סגור

חבר הכנסת קריב הבריח ספר תורה לכותל ועורר סערה

תפילת ראש החודש של נשות הכותל שוב עוררה מהומות, כשחבר הכנסת מהעבודה ניצל את החסינות הפרלמנטרית שלו והבריח ספר תורה לרחבת הכותל. הקרן למורשת הכותל: "ניצול ציני. בניגוד להוראות היועץ המשפטי לממשלה ולנהלי המקום"

ישי אלמקייס, חדשות כיפה
א באייר התשפא
,
13 באפריל, 2021 9:00
חבר הכנסת קריב עם ספר התורה