בנט: ממשלת השינוי ירדה מהפרק | לפיד: "אם לא נצליח, נלך לבחירות"

המנדט אצל לפיד אך במקביל התחדש המשא ומתן בין ימינה לליכוד. יו"ר יש עתיד מגיב: "מבין את המצוקה, אך הוא טועה" , בנט טוען כי ממשלה עם רע״ם לא תוכל לעשות את מה שצריך בעת הזו | עמית סגל: "בנט קרס תחת הלחץ, ידע שאיילת שקד תברח לו. הקרדיט הולך לסמוטריץ' - פירק להם את המפלגה"

מתן ליונס, חדשות כיפה 13/05/21 20:16 ב בסיון התשפא

בנט: ממשלת השינוי ירדה מהפרק | לפיד: "אם לא נצליח, נלך לבחירות"
בנט ולפיד אצל הנשיא, צילום: Olivier Fitoussi/Flash90     

המנדט נמצא אצל יו"ר יש עתיד יאיר לפיד אך מנגד השותף שלו להקמת הממשלה יו"ר ימינה נפתלי בנט לא יצטרף לממשלה של לפיד, ממשלתם הייתה לקראת השלב בו הם מודיעים לנשיא ראובן רובי ריבלין כי עלה בידם להרכיב ממשלה, אך בעקבות ההסלמה עם המגזר הערבי נראה שלא עלה בידם.

העיתונאי יאיר שרקי מדווח כי נפתלי בנט מוריד את ממשלת השינוי מהפרק ומחדש את המו״מ עם הליכוד. בטענה כי ממשלה עם רע״ם לא תוכל לעשות את מה שצריך בעת הזו, יו"ר ימינה עדיין טוען שינסה להקים ממשלת אחדות.

בנט שוחח עם לפיד לפני זמן קצר ועדכן אותו כי הוא יורד מממשלת השינוי. כעת בנט חותר להקמת ממשלת אחדות לאומית רחבה עם הליכוד ורוצה להביא איתו את גנץ, לפיד וסער. בסביבתו פסימיים לגבי הסיכויים.

לפיד בהצהרה לתקשורת הגיב להחלטת בנט: "שמעתי הערב את הודעתו של נפתלי בנט על כך שהוא אינו רואה התכנות לממשלת השינוי בנסיבות הנוכחיות. אני מבין את המצוקה, אבל הוא טועה. שינוי לא עושים כשנוח. מי שיחכה לרגע הנכון, יגלה שהוא לעולם לא יגיע. שינוי עושים כשאתה מאמין שזה הדבר הנכון. כשאתה מאמין שהדרך שלך היא הנכונה."

לפיד הוסיף כי הוא ימשיך להקים ממשלה ולא יוותר: "אין לי שום כוונות לוותר. אני אמשיך להפוך כל אבן כדי להקים ממשלה בשבועות הקרובים. יש עוד 20 יום למנדט, במונחים פוליטיים זה נצח. נמשיך להיאבק ואם לא נצליח נלך לבחירות המיותרות והמסוכנות ביותר בתולדות המדינה וננצח בהן. ננצח בשמם של אלה שמסרבים לקבל את האלימות והשנאה. בשם כל הישראלים הטובים שמסרבים לקבל שלטון שקורע אותנו מבפנים כשיטת עבודה."

ח"כ שיקלי מימינה: "אני מברך את יו"ר הסיעה נפתלי בנט על החלטה אמיצה"

ח"כ עמיחי שיקלי מימינה, שדחה בעבר את ממשלת השינוי והודיע שלא יצטרף אליה, הגיב להחלטה: ‏"אני מברך את יו"ר הסיעה נפתלי בנט על החלטה אמיצה ומקווה מאד לראות במהרה ממשלה לאומית שתתן תשובה ניצחת לאלימות הערבית המשתוללת."

 סמוטריץ

סמוטריץ' ובנט בימים יפים יותרצילום: פלאש 90. יונתן זינדל

ח"כ בצלאל סמוטריץ' בתגובה להחלטת בנט: "ההורדה מסדר היום של ממשלת שמאל בתמיכת תומכי טרור היא התקדמות חשובה. אבל אסור עכשיו להחליף מכבסת מילים אחת במכבסת מילים אחרת. מה שנדרש זה הקמת ממשלת ימין על מלא של כל מפלגות המחנה הלאומי."

ח"כ מיקי זוהר מהליכוד: "מברך את נפתלי בנט על הורדת האופציה של ממשלת שמאל מסוכנת מהשולחן. הוא גילה אחריות ומנהיגות. זה הזמן של כל מחנה הימין להתאחד ולהקים ממשלה לאומית שתשמור על אזרחי ישראל וחיילי צה״ל. אני קורא לך גדעון סער - בוא להקים ממשלת ימין. עוד היום."

יו"ר הוועדה המסדרת, מיקי זוהר

 מיקי זוהרצילום: שמעון מלכה, דוברות הכנסת

העיתונאי עמית סגל מסביר את ההחלטה: "איזו התקפלות מפוארת של בנט. כמה שחתר לממשלה ובסוף קרס כי ידע שאיילת שקד תברח לו", והוסיף: "כל הלחץ עכשיו על סער. בנט קרס תחת הלחץ - רצה מאוד בממשלה הזו, שלא יטעו אתכם, אך כשהבין שהמפלגה שלו מתפרקת נבהל וברח"

סגל מוסיף: "כל הקרדיט על הלחץ על בנט הולך לסמוטריץ. פירק לבנט את המפלגה"

גם הרב שמואל אליהו חוזר בו מהתמיכה ברע"ם ואמר שאסור להקים איתם ממשלה ולא לתת להם שום אחיזה בשלטון.

עוד מוסיף העיתונאי מיכאל שמש כי בשיחות סגורות בנט מוריד את ממשלת השינוי מהפרק ואומר: נוכח מצב החירום בערים המעורבות, ממשלת שינוי בהרכב המתוכנן לא תוכל להתמודד. דרוש כוח, הכנסת צבא ומעצרים. דברים שאי אפשר לעשות כשנשענים על מנסור עבאס.

לתפיסת בנט הביטחוני קודם לאזרחי. כעת חותר לממשלת אחדות. כאמור צוותים של ימינה ושל הליכוד נפגשו היום. בנט היה רוצה להביא איתו את סער, גנץ ולפיד לממשלה כזו עם הליכוד. עוד מוסר שמש כי בסביבתו פסימיים.

לפיד: "יש עוד 20 יום למנדט, במונחים פוליטיים זה נצח. נמשיך להיאבק"

הנאום המלא של יו"ר יש עתיד יאיר לפיד:

אני רוצה להתחיל את דברי באיחולי החלמה לכל הפצועים. בהשתתפות בצערם של כל משפחות ההרוגים, יהודים וערבים. חליל עוואד ובתו נדין, נלה גורביץ', לאה יום טוב, סהומיה סנטוש. עידו אביגל בן החמש, שמותו שבר את ליבה של מדינה שלמה. עומר טביב, לוחם בנח"ל, שנהרג חודש לפני השחרור מצה"ל. 

בפני מדינת ישראל עומדים היום שני איומים. הראשון הוא החמאס. אותו אנחנו ננצח. החמאס הוא ארגון טרור מתועב ומסוכן, שהורג ילדים בני חמש. אנחנו צריכים להכנס בו בכוח ולהבהיר לו שאתנו לא מתעסקים. לעשות כל מה שצריך בשביל לקבור אותו במחילות שמהן הוא בא. קיימתי היום דיונים בטחוניים עם ראש הממשלה, עם שר הבטחון, עם בכירי צה"ל. יש לנו צבא חזק, יש לנו את העוצמה הדרושה, בעימות אתנו הם יוכו מכה קשה.

מה שקורה בימים האחרונים ברחובות ישראל לעומת זאת - הוא איום קיומי. זה איום קיומי אם טעיתם בפניה, נכנסתם לרחוב הלא נכון בזמן הלא נכון, ועכשיו אתם שוכבים על הרצפה ועשרות אנשים מכים אתכם ופוצעים אתכם ואתם יודעים שהם לא יעצרו. הם יכו אתכם עד שתמותו ואף אחד לא יבוא לעזור. אם לא נעצור את זה, המדינה בסכנה. אם לא נהיה מדינת חוק, אז לא נהיה מדינה. מדינה היא לא רק אדמה וצבא ודגל, המדינה היא החוק. המדינה היא החוקים שכולנו חייבים לציית להם. 

במדינת היהודים אסור שישרפו בתי כנסת. לא יהיה פה ליל בדולח. במדינת ישראל אסור שיכו נהג מונית רק כי הוא ערבי. שכנים לא יכולים להמשיך לפחד אחד מהשני. אסור שיימשכו לילות שלמים של הפקרות ופרעות ומעשי לינץ'. החוק הראשון, העליון, הקודם לכל החוקים האחרים – הוא שרק למדינה מותר להפעיל כוח. בלי זה, אין בטחון אישי. ביום שבו אזרחים לוקחים את החוק לידיהם, אין מדינה.

