מקרון ללפיד: זמן טוב לחזרה לשיחות עם הפלשתינים, אתה האדם הנכון

ראש הממשלה נפגש עם נשיא צרפת ודן עמו על הסכם הגרעין עם איראן ועל נוכחותה באזור| "ישראל וצרפת הן לא רק חברות, אלא גם שותפות אסטרטגיות"

חדשות כיפה 05/07/22 18:15 ו בתמוז התשפב

מקרון ללפיד: זמן טוב לחזרה לשיחות עם הפלשתינים, אתה האדם הנכון
צילום: עמוס בן גרשום/ לע"מ

פחות משבוע אחרי שנכנס ללשכת ראש הממשלה, יאיר לפיד עורך ביקור מדיני ראשון בצרפת. בשעות אחר הצהריים (ג') נפגש ראש הממשלה עם נשיא המדינה הזרה, עמנואל מקרון, בארמון האליזה, והשניים מסרו הצהרות משותפות. בפגישה דנו שני המנהיגים בענייני השעה, ביניהם חידוש הסכם הגרעין עם איראן ופעילות חיזבאללה בלבנון.

צילום: עמוס בן גרשום/ לע"מ

ראש הממשלה ציין שאמנם יש מחלוקות בין ישראל לצרפת אבל שיתוף הפעולה בין שתי המדינות תמיד יישמר. "צרפת אינה רק מדינה מובילה באירופה, היא גם אחת ממדינות ה-E3, המובילה את המשא ומתן עם איראן על הסכם הגרעין. אולי יש בינינו חילוקי דעות על תוכן ההסכם, אבל אין בינינו שום חילוקי דעות על העובדות", אמר לפיד, "העובדות הן שאיראן מפירה את ההסכם שעליו היא חתומה וממשיכה לפתח את תכנית הגרעין שלה. איראן מסתירה מידע מהעולם, מעשירה אורניום מעבר למותר, מסירה את מצלמות הפיקוח מאתרי הגרעין שלה. למול כל זה העולם צריך להגיב". 

לפיד הודה למקרון על הניסיון שלו להגיע להסכמות עם איראן כדי לשמר את היציבות במזרח התיכון. "אדוני הנשיא, אתה היית המנהיג הראשון שדיבר, כבר ב-2018, על הצורך בהסכם חדש עם איראן", אמר לפיד, "הסכם שהוא יעיל יותר ומהודק יותר, הסכם בלי תאריך תפוגה, הסכם עם לחץ בינלאומי מתואם שימנע ממנה להפוך למדינה סף גרעינית. צדקת אז, ואתה צודק היום אפילו יותר. המצב הנוכחי אינו יכול להמשך כפי שהוא. זה יוביל למרוץ חימוש גרעיני במזרח התיכון שיאיים על שלום העולם כולו. את זה כולנו צריכים לעצור יחד".

מקרון ללפיד: "אין זמן טוב לחזרה לשיחות עם הפלשתינים, אני יודע שאתה יכול להיות האדם הזה"

נשיא צרפת הודה בהצהרתו ללפיד על בואו ואמר שישראל וצרפת ימשיכו את שיתוף הפעולה שלהם נגד הטרור. "אני מאוד שמח שהגעת חברי, חיכינו לראות אותך כאן" אמר מקרון, "באת בתקופה מורכבת וקשוחה, אוקראינה נלחמת בעד חירותה. נמשיך להילחם באויב המשותף שלנו - הטרור. אנחנו מסכימים עם העמדה הישראלית בנוגע לאיראן. אנו צריכים להביא למצב שאיראן לא תהפוך למדינה גרעינית".

בהמשך דבריו, מקרון אמר ללפיד כי הגיעה העת לחזור לשולחן משא ומתן עם הפלשתינים. "הגעת בזמן קריטי, אתה יכול להיות הבן אדם שיתקדם בכמה מסלולים, אין זמן טוב מכך לחזרה לשיחות עם הפלשתינים, אני יודע בהתבסס על הניסיון שלי שאתה יכול להיות האדם הזה", אמר הנשיא, "יציבות של לבנון חשובה ליציבות של כל האזור ואנו נעשה מאמץ כדי להביא ליציבות הזאת. ישנם עוד אתגרים רבים, אנו נמצאים בתקופה מורכבת, נפעל יחדיו למען הצלחת ושלום האזור, שגשוגה של ישראל ועוד רבים".

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר