מלחמת מגן וחץ
מלחמת מגן וחץ

חוסל המפקד שהיה אחראי על הפיגוע בו נרצח מאיר תמרי הי"ד

במבצע משותף של צה"ל, שב"כ ומג"ב במחנה הפליטים ג'נין חוסלו על ידי לוחמי הימ"מ שני מחבלים בכירים, בהם מפקד המחנה מוחמד זביידי שביצע פיגועי ירי בגזרה והיה מעורב בשילוח מחבלים לפיגועים

חדשות כיפה חדשות כיפה 29/11/23 15:28 טז בכסלו התשפד

חוסל המפקד שהיה אחראי על הפיגוע בו נרצח מאיר תמרי הי"ד
הנרצח, מאיר תמרי הי"ד, צילום: באדיבות המשפחה

בתום מבצע לסיכול טרור במחנה הפליטים ג’נין שבחטיבת מנשה בפיקודה של חטיבת המילואים 646, יחידת דובדבן במילואים, לוחמי הימ"מ, הנדסה ומג"ב, בהכוונה מודיעינית של שב"כ וצה"ל חוסל על ידי לוחמי ימ"מ מוחמד זביידי, מפקד מחנה הפליטים ג'נין. מדובר באחד מהמבצעים הארוכים במחנה הפליטים ג'נין בשנה האחרונה, כאשר הכוחות פעלו במשך 16 שעות רצופות בשיתוף פעולה הדוק.

זביידי, פעיל גא"פ בכיר, מהמחבלים המרכזיים במחנה הפליטים ג'נין, היה מעורב בפעילות טרור נרחבת וביצע פיגועי ירי וכן קידם פיגועים נוספים במתווים שונים. היה מעורב בין היתר בפיגוע הירי בצומת חרמש ב-30/05/2023 בו נהרג מאיר תמרי ז"ל, ובפיגוע ירי נוסף בגזרה ב-13/05/2023 בו נפצעו אזרח וארבעה חיילי צה"ל. זביידי הופלל בחקירות כמעורב בציר אספקת רכבים לפיגועים ובשילוח מחבלים.

אמצעי הלחימה שהוחרמו במחנה הפליטים ג

אמצעי הלחימה שהוחרמו במחנה הפליטים ג'נין צילום: דובר צה"ל

לוחמי הימ"מ כיתרו את המבנה בו הסתגר זביידי יחד עם מחבלים נוספים וירו לעבר המבנה. לאחר סריקות במבנה אותרו שני מחבלים שחוסלו- מוחמד זביידי וחוסאם חנון, ואיתם שלושה נשקי M-16 ומחסניות ששימשו אותם.

כמו כן, במהלך המבצע נעצרו 17 מבוקשים ובסריקות אחר אמצעי לחימה איתרו הכוחות והחרימו שבעה נשקים, מטענים מאולתרים, תחמושת וציוד צבאי. אחד הנשקים אותר על חמוש לאחר שנתפס והוסגר לכוחות. במהלך הפעילות התפתחו חילופי אש והושלכו מטענים לעבר הכוחות אשר ירו במחבלים ופגעו בהם.

פיר תת קרקעי שהושמד על ידי הכוחות

פיר תת קרקעי שהושמד על ידי הכוחות צילום: דובר צה"ל

במהלך הלילה כלי טיס של צה"ל תקף חוליית מחבלים חמושה שזוהתה במרחב וסיכנה את כוחותינו. כמו כן, במהלך המבצע הלוחמים איתרו והשמידו פיר תת קרקעי ומחרטה לייצור אמצעי לחימה. במחנה הפליטים עקבת ג'אבר הלוחמים השמידו מטענים שאותרו ובחברון נעצרו חמישה מבוקשים בהם בכיר חמאס והוחרמו דגלי חמאס. עד כה נעצרו מתחילת המלחמה מעל 2,000 מבוקשים ברחבי אוגדת יהודה ושומרון וחטיבת הבקעה והעמקים, כ-1,100 מהם משוייכים לארגון הטרור חמאס.

יוסי דגן, ראש מועצת שומרון, שוחח עם טל תמרי אלמנתו של מאיר תמרי שנרצח בפיגוע ירי אותו תכנן זביידי ואמר לה: "ההתיישבות וכל עם ישראל מחבקים אותך את הילדים ואת כל המשפחה, אנחנו ננצח". דגן שוחח עם מח"ט מנשה אלוף משנה איוב כיוף, ברך אותו על המבצע, ובאמצעותו את לוחמי המילואים מסיירת צנחנים וימ"מ והיחידות הנוספות שביצעו את המבצע.