מירון תשפ"ב 20 אלף במקום חצי מיליון: כיצד תראה ההילולה במירון השנה? כל הפרטים

לאחר האסון בשנה שעברה בו נספו 45 בני אדם, ממונה ההילולה הציג את המתווה לקיום ההילולה. הרס המבנים הלא חוקיים יימשך ולא יחולק אוכל בהר. הפרויקטור טסלר אמר: "מקיים שיח שבנוי על הידברות עם הציבור החרדי"

חדשות כיפה 31/01/22 07:32 כט בשבט התשפב

20 אלף במקום חצי מיליון: כיצד תראה ההילולה במירון השנה? כל הפרטים
הילולת רשב"י במירון, צילום: איתן אלחדז

לאחר האסון הנורא שפקד את מירון בהילולה הקודמת, בדיון שהתקיים אמש (א') הציג הממונה על ההילולה במירון, צביקי טסלר, לשר מתן כהנא ולמנכ"לי המשרדים המעורבים את המתווה המוצע להילולה השנה. כחלק מיישום המלצות ועדת החקירה הממלכתית לאסון הר מירון, השנה תתקיים הילולת ל"ג בעומר בקבר רבי שמעון בר יוחאי במירון עם שינויים בהתאם להמלצות הביניים של ועדת החקירה שנועדו לדאוג לביטחונם של העולים למירון.

טסלר הציג לשר לשירותי דת מתן כהנא את מתווה מירון המוצע. לאחר מכן הוצג המתווה בפני צוות המנכ"לים כנדרש בהחלטת הממשלה שאושרה לאחרונה. טסלר מונה לתפקיד בסוף דצמבר 2021 ומאז עסק בקדחתנות בניתוח האירוע ובבניית המתווה המיטבי עבור ההילולה שתתקיים בעוד כשלושה וחצי חודשים.

עיקרי המתווה מתייחסים בעיקר לפעולות שיש לנקוט לשם קיום ההילולה תוך מניעת צפיפות וצמצום מרבי של גורמי הסיכון במתחם הקבר ובמרחב ההר. בתוך כך קובע המתווה את הדברים הבאים:

 • תמשך במלוא המרץ הפעילות להסרת מבנים שנבנו שלא כחוק וכן מבנים שבטיחותם אינה מתאימה. 
 • היקף הקהל בשטחי ההר יהיה בהתאם למספר המרבי שיקבע על ידי מומחי בטיחות. מספר היעד ייגזר מהשטח הפנוי לשימוש הקהל בהר ומהוראות הבטיחות הרלוונטיות בנוגע לתפוסת קהל, לרבות ההוראות בעניין יציאות ופתחי מילוט.
 • השנה תתאפשר רק חלוקת שתייה בשטח ההר במהלך ההילולה. הדבר גם יגדיל את השטח העומד לרשות הקהל בהר וגם יצמצם את הסכנה מנפילה והחלקה על אשפה.
 • האירוח והשהייה במירון וביישובים הסמוכים לו יהיו אך ורק במקומות המיועדים למגורים ואירוח ועל פי חוק בלבד, כל זאת על מנת להעריך את המשתתפים שיגיעו ברגל למתחם ההר. 
 • הגעת הקהל למתחם ההר תתאפשר בתחבורה ציבורית בלבד מתחנות הסעה ברחבי הארץ או מחניונים מסודרים בסמיכות להר. כרטיסי הנסיעה יוצאו למכירה מראש ויוגבלו בזמן.
 • משרד התחבורה ומשטרת ישראל יופקדו על הכנת תוכנית התחבורה וההיסעים להר, ביצועה ושליטה בה. 
 • יוכשרו מספר מקומות קרובים לציון, שיהיו מוצלים ונוחים, הן לנשים והן לגברים בהם יתאפשר לקיים תפילה במשך זמן ארוך יותר.
 • תערך הדלקה מרכזית אחת בלבד, על גג הציון. 
 • יוכשרו מקומות עבור אירועי ”חלאקה“ בשטח ההר. 
 • לראשונה יהיה מפיק אחד לאירוע וההיערכות לאירוע תעשה בדומה לאירועים המחייבים רישוי עסקים וזאת בשינויים המחויבים בהתאם לחקיקה הקיימת כיום.
 • במסגרת המתווה שאושר סוכם שתנתן התייחסות ייחודית למשפחות הרוגי אסון מרון ובכלל זה אפשרות להתייחד עם זכר יקיריהם ביום זה במסגרת הארועים בהר.

בתוך כך קיים פרויקטור מירון צביקי טסלר סבב פגישות עם נציגי חצרות החסידיות הנוטלים חלק בהדלקות בל"ג בעומר במירון. טסלר אמר לרבני החסידיות: "הילולת מירון תשפ"ב תתקיים באופן שיאפשר לציבור הרחב להגיע ולהתפלל באופן מסודר ובטוח בציונו של רבי שמעון בר יוחאי במירון. ההבנה עם חצרות החסידים שיש צורך לאזן בין קיום ההילולה לבין קדושת החיים ולדאוג לשלומם וביטחונם של המתפללים". 

טסלר פגש את נציגי החסידיות תולדות אהרון, בויאן, תולדות אברהם יצחק, קרלין, זוויעהל,  מוד'זיץ, רחמסטריווקא, נציגי היישוב הישן, ואת האדמו"ר רבי רפאל אבוחצירא. במהלך השבוע צפוי פרויקטור מירון צביקי טסלר להשלים את סבב הפגישות עם חצרות החסידיות והוא עתיד למסור להם את עיקרי המתווה המתגבש לקיום הילולת ל"ג בעומר השנה.

טסלר אמר: "הגעתי למשימת קודש והיא לארגן את הילולה ולוודא כי היא תתקיים בצורה הטובה והבטוחה ביותר. בהתאם למדיניות השר, אני מקיים שיח שבנוי על הידברות עם הציבור החרדי במטרה לקיים את ההילולה ולדאוג שהציבור החרדי יגיע להר בל"ג בעומר".

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר