצונו הטוב של שר המשפטים לבדו, בקשר לעצם מינויו או למשך המינוי. מצב בו ממלא מקום פרקליט המדינה מכהן תחת צל האפשרות כי תפקידו לא יוארך אם לא יגלה נאמנות לשלטון – איננו ראוי. 

לאחר מכן הציג מנדלבליט מספר דוגמאות בהן ציטט את שר המשפטים אמיר אוחנה, בהתייחסותיו לתפקוד מערכת המשפט, תיקי ראש הממשלה ועבודת הפרקליטות וטען: "אלו הן מעטות מהדוגמאות הרבות המלמדות על תפיסה שלפיה מערכות החוק והמשפט נדרשות לגלות נאמנות לדרג הפוליטי, שאם לא כן – יש מקום להתעלם מהכרעותיהן ולא לכבדן". 

לסיום הוא אמר, "גם אני מותקף, לעיתים קרובות אף באופן בוטה. חשוב לי לומר – ההתקפות הללו אינן מרתיעות אותי. אין דבר בעולם שיסיט אותי מדרך הישר – מדרך המשפט והצדק. אני ממלא את תפקידי כדי לשמור על שלטון החוק במדינה".

 

04.03.2020

1. האם מנדלבליט הולך בדרך הישר? (ארנון)

מנדלבליט ,מי שהולך בדרך הישר, לא משפיל עיניים כשהוא מגיש כתב אישום נגד ראש ממשלה. השפלת עיניים מורה בשפת הגוף על אדם לא ישר, במיוחד אם הוא מסתיר קלטות שעלולות להפליל אותו בשיבוש הליכי חקירה והפרת אמונים. מדוע אפשר לחשוף כל חומר אפשרי על ראש ממשלה, ואי אפשר לחשוף חומר מפליל חמור על יועץ משפטי,

דווח על תגובה לא ראויה
04.03.2020

2. עבד נרצע של בג"ץ, כל חייו הוא משתוקק להגיע לגלימה שלהם ויעשה הכל עבורה. (דנית)

מוטב היה לו היה מוריד את הכיפה.

דווח על תגובה לא ראויה
04.03.2020

3. שומרי הסף - מונח שקרי (דודו)

שהומצא ע"י משפטנים שמעוניינים להשתלט על המדינה ולא לשרת אותה

דווח על תגובה לא ראויה
04.03.2020

4. "שומר סף שנאמנותו נתונה לדרג הפוליטי שמינה אותו, ולא לאינטרס הציבורי, איננו יכול למלא את תפקידו כשומר סף (קוקילידה)

מי קובע מהו האינטרס הציבורי אם לא נבחר הציבור?
אין ספק המושחת הזה כבר מדקלם את הספר של דינה זילבר מילה במילה. הוא רוצה למנות בוגרי קרן ווקסנר שיחליטו מהו האינטרס הציבורי.
לפטר ומיד!

דווח על תגובה לא ראויה
05.03.2020

5. שומרי הסף הם בגתן ותרש אשר בקשו לשלוח יד במלך אחשוורוש. (ידידיה שילה)

גם היום שומרי הסף מנסים לשלוח יד במלך ישראל, ולהדיח אותו. אם אין לך מה להסתיר, וכל מעשיך לשם שמיים, אנא התר את צו איסור הפרסום של הקלטות מפרשת אשכנזי מנדלבליט, ואם יש לך מה להסתיר זה סימן שאתה צריך להתפטר. בושה וחרפה. אני לא זוכר דבר כזה שיועץ משפטי מגיש כתב אישום, ורץ לעשות לו קידום מכירות בכל במה אפשרית.

דווח על תגובה לא ראויה
05.03.2020

6. הסיבה האמיתית שהימין לא מצליח להקים ממשלה היא: (דוד)

שהימין לא מצליח להקים ממשלה היא:
א. יש זיופים בהזנת הנתונים, כלומר אין הלימה בין כל פרוטוקולים של הקלפיות לבין מה שמוזן במחשב. ההקלדה היא ללא משקיפים, הפרוטוקולים אסור לצלם וזמן קצר אחרי הבחירות גורסים אותם ואין ראיות. -הימין אשם שלא שינה את החוק בעניין זה.
ב. הימין לא שינה את חוק השבות, ולמעשה כל גוי או גויה שנהייה מפורסם או שיש לה חבר ישראלי מתחתן, אפילו בחתונה פיקטיבית ומקבל אזרחות. התוצאה היא מלא גויים שונאי יהדות מלאו את המדינה וזה בנוסף לעולים הגויים מברית המועצות שבעצמם סיפרו שתמורת כסף קיבלו אזרחות ועולים גויים מפלאשמורה. היה ברור שזה פצצת זמן מתקתקת. אבל ביבי בחר להתעלם. פעם ליברמן היה איתו, אך מזה שהארץ מתמלאת בגויים לא היה אכפת לו.

דווח על תגובה לא ראויה
05.03.2020

7. ומי ישמור על השומרים? (אני)

שאכן יעשו עבודתם נאמנה?
הרבון. עם-ישראל הוא הרבון בארצו.
רוב היהודים אינם מאמינים לך ולחבריך מעולם המשפט.
מילים מכובסות הן מילים מחופשות שכן יש יושר אמיתי ויש יושר מזויף, ורובו של עם ישראל יודע לחוש היכן קבורים האמת והיושר האמיתיים, תודה לה יתברך.


דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

 צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

מחקר ישראלי מוכיח: החיסון נגד קורונה לא פוגע בפוריות האישה

קרא עוד