אנחנו על פי התהום. ידענו שזה יגיע. ראינו את ההתפרקות הזו מגיעה. ראינו אותה לפני מירון, לפני בת ים, לפני טבריה ולוד ועכו. היא היתה כתובה על הקיר. אי אפשר לעשות הכל, במשך שנים, כדי להחליש את המשטרה, ואז להיות מופתעים כשהמשטרה לא באה בלילה כשקוראים לה. אי אפשר לעשות הכל כדי לרסק את בתי המשפט, ואז להיות מופתעים כשאנשים מזלזלים בחוקים. מי שעשה הכל כדי לדחוף לכנסת תומכי טרור שמתמחים בהפצת שנאה, שלא יעמיד פנים שהוא מזועזע כשהשנאה מתפרצת ושורפת אותנו מבפנים. 

יכולתי להמשיך עם כתב האישום הזה, אבל אני עוצר כאן. זה לא הזמן. יש לנו משהו דחוף בהרבה לעשות עכשיו. יש לנו משימה. יש לנו משימה משותפת, לכולנו, הרבה יותר דחופה: להחזיר את המדינה הזו למסלול. להושיט יד אחד לשני. לכנס את האנשים הטובים והמתונים ושומרי החוק, ולהזכיר להם שזו המדינה שלהם. 

אנחנו צריכים להגיע למצב שבעוד שבוע או שבועיים – מיד כשיסתיים המבצע בעזה - ישראל תהיה אחרת. שתהיה לה ממשלה אחרת, שתחזיר לחיינו את הטוב המשותף, את ההגינות, את האמון אחד בשני, את האמון במנהיגים ובערכים, אבל מעל לכל ולפני הכל – את שמירת החוק ואת הכבוד לחוק. 

זה נשמע בלתי אפשרי להיות אחרים תוך שבועיים, אבל זה לא נכון. זה תלוי בנו. 

שובה של ברית האחים? בנט ולפיד

בנט ולפיד, כבר לא?צילום: פלאש 90

שמעתי הערב את הודעתו של נפתלי בנט על כך שהוא אינו רואה התכנות לממשלת השינוי בנסיבות הנוכחיות. אני מבין את המצוקה, אבל הוא טועה. שינוי לא עושים כשנוח. מי שיחכה לרגע הנכון, יגלה שהוא לעולם לא יגיע. שינוי עושים כשאתה מאמין שזה הדבר הנכון. כשאתה מאמין שהדרך שלך היא הנכונה. אין לי שום כוונות לוותר. אני אמשיך להפוך כל אבן כדי להקים ממשלה בשבועות הקרובים. יש עוד 20 יום למנדט, במונחים פוליטיים זה נצח. נמשיך להיאבק ואם לא נצליח נלך לבחירות המיותרות והמסוכנות ביותר בתולדות המדינה וננצח בהן. ננצח בשמם של אלה שמסרבים לקבל את האלימות והשנאה. בשם כל הישראלים הטובים שמסרבים לקבל שלטון שקורע אותנו מבפנים כשיטת עבודה.

דווקא עכשיו, דווקא מול הכאוס והאימה, אנחנו צריכים להקים ממשלה. המצב לא ישתנה אם לא נשנה אותו. המציאות לא תשתפר מעצמה. תפקידם של מנהיגים הוא ליצור מציאות טובה יותר. אנחנו צריכים לעשות הכל כדי להקים ממשלה חדשה בישראל, מה שיותר מהר, עם כל מי שמאמין בחוק וסדר וחיים משותפים. ממשלה שבמקום להחליש אותנו תחזק אותנו. תחזק את המשטרה, תחזק את מערכת אכיפת החוק, תחזק את הסולידריות בינינו ואת החברה הישראלית.

ברגעים קשים, במלחמות, הישראלים תמיד ידעו להתעלות ולשנות ולתקן. זה קיים בתוכנו. כמו שיש בתוכנו את הרוע והאלימות, שהתפרצו ברגע אחד, יש בתוכנו גם את הטוב והמאחד ואת אהבת ישראל. הם רק מחכים שישחררו אותם. ואני אגיד לכם עוד משהו, לאלה שאוהבים את המדינה וחרדים לה ולא יכולים לשאת את מה שהם רואים בטלוויזיה בימים האחרונים: אנחנו הרוב. 

לא רוב קטן, אנחנו רוב מוחלט, ענק, של אזרחים ישראלים טובים, יהודים וערבים, חרדים ודתיים וחילונים. כולנו מאמינים באותו דבר: בזה שאסור לתת לאלימות לנצח. אנחנו לא ניתן לה לנצח. אנחנו לא שונאים אחד את השני. אנחנו לא נפקיר את המדינה לאלה שמנסים לנצל לרעה כל תסכול וכל כעס, כדי לגרום לנו לפנות אחד נגד השני. אנחנו הרוב, והרוב הוא טוב. והרוב הוא שומר חוק. והרוב מבין שהגיע הזמן לשינוי עמוק בחברה הישראלית. אני אעשה כל דבר כדי שהרוב הזה יקבל את המדינה שמגיעה לו ואת הממשלה שמגיעה לו כמה שיותר מהר.

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר