התפשטות הקורונה דמי שתיקה: התנאי של בנט לתקצוב בתי החולים

אתמול אישר הקבינט את המלצת ראש הממשלה להוספת תקציב ותקנים למערכת החינוך, היום נחשפים מאחורי הקלעים: מנהלי בתי החולים התחייבו בחשאי שלא לדווח על אי־ספיקה בכל מחיר

חדשות כיפה 12/08/21 07:24 ד באלול התשפא

מחלקת קורונה, צילום: Yonatan Sindel/Flash90
מחלקת קורונה, צילום: Yonatan Sindel/Flash90

בממשלה אישרו את תכניתו של בנט, 2.5 מיליארד שקלים למערכת הבריאות בישראל שמתמודדת עם נגיף הקורונה, ובנוסף 770 מיטות, 2,000 תקנים ו3,000 סטודנטים למערכת הבריאות. הבוקר (ה') מתפרסם כי ההסכם של הממשלה עם משרד הבריאות ומנהלי בתי החולים על תוספת מאות תקנים של צוותי רפואה לטיפול בחולים, כולל גם הסכם הבנות סודי וחסר תקדים שהוסדר ונקבע בעל פה.

על פי הסכם זה, שמתפרסם הבוקר בישראל היום, מנהלי בתי החולים התחייבו שלא לדווח, לא להתריע ולא להתראיין לתקשורת על אי־ספיקה של בתי החולים לטיפול בחולי קורונה במצב קשה ובחולים אחרים במצב קשה, זאת בלי קשר למצב בפועל בבתי החולים ורמת הטיפול בחולים. כך עולה משיחות עם חמישה מנהלים בכירים של בתי חולים גדולים בארץ שחלקם היו מעורבים באופן אישי בהסכם בין משרד הבריאות והממשלה.

לדברי בכיר במשרד הבריאות, נוסף על כך הייתה בממשלה דרישה חסרת תקדים, לראשונה אי־פעם מצד משרד הבריאות, "לרדת בסטנדרטים של הטיפול הרפואי כדי להגיד שניתן לעמוד בטיפול בחולי הקורונה ולא להיכנס לסגר", ומנכ"ל משרד הבריאות פרופ' נחמן אש אף הזהיר את הממשלה ש"עלולים למות חולי קורונה ברחובות".

ל"ישראל היום" נודע כי אחד ממנהלי בתי החולים הגדולים בארץ דיווח אתמול על הפגישה עם רה"מ בנט וסיפר כי בעבור מאות התקנים של רופאים, רופאות, אחים ואחיות, שיינתנו בשלוש פעימות לבתי החולים בארץ, מנהלי בתי החולים יאמרו בתמורה כי "אנחנו עומדים בעומסים".

מנהל בית חולים נוסף אמר כי: "ההסכם החדש יעזור כבר בגל החמישי והשישי של המגיפה, אבל בגל הנוכחי ההבנה היא שאנחנו חייבים לעשות מאמץ עילאי לספוג, בכל מחיר שיהיה, את הטיפול הרפואי בחולי הקורונה במצב קשה - גם אם הצוותים הרפואיים החדשים לא מיומנים לטפל בהם".

מנהלי בתי החולים בהפגנה מול משרד האוצר

מנהלי בתי חולים בהפגנה, ארכיון.                                                                                                      צילום: שערי צדק

מנהל אחר של אחד מבתי החולים הגדולים בארץ אמר כי: "ההבנות האלה אינן מוסריות ואינן חוקיות ומדובר בחשש להונאה של הציבור שלא יקבל מידע על המצב האמיתי והעגום מאוד של רמת הטיפול בחולים במצב קשה. הממשלה תוכל להמשיך שלא להחליט על הגבלות נוספות, כשבמקביל היא קנתה את השקט של מנהלי בתי החולים, יהיה אשר יהיה המחיר שישלמו החולים".

ל"ישראל היום" נודע בנוסף, כי מנהלי בתי חולים התריעו אתמול כי המצב בבתי החולים נכון לעכשיו הוא כבר קשה מאוד, ואחד מהם הזהיר כי: "בתי החולים בשיא הקיבולת. מספר החולים קשה מטפס כל יום. חולים במצב קשה ממתינים במשך שעות באמבולנסים מחוץ למיון בגלל העומס, ואין כבר לאן לצמצם את המחלקות הפנימיות".

מנהל בית חולים אחר אמר כי: "בטיפול נמרץ תפוסות כבר היום שליש מהמיטות על ידי חולי קורונה מונשמים, והמצב קשה מאוד בשיעורי התפוסה במחלקות הפנימיות. לא הייתי רוצה שיטפלו ככה בבני משפחתי". 

מנהל נוסף התריע כי: "יש בימים האחרונים עלייה משמעותית מאוד של האשפוזים, מנסים להסתיר זאת מהציבור".

מנהל בית חולים גדול הוסיף כי "הדרישה של משרד הבריאות היא שבתי החולים ייתנו פתרון ל־2,400 חולי קורונה וברור שהדבר לחלוטין לא אפשרי – יוצא שמערכת הבריאות נזרקת באופן זה לכלבים. כל זה בגלל הלחץ הכבד והאגרסיבי של רה"מ בנט על מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' נחמן אש".

יו"ר עוצמה יהודית ח"כ איתמר בן גביר בתגובה להצעת בנט למנהלי ביה"ח לקבל תקנים תמורת שתיקתם: "בנט משחק בבריאות חיי הציבור, אנחנו בסכנה".

כשהמדינה בדרך לקריסה מעודף תחלואה, בנט סוחט את מנהלי בתי החולים שלא יספרו כמה חולים באמת יש, בתמורה יקבלו תקנים לצוותים הרפואיים בבתי החולים.

יו"ר עוצמה יהודית ח"כ איתמר בן גביר מסר בתגובה לפרסום כי: "בנט משחק בבריאות חיי הציבור ותולה את קבלת תוספת תקנים לצוותים רפואיים המצילים חיי אדם, תמורת אי פרסם נתוני התחלואה. חשיפת ישראל היום מדליקה מנורה אדומה והשאלה המציקה שנשאלת היא, מה עוד רוה"מ בנט מסתיר מהציבור".


(בנט מציג את הסיוע למערכת הבריאות).

ארגון עד כאן יוצא בקמפיין גיוס המונים למעקב אחרי העברות הכספים של רע"מ - בואו להיות שותפים

כתבות נוספות

/
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר