סערת חיים ולדר | בית הדין של הרב שמואל אליהו קיבל 22 עדויות על עבירות מין שביצע

לאחר התחקיר שפורסם נגדו, התקבלו 22 עדויות על עבירות מין שביצע לכאורה איש החינוך והסופר החרדי חיים ולדר. הרב שמואל אליהו, העומד בראש בית הדין, כתב: "שמענו הקלטות בקולו שמעידות על מעשים חמורים בעריות שהוא עשה, ומצאנו הוא אשם בלי שום ספק"

אביחי ישראל, חדשות כיפה 27/12/21 08:43 כג בטבת התשפב

סערת חיים ולדר | בית הדין של הרב שמואל אליהו קיבל 22 עדויות על עבירות מין שביצע
חיים ולדר, צילום: חיים ולדר, צילום: ויקיפדיה- היצירה שוחררה לנחל הכלל על ידי היוצר

למעלה מחודש וחצי חלפו מאז פורסמה הכתבה של עיתון 'הארץ', על פיו הסופר והעיתונאי חיים ולדר ביצע לכאורה עבירות מין חמורות בצעירות. בתחקיר, שנערך על ידי אהרון רבינוביץ' ושירה אלק, נאספו עדויות של שלוש נשים, אשר מספרות כי לאורך שנים ארוכות חוו פגיעה מהסופר, שניצל את מעמדו הבכיר לאחר שהן הופנו אליו לטיפול על ידי רבנים ואנשי חינוך.

בבית דין מיוחד שהתכנס לטובת בדיקת הפרשה החמורה בראשותו של הרב שמואל אליהו ובו חברים גם הרב ראובן נקאר והרב אהרן ירחי התקבלו 22 תלונות על עבירות מין שביצע ולדר לכאורה, כך מפרסם אהרון רבינוביץ'. הרב שמואל אליהו הוא רב העיר צפת ואחד הרבנים המובילים בטיפול בפרשיות מין במגזר הדתי. משמעותו של בית הדין אינה פלילית ובינתיים לא הוגשו תלונות במשטרה נגד ולדר, המסרב להופיע בפניי בית הדין.

22 עדויות נגד חיים ולדר

בית הדין שהתכנס קיבל אליו עדויות של מטפלים ומטפלות, אנשי חינוך וכן בעלי המקרה. אישה שהופיעה בפניי הוועדה סיפרה כי ולדר קיים איתה יחסי מין עוד בטרם מלאו לה 14. אחרת טענה כי כשהייתה במצב כלכלי ונפשי קשה וכשהגיעה אל ולדר לטיפול הוא ניצל אותה מינית במשרדו בבני ברק.

העדות המוקדמת ביותר היא מלפני כ-25 שנים, ועל פי החשדות נגדו ולדר ביצע את העבירות במשרדו בבני ברק, ברכבו, במחסן הספרים שלו ובבתי מלון שונים. באחד מהמקרים, אישה העידה כי חברתה קיימה עם ולדר יחסים מלאים באופן קבוע כשעדיין לא הייתה בת 16. נשים נוספות העידו בשמן של חברותיהן, ומטפלים ועסקנים העידו בשם נערים ונערות במקרים אליהם נחשפו.

ב'הארץ' אף פורסמה הקלטה בה נשמע ולדר מסביר לאישה כיצד ניתן להפוך את התמונה ולהאשים את הצד השני. ולדר אף נשמע כאומר כי במידה ויתפרסמו הדברים הוא ירה בעצמו וכי זה "סוף החיים", כלשונו.

"שמענו הקלטות בקולו שמעידות על מעשים חמורים בעריות שהוא עשה, ומצאנו הוא אשם בלי שום ספק"

"בדקנו וחקרנו ושאלנו היטב", כתב הרב אליהו, "הגיעו לפנינו עדים שהעידו כי הוא נאף עם נשים נשואות שנים רבות עד שגרם להם להתגרש ולהיות אסורות על בעליהן. ראינו מעשה בית דין על כך וחיזקנו את הדברים בהוכחות נוספות חד משמעיות. כמו כן שמענו הקלטות בקולו שמעידות על מעשים חמורים בעריות שהוא עשה, ומצאנו הוא אשם בלי שום ספק. למרות שהיה ברור לו שהוא הורס בתים. ולמרות שהיה ברור לו שהוא מכשיל ומטמא את בית ישראל, המשיך ולדר בדרכו בלי לעצור לרגע. קיבלנו עדויות על 22 נשים ונערות שהוא פגע בהן, ואין שום ספק שהמקרים הללו הם רק חלק קטן מפגיעתו הרעה". 

עוד ממשיך הרב ומסביר את היחס של התורה כלפי מעשיו של ולדר, "כִּי כַּאֲשֶׁר יָקוּם אִישׁ עַל רֵעֵהוּ וּרְצָחוֹ נֶפֶשׁ כֵּן הַדָּבָר הַזֶּה" ומציין כי על פי ההלכה, מותר לבזות אותו ברבים, להעביר אותו מלהיות שליח ציבור ולאסור אליו ללמד את תלמידי ישראל. יחד עם זאת, "אנחנו לא משתמשים בכל הדרכים הללו, אבל חייבים לעצור אותו. אם לא נזהיר את הציבור ממעשיו והוא ימשיך בהם, האשמה תהיה עלינו, חלילה. (נדה סא.). מכח החובה שמוטלת עלינו לעצור את המקרים הבאים, אנחנו פועלים להפסיק את התועבות שלו". 

"קראנו לחיים ולדר כדי שיקבל על עצמו דרך תשובה. שלחנו אנשים לשכנע אותו שיחזור בו כדי שלא יהיה חילול השם גדול כשיתפרסמו כל המעשים הללו. במקום לחזור בתשובה הוא בחר לאיים ולהכפיש אותנו באמצעות שליחיו, כמו שהם ניסו לאיים על הרה"ג יהודה סילמן שליט"א שפסק להוציא את ספריו מהבתים. חבל מאוד מאוד שהוא לא מכניע את עצמו ומקבל דרך התשובה". 

"בית דין שדה שהאמת זרה לו וכללי הצדק אינם נחלתו"

עו"ד מיקי חובה ועו"ד גיא שמר, מטעמו של ולדר, מסרו בתגובה: "הסופר חיים ולדר מכחיש בתוקף כל טענה להתנהגות בלתי מוסרית מצדו, קלה כחמורה. מר ולדר העמיד עצמו לבדיקת פוליגרף שתוצאתה מלמדת כי הוא דובר אמת. מזה חודש וחצי מתראיין הרב אליהו לכל ערוץ תקשורת ומביע דעתו נגד מרשינו תוך גידופים ואמירות קשות כלפיו ואף קרא להוציא את ספריו מהבתים. באחד המקרים, לשאלת המראיין אם לא ראוי לשמוע את גרסת ולדר בטרם קביעות נחרצות, הגדיל לעשות הרב אליהו כאשר הסביר כי 'כל בית דין היה מכריע את דינו בצורה ברורה'".

"רק לאחר שהרב אליהו חרץ את דין מרשינו, הואיל להזמינו להשמיע גרסתו בפני בית הדין התורני שבו הוא משמש כאב בית הדין. הרב אליהו פנה אף לח"מ, בזו הלשון: 'יש לו שתי אפשרויות בשלב הזה. או להודות ולקבל על עצמו תשובה או שהוא יצטרך לעמוד בפני פסק דין שיביך אותו ואת אשתו ומשפחתו מאוד. כל שכן אם יתפרסמו חומרים שנמצאים בידי עיתונאים שונים'. וראו זה פלא – לאחר שמרשינו הודיע לרב אליהו כי בית הדין אינו הפורום הראוי לדון בעניינים מסוג זה, קוימה הבטחת הרב באמצעות הכתבה הנוכחית. נבהיר, כי בית דין הממנה עצמו ומכריע את אשמתו של אדם ורק לאחר מכן מזמינו להשמיע גרסתו הינו בית דין שדה שהאמת זרה לו וכללי הצדק אינם נחלתו. נבקש להביע תמיהה על התנהלות עיתון "הארץ" הרודף את מרשינו ומשמש במה לפרסום דברי בלע ורכיל. מרשנו לא ייכנע והוא נכון להיאבק על שמו הטוב, עד תום", אמרו.

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר