הרבנים הראשיים בפנייה לשרים: "מתווה הגיור הוא סכנה"

בעקבות אישור מתווה הגיור של השר כהנא בוועדת השרים לחקיקה, פנו הרבנים יצחק יוסף ודוד לאו לשרים והבהירו את עמדתם נגד המהלך: "הניסיונות שלנו למנוע את ההליך המסוכן הזה עלו עד כה בתוהו"

ישי אלמקייס, חדשות כיפה 20/02/22 16:57 יט באדר א'

הרבנים הראשיים בפנייה לשרים: "מתווה הגיור הוא סכנה"
הרבנים הראשיים משתפים פעולה , צילום: Yonatan Sindel/Flash90

ועדת השרים לחקיקה אישרה היום (א') את מתווה הגיור שיזם השר לשירותי דת מתן כהנא, זאת לקראת ההצבעה מחר במליאת הכנסת. זמן קצר לאחר מכן שלחו הרבנים הראשיים מכתב לחברי הוועדה בה קראו להם למנוע את המהלך. כזכור, לפני כחודש איימו הרבנים יצחק יוסף ודוד לאו שלא ישתפו פעולה עם מהלכיו של השר כהנא. 

"שמענו שממשלת ישראל עומדת לדון בהצעת החוק שעניינה 'הצעת החלטה להקמת מותבי גיור מקומיים'. איננו מקילים ראש בעובדה שמטרת החוק להקל על הליכי הגיור, אולם כפי שכבר נאמר: 'כוונתכם רצויה אבל מעשיכם אינם רצויים'. החוק שעליו ידונו היום נעשה שלא בתאום עם גורמים ברבנות הראשית לישראל ובניגוד לעמדתה", כתבו הרבנים יצחק יוסף ודוד לאו.

"החוק הזה הינו בגדר של 'הונאת הגר', כיון שמי שיעבור את ההליך הזה לא ייחשב כגר צדק על ידי רוב מנין ורוב בנין של רבני ודייני ישראל", הבהירו שני הרבניים הראשיים וציינו כי, "באסיפה הגדולה שנכחו בה כאלף רבנים ודיינים, הודיעו רבני ודייני ישראל קבל עם ועדה שהם לא יכירו בגיורים שייעשו שלא באישור הרבנים הראשיים לישראל". 

"יוזמי החוק התעלמו באופן מוחלט מעמדת הרבנות הראשית"

"הממשלה דנה בחוק שיש לו השפעה על אזרחים רבים ועל החברה הישראלית בכללותה", המשיכו הרבנים יוסף ולאו, "קבלת החלטה בנושא רגיש וחשוב זה מתוך התעלמות מעמדתם של הרבנים הראשיים ושל דייני ישראל וכן של כל גדולי התורה, היא קרע בעם ויביא בהכרח להקמת קהילות נפרדות בישראל. אליהם הצטרפו גם רוב רובם של רבני התפוצות שהביעו דעתם כנגד המתווה המוצע".

"ההחלטה העקרונית ליתן סמכות לגיור לכל רב עיר החפץ בכך, ללא תקנון מסודר על פי הוראות הרבנות הראשית, וכן ליתן לרבני העיר תוקף של ראש עדה לצורך אישור רישום שינוי הדת, זו פירצה גדולה ומהווה סכנה לאחדותו של עם ישראל", אמרו הרבנים הראשיים והבהירו כי, "מוטלת עלינו החובה להתריע כנגד צעד זה כיון שאנו מודעים לכך שעל כתפנו מוטלת שליחותם של גדולי הדורות מייסדי הרבנות הראשית לישראל וכל הרבנים הראשיים לדורותיהם, וחובתנו לשמור על גחלת התורה שלא תכבה ולקיים את מעוז חוקת התורה בארץ ישראל".

מכתב הרבנים הראשיים לשרי הממשלה

מכתב הרבנים הראשיים לשרי הממשלה צילום: הרבנות הראשית

"הניסיונות שלנו למנוע את ההליך המסוכן הזה עלו עד כה בתוהו", טענו הרבנים במכתב, "יוזמי החוק התעלמו באופן מוחלט מעמדת הרבנות הראשית למרות שהיא הוצגה בפניהם והם שינו רק כמה שינויים קוסמטיים, לא מהותיים. אנו קוראים לכם לעצור את ההליך ולהקים גוף משותף שיציע הצעת חוק שיענה על המצוקות מתוך שמירה על אחדות העם ולא לגרום להפרדה ולקרע בעם שאחריתו מי ישורנו", סיכמו בפנייה לשרים.

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר