גדעון סער על עבאס: "מהלך אמיץ - חשוב לתת לזה צ'אנס"

בראיון מיוחד התייחס שר המשפטים לביקורת שנשמעת כלפי הממשלה בסוגיית ח'אן אל אח'מר: "לקיים דיון בממשלה שקיימת חודש זה לגיטימי", על הישיבה עם רע"מ וחושף כי הוא מקדם הצעת חוק שתמנע מנאשם בפלילים להרכיב ממשלה

ישי אלמקייס, חדשות כיפה 23/07/21 08:25 יד באב התשפא

סער, "לא מוכן לקבל סטנדרטים כפולים", צילום: פלאש 90. תומר נאוברג
סער, "לא מוכן לקבל סטנדרטים כפולים", צילום: פלאש 90. תומר נאוברג

כמעט חודש וחצי עבר מאז הושבעה הממשלה ה-36, והביקורת הרבה שנשמעת על ראשיה, מדלגת כמעט לגמרי משר המשפטים ויו"ר תקווה חדשה גדעון סער, שבכל הסוגיות הנפיצות שנידונו עד כה הוא חומק וכמעט ואינו מתבטא, החל ממתווה איתמר ועד ניהול הקורונה.

בראיון לידיעות אחרונות שהתפרסם היום (ו') התייחס סער להצעת החוק שברצונו לקדם וכנראה תיצור את הפיצוץ הבא עם האופוזיציה וייתכן שאף עם גורמים שונים בממשלה: "הנחיתי השבוע את הדרג המקצועי במשרד המשפטים להכין הצעת חוק שלפיה נשיא המדינה לא יטיל את תפקיד הרכבת הממשלה על נאשם בפלילים. אני מתכוון להגיש את הצעת החוק הזו לכנס החורף של הכנסת או למושב החורף והיא תחול מהבחירות לכנסת ה-25. גם בהגבלת הכהונה למקסימום שמונה שנים, כמו שהתחייבנו, נעסוק להערכתי במושב החורף הקרוב".

"צאו מנקודת הנחה שלא הייתי מתחיל בהליך הזה בלי להיות מתואם עם ראש הממשלה", הבהיר יו"ר תקווה חדשה, "אני מזכיר מה הנורמות שחלות במדינת ישראל בנושא: ראשי ערים שמוגש נגדם כתב אישום יוצאים להשעיה. ואני מזכיר שראשי ערים נבחרים בבחירות ישירות ולמרות זאת המחוקק קבע בקונצנזוס רחב שצריך להשעות אותם אם הם נאשמים בפלילים".

נתניהו וסער

נתניהו וסער, צילום: פלאש 90. מרים אלסטר

"כל מפלגה רשאית לבחור את נציגיה", ענה סער בתשובה לשאלה האם לא מדובר בפגיעה בזכות הדמוקרטית של חברי הליכוד לבחור בנתניהו, "כבר ראינו שניהול המדינה על ידי מי שהוגש נגדו כתב אישום מייצר העדפת אינטרסים אישיים על טובת המדינה. ראינו את זה בהרבה מאוד סוגיות כולל בזה שלא הובא מינוי פרקליט מדינה לאישור ממשלה ובתמונה המפורסמת מיום פתיחת משפט נתניהו, כשהוא השתלח במערכת המשפט ושרי הממשלה עמדו מאחוריו. לכן, ברור שלא נכון להציב את המדינה במצב דומה בעתיד. מדובר בנורמה כללית שתחול על כולם. קיימתי התייעצויות במשרד המשפטים וברור לי שההצעה שנביא תעמוד בכל המבחנים החוקתיים, ואני מתכוון לקדם את ההצעה הזאת".

אחת הסוגיות בהן נשמעה הכי הרבה ביקורת מהימין על נתניהו כשהיה ראש הממשלה היא פינוי ח'אן אל אח'מר, על כך הבהיר סער: "הנושא נמצא על הפרק כבר למעלה מעשר שנים. אני מכיר את העניין הזה של האופוזיציה, שתוך חודש כבר היינו צריכים לבצע את כל הדברים שהם לא ביצעו. נתניהו לא טיפל בנושא הזה 12 שנה. שנית, עמדתי בסוגיה הזאת לא השתנתה, אבל זה בסדר אם הממשלה תקיים דיון ותקבל החלטות. ידענו מראש שיש בה גישות שונות ומחלוקות והם יבואו לידי ביטוי. עמדתי שונה מעמדתו של שר החוץ לפיד. אבל לקיים דיון בממשלה שקיימת חודש זה לגיטימי".

ראש הממשלה על רקע חאן אל אחמר

ראש הממשלה על רקע חאן אל אחמר, צילום: Yonatan Sindel/Flash90

בנוגע להקמת הממשלה יחד עם מפלגתו של מנסור עבאס אמר סער: "אני לא מוכן לקבל את הסטנדרטים הכפולים שמטילים מגבלה בהקמת קואליציה רק על מי שאינו נתניהו", הוא אומר בהתייחס לבחירתו להקים ממשלה עם העבודה, מרצ ורע"מ. "כולם זוכרים כיצד נתניהו חיזר אחרי רע"מ. אבו-יאיר פתח בתהליך הזה. רק שהוא אמר למנסור עבאס, 'רק אני אוכל לעשות את זה'. אז זה לא רק הוא".

"אני חייב להגיד שלא הכרתי את מנסור עבאס", הוסיף שר המשפטים, "נפגשתי איתו לראשונה לפני כחודש לשיחה שנמשכה שעתיים. אני מתרשם, ואני שם לרגע את הפערים האידיאולוגיים בצד, שהוא ביצע מהלך אמיץ. אני גם רואה בהתנהלות שלו הרבה מאוד תבונה. הוא בעיניי מאנשי הציבור היותר מעניינים היום. כל השנים באנו בטענות כלפי המפלגות הערביות – למה אתם לא עוסקים באזרחים ערביי ישראל? למה אתם תמיד מתעסקים בנושאים של הרשות הפלסטינית? ופעם ראשונה בא מנהיג של מפלגה ערבית ואומר: אני רוצה שיתוף פעולה שבסיסו הנושאים האזרחיים. אני חושב שחשוב לתת לזה צ'אנס".

כתבות נוספות

/
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר