6,000 שקלים לתלמיד: התכנית ללימודי ליבה במגזר החרדי יוצאת לדרך

התכנית לעידוד לימודי ליבה במוסדות חינוך חרדים יצאה לדרך. במסגרת התכנית, כל מוסד שיבחר ללמד מתמטיקה, אנגלית ומדעים יקבל מענק שנתי שוטף ו-6,000 שקלים עבור כל תלמיד | כל הפרטים על התכנית בפנים

ישי אלמקייס, חדשות כיפה 27/06/22 09:19 כח בסיון התשפב

6,000 שקלים לתלמיד: התכנית ללימודי ליבה במגזר החרדי יוצאת לדרך
תלמוד תורה, ילמדו מתמטיקה?, צילום: Yonatan Sindel/Flash90

רגע לפני פיזור הכנסת, שר האוצר אביגדור ליברמן ושרת החינוך יפעת שאשא ביטון הודיעו הבוקר (ב') כי במסגרת סיכום בין משרדיהם יצאה לדרך תכנית לעידוד לימודי ליבה במוסדות חינוך חרדים. מדובר בלימוד של מקצועות היסוד: מתמטיקה, אנגלית ומדעים במוסדות בהם לומדים בנים, שאינם מתוקצבים בשיעור של 100 אחוזים. 

בתי ספר מוכש"ר (מוכר שאינו רשמי, י"א) אחרים אשר מתוקצבים בשיעור של 75% ומחויבים ב-75% מלימודי הליבה. בתי ספר במעמד "פטור" (תלמודי תורה): מוסדות אלה מתוקצבים בשיעור של 55% ומחויבים ללמד 55% ליבה. 

במסגרת התכנית יוקצה סכום כולל של עשרות מיליוני שקלים עבור המוסדות שיבחרו להצטרף לתכנית, וישתתפו במבחנים חיצוניים. כל מוסד חינוכי שיבחר להצטרף יהיה זכאי בשנה הראשונה למענק בגובה של כ-6,000 שקלים לתלמיד. נוסף על זאת, המוסד החינוכי יקבל מענק שנתי באופן שוטף, בהתאם לשיעור התלמידים המשתתפים במבחנים. ככל ששיעורם יהיה גבוה יותר, המענק השנתי למוסד החינוכי יהיה גדול יותר. 

מוסדות החינוך המצטרפים לתכנית ילוו באמצעות מעטפת מקצועית שתכלול בין היתר: הכשרה מקצועית של הצוותים החינוכיים, העסקת מורים מקצועיים, התאמה של תכניות הלימודים וספרי הלימוד. לשם כך, יוקצה מדי שנה סכום תוספתי ייעודי של 4.5 מיליון שקלים. המשרדים סיכמו כי ככל שיהיה צורך, מסגרת התקציב תורחב. 

"לא יהיו עוד צינור להעברת תקציבים ללא פיקוח"

שר האוצר אביגדור ליברמן אמר: "משך שנים אני חוזר ואומר ששילוב חרדים בשוק התעסוקה עובר דרך צעד משמעותי אחד והוא לימודי ליבה בבתי הספר. היום, סוף סוף, אנחנו יוצאים לדרך עם תכנית משמעותית שתאפשר לתלמידים החרדים גם לשמור על אורחות חייהם וגם לרכוש את הכישורים הנדרשים ליציאה לשוק העבודה. המענקים בתכנית יינתנו על פי מבחנים חיצוניים אובייקטיביים, ולא יהיו עוד צינור להעברת תקציבים ללא פיקוח. מדינת ישראל נמצאת בצמיחה כלכלית והיא תוכל להגיע לעשירייה הראשונה במדד איכות החיים אם נשקיע בדיוק במקומות הללו של שילוב אוכלוסיות במעגל העבודה. מדובר בצעד חשוב וראשון במכלול הצעדים שיש לעשות כדי לשלב לימודי מתמטיקה, אנגלית ומדעים בעוד ועוד מוסדות חרדיים".

שרת החינוך ד"ר יפעת שאשא ביטון הוסיפה: "מקצועות היסוד הם חלק חשוב מארגז הכלים שאנו רוצים להקנות לתלמידי מערכת החינוך כהכנה לחייהם הבוגרים. התוכנית אשר נבנתה תוך הידברות ושיח עם החברה החרדית, תאפשר גם לתלמידים החרדים את ההזדמנות לרכוש כלים אלו, לצד שמירה על הערכים החשובים לאורחות חייהם". 

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר