כתב אישום נגד תוקפי השוטרים בכפר קאסם: אופי אלים ומסוכן

הפרקליטות הגישה לבית משפט השלום כתב אישום בגין תקיפת שוטרים בנסיבות מחמירות והתנגדות למעצר. "הוכיחו במעשיהם כי מדובר באנשים אלימים, אשר מורא החוק אינו חל עליהם והם פועלים באופן גלוי כנגד השוטרים ועושים כל שביכולתם למנוע את עבודתם כחוק". המשטרה ביקשה להאריך את מעצרם

שמחה ברנס, חדשות כיפה 10/10/21 10:03 ד בחשון התשפב

כתב אישום נגד תוקפי השוטרים בכפר קאסם: אופי אלים ומסוכן
מפגינים נגד ביקורו של ח"כ בן גביר בתחילת השבוע , צילום: Yossi Zeliger/Flash90

פרקליטות מחוז מרכז (פלילי) הגישה היום (א') לבית משפט השלום בכפר סבא כתב אישום כנגד אסלאם טאהא (38) ועלי עיסא (33) מכפר קאסם, ונגד חמאדה עאסי (24) מכפר ברא, בגין עבירות של תקיפת שוטר בנסיבות מחמירות, פציעה, איומים, הפרעה לשוטר והתנגדות למעצר, כל אחד על פי חלקו, זאת לאחר שתקפו באלימות שוטרים שהגיעו להשליט סדר בעיר כפר קאסם ומנעו מהם לבצע עבודתם.

על פי כתב האישום, שהוגש על ידי עו"ד דודי ענבר, בכפר קאסם פועל ארגון פרטי המכונה "השמירה", אשר שם לעצמו כמטרה להשליט סדר באזור ולערוך "סולחות" בין תושבי המקום, ואשר הנאשם טאהא נמנה על מתנדביו.

מפרטי האירוע עולה כי, ביום שישי,1.10.21, בעת סיור משטרתי בעיר כפר קאסם, דווח לשוטר הסיור ולמתנדב אשר היה עמו, על אדם אשר השתולל בסמוך, התפרע, היכה מספר אנשים ופגע ברכוש. עוד נודע לשוטרים, כי חברי ארגון "השמירה", ובהם טאהא, לכדו את אותו אדם, היכו אותו, הכניסו אותו לרכב מטעמם ונסעו מן המקום כשהוא ברכבם. בעקבות מידע זה, הגיעו השוטרים למבנה העירייה הציבורי, בו הוחזק אותו אדם ע"י חברי הארגון, וביקשו לראותו.

בקשה להארכת מעצר 

טאהא, מתוקף תפקידו בארגון "השמירה", נעמד חוצץ בין השוטרים לדלת המבנה וסרב לזוז ממקומו, תוך שהוא טוען שהתערבות המשטרה רק תיצור בלאגן. בסמוך להגעתם למקום הצטרף לשוטר ולמתנדב גם קצין משטרה. בחלוף הזמן, החלו אנשים להתגודד סביב השוטרים, לצעוק לעברם ולגדפם, עד שאחד השוטרים נאלץ לשלוף לעבר טאהא מכשיר "שוקר" במטרה להרתיעו. בשלב מסוים, נפתחה דלת המבנה מבפנים ע"י עאסי, שנודע לאחר מכן כי הוא האדם אותו לכדו חברי הארגון, וכשניסה לצאת מן המבנה החל עימות בין טאהא ששמר על הדלת מבחוץ לשוטרים שבמקום. כתוצאה מכך, הפעיל אחד השוטרים את השוקר כשהצמיד אותה לבטנו של טאהא, שהגיב במתן שלושה אגרופים לפניו של השוטר. כל אותה העת, עמד מן הצד הנאשם עיסא, צעק לעבר השוטרים וקילל אותם, עד שבשלב מסוים החל לתקוף את המתנדב אשר היה במקום. בחסות המהומה, הצליח הנאשם עאסי לצאת מן המבנה והחל גם הוא לתקוף את השוטרים במקום. בהמשך, ניסה להתנגד למעצרו, ובהגיעו לתחנת המשטרה המשיך להשתולל ופצע עצמו ע"י כך שנגח עם ראשו וגופו בדלת התא בעוצמה רבה. כתוצאה מכך נזקק עאסי לטיפול רפואי וכשפונה לבית החולים ניסה לתקוף את אחד השוטרים שליוו אותו במטרה לחמוק מן המקום. הנאשמים טאהא ועיסא הסגירו עצמם מיד לאחר האירועים, בעוד הנאשם עאסי נמלט מן הזירה, אך הסגיר עצמו יום לאחר מכן בתחנת המשטרה.

במקביל לכתב האישום, הוגשה בקשה להארכת מעצר לבית המשפט השלום פתח תקווה, בה ציין עו"ד ענבר בעניין הנאשמים: "הוכיחו במעשיהם כי מדובר באנשים אלימים, אשר מורא החוק אינו חל עליהם והם פועלים באופן גלוי כנגד השוטרים ועושים כל שביכולתם למנוע את עבודתם כחוק. המדובר באירוע חמור ביותר, אשר שורשו נעוץ בהנחות יסוד שגויות של המשיבים, שאינן מבוססות על דבר פרט לתפיסות עולמם, הסותרות את ריבונות המדינה, לפיהן ארגון "השמירה" מוסמך לטפל באירועי סדר ואלימות בכפר קאסם במקום משטרת ישראל".

בנוגע לנאשם טאהא לו יוחסו עבירות של תקיפת שוטר בנסיבות מחמירות, פציעה, הפרעה לשוטר והתנגדות למעצר צוין כי:"מהראיות עולה כי מעשיו של המשיב 1 לא זו בלבד שחוללו את האירוע, אלא אף גרמו להתלהמות רבה באזור, שתרמה לאי-הסדר ולהמולה בזירת האירוע, והפריעה עוד יותר לפעילות השוטרים. בהמשך, משנפתחה דלת המבנה והשוטרים ניסו להיכנס לתוכו – הפעיל השוטר גונזלס את מכשיר השוקר כלפי מותנו של המשיב 1. תגובתו האלימה, הברוטלית ויוצאת הדופן בעוצמתה של המשיב 1 כלפי השוטר– מעידה כאלף עדים על אופיו האלים והמסוכן ועל כך שאינו מורתע מרשויות אכיפת החוק ומהדין". 

בנוגע לנאשם עאסי, לו יוחסו עבירות תקיפת שוטר בנסיבות מחמירות, תקיפת שוטר, איומים, הפרעה לשוטר והתנגדות למעצר צוין כי: "נחשד מלכתחילה בכך שהכה עוברי אורח וסדק את שמשת הרכב של אדם אחר. לאחר אירוע התקיפה מצדו של המשיב 1, יוצא המשיב 2 מהמבנה וללא כל התראה מוקדמת, ומבלי שראה כלל את ההתרחשות הקודמת לכך אלא שמע את הצעקות מבעד לדלת המוגפת – יצא מהמבנה, התנפל על השוטר גונזלס וחנק אותו מאחור והמשיך והכה את הקצין ברגיג לאחר מכן. אף לאחר שנעצר הוסיף המשיב 2 להתפרע, לאיים על השוטרים ולהכותם, והמשיך והתנגד למעצרו בתא המעצר ובבית החולים לאחר מכן. התנהגותו משולחת הרסן של המשיב 2 מעידה על מסוכנות רבה מצידו".

בהערכת מצב לאחר האירוע, אמר המפכ"ל קובי שבתאי כי "האלימות שהופנתה כלפי השוטרים לא תרתיע אותנו מלהמשיך לפעול בכל זמן ומקום, לא במגזר הערבי, לא במשפחות הפשע ולא בשום מקום אחר. נמשיך לפעול באותה נחישות ומקצועיות כמו שפעלו השוטרים ביום שישי". 

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר