מבקר המדינה על איכוני השב"כ: לא יעילים מספיק, אנשים נכנסו סתם לבידוד

מבקר המדינה מתניהו אנגלמן נשא היום דברים בכנס של נציבות המדינה, והתייחס לסוגיות איכוני השב"כ וועדות החריגים בהתמודדות עם הקורונה: "חשוב שוועדת החריגים תפיק לקחים ותיתן מענה מהיר והומניטרי לפונים"

חדשות כיפה 01/12/21 16:26 כז בכסלו התשפב

מבקר המדינה על איכוני השב"כ: לא יעילים מספיק, אנשים נכנסו סתם לבידוד
מתניהו אנגלמן מבקר המדינה, צילום: Olivier Fitoussi/Flash90

נציבות תלונות הציבור במשרד מבקר המדינה קיימה היום כנס בינלאומי מקוון בסימן זכויות הגילי השלישי, לציון 50 שנות לפעילותה. בכנס השתתפו נציגים מ- 40 מוסדות תלונות ציבור בעולם. בכנס התייחס מבקר המדינה מתניהו אנגלמן על סוגיית האיכונים וועדות החריגים של הקורונה על רקע התגברות זן האומיקרון.


"בימים אלו נושאי איכוני השב"כ ועדת החריגים חזרו לסדר היום בישראל ובעולם נוכח התגלות וריאנט האומיקרון בדרום אפריקה וההגבלות על טיסות ברבות ממדינות העולם" פתח את דבריו בכנס מתניהו אנגלמן מבקר המדינה והמשיך "בדוח שפרסמתי לפני כשנה עלו ליקויים בכל הנוגע ליעילות השימוש באיכוני השב"כ. בדוח עלה כי רק כ-3.5% מהאנשים שנמצא שהיו במגע עם חולים, ולפיכך נדרשו להיכנס לבידוד, התבררו בסופו של דבר כחולים. יחס זה, שהיווה מדד לאפקטיביות של פעילות שב"כ, שיקף פוטנציאל של כניסה נרחבת מאוד של אנשים לבידוד ובכלל זה גם של מי שלא היה במגע קרוב עם חולה". בהמשך ציין מבקר המדינה על האחריות של השב"כ ביחד עם משרד הבריאות לדאוג לדיוק והשוואה בין החקירה האפידימיולוגית לנתוני איכוני השב"כ ולא להשתמש בהם אם אין צורך והם אינם מדויקים.

מחלקת קורונה בבית החולים שערי צדק

מחלקת קורונה בבית החולים שערי צדק צילום: Yonatan Sindel/Flash90

שני סיפורים שוועדת החריגים של הקורונה ירצו לשכוח:מבקר המדינה סיפר על מקרה בו וועדת החריגים לא הייתה קשובה מספיק למקרה משפחתי מורכב: "במקרה אחד, בתה היחידה של קשישה בת 83 שנמצאת במצב סיעודי ברוסיה ביקשה לצאת מישראל לסייע לאמה שנמצאת לבדה. למרות פניות רבות לוועדת החריגים היא לא קיבלה מענה." מאותו רגע לקחה נציבות התלונות את העניין תחת חסותה: "נציבות תלונות הציבור פנתה ליו"ר הוועדה וזו מסרה כי קיים עומס רב על הוועדה עם 4,000 בקשות ליום. הנציבות לא ויתרה ודרשה מתן מענה בתוך 24 שעות. בעקבות פניית הנציבות הבקשה נבדקה והוועדה אישרה למתלוננת במהירות את היציאה לרוסיה" שיבח אנגלמן.

אנגלמן ציין מקרה נוסף של אטימות מצד וועדת החריגים: "במקרה אחר ועדת החריגים אישרה לאשה לצאת מישראל לצורך טיפול בסבתה החולה, אולם באופן תמוה לא אושרה יציאת בתה בת ארבעה חודשים שעדיין יונקת. ועדת החריגים טענה בפני נציבות תלונות הציבור, כי תנאי היציאה מהארץ הם רק למי שבידיו תעודת חיסון או מחלים ודין פעוט כדין מבוגר. הנציבות בדקה את הנושא עם משרד המשפטים, משם נמסר כי פעוטות עד גיל 3 רשאים לצאת מהארץ יחד עם ההורה שיציאתו אושרה. כך, בעקבות התערבות נציבות תלונות הציבור ועדת החריגים אישרה בתוך זמן קצר מקרה הומניטרי".

לסיום פנה אנגלמן וקרה לגופים לגלות אחריות: "אני קורא גם לחברי ועדת החריגים הנוכחית - אתם עוסקים ב'דיני נפשות'. חשוב להפיק לקחים ולתת מענה מהיר והומניטרי לפונים" סיכם.

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר