אושר בוועדת השרים : אופניים וקוריקנטים חשמליים יחויבו בהתקנת לוחיות זיהוי

ועדת השרים לחקיקה אישרה את חובת הצבת לוחיות רישוי בקורקינטים ואופניים ממונעים, ביטוחים ואכיפה מקיפה. ח"כ הכנסת יעקב אשר מגיש ההצעה: "צעד חשוב במאבק נגד תאונות האופניים החשמליים שהפכו כבר למכת מדינה"

חדשות כיפה 28/11/21 10:58 כד בכסלו התשפב

אושר בוועדת השרים : אופניים וקוריקנטים חשמליים יחויבו בהתקנת לוחיות זיהוי
| קורקינטים שיתופיים, צילום: פלאש 90, מרים אליסטר

על פי הצעת החוק ייקבע בפקודת התעבורה כי "על אופניים ממונעים או קורקינט ממונע, תותקן לוחית זיהוי הנושאת את מספר הרישום של בעל האופניים הממונעים או הקורקינט הממונע".

בדברי ההסבר לחוק צוין כי בשנים האחרונות אנו עדים לעלייתם לכביש של עשרות אלפי כלי רכב דו גלגליים חשמליים, כדוגמת אופניים או קורקינטים ממונעים לכלי רכב אלו יכולת לנוע במהירות גבוהה מכלי רכב דומים שאינם ממונעים וכתוצאה מכך הולכי רגל רבים, כמו גם רוכבים רבים, נפגעים בתאונות דרכים.

כדי להתמודד עם סכנה זו ולהילחם בעבירות התנועה הרבות המבוצעות בכלים אלו אשר מסכנות חיי אדם, נערכו תיקוני חקיקה שונים. עם זאת, חרף תיקוני החקיקה השינוי בתרבות הנהיגה מזערי בשל הקושי לבצע אכיפה כלפי כלי רכב שאינם נושאים כל אמצעי זיהוי.

ביטוח תאונות אישיות וצד ג', החידושים בחוק

ח"כ אשר ציין מחקר מקיף שנערך לאחרונה שהראה כי כ-62% מבני הנוער הרוכבים על אופניים חשמליים היו במצב של "כמעט תאונה". נתון זה מצביע, לדבריו, על היעדר אכיפה מספקת ועל תרבות הנהיגה המסוכנת בכלי רכב אלו חרף החוקים והתקנות שנועדו להסדיר את הרכיבה בהם. בעקבות הנתונים באה הצעת החוק עם לוחיות הרישוי לעשות סדר ולאכוף קנסות ועונשים על רוכבי הכלים החשמליים.

אמצעי הזיהוי יאפשרו לחברות הביטוח לספק פוליסות ביטוח תאונות אישיות וביטוח צד ג' לרוכבי אופניים וקורקינטים ממונעים. כמו כן, לוחית הזיהוי תסייע בצמצום תופעת גניבות אופניים וכלי רכב ממונעים, תופעה עמה מתמודדים בעליהם של כלי רכב אלו.

צילום: Hadas Parush/Flash90

עוד מוצע בחוק לקבוע כי הרישום יהיה על שם הבעלים ולא על כלי הרכב כפי שנהוג במדינות רבות בעולם, בהן מספר הזיהוי בכלי הרכב הוא על שם הבעלים, כדי להקל על הליכי רישום הכלים הממונעים, ובפרט בעת העברת בעלות. שיטת זיהוי זו אינה מצריכה רישום של כלי הרכב וחריטת מספר שילדה על גבי כלי הרכב. לפיכך, השיטה מצריכה רישום בפעם הראשונה בלבד ולא בכל העברת בעלות של כלי הרכב.

 "זהו צעד חשוב במאבק נגד תאונות האופניים החשמליים שהפכו כבר למכת מדינה. אמשיך לקדם  יחד עם משרד התחבורה את התקנות החשובות הללו שימנעו תאונות ויצילו חיים רבים" סיכם אשר.

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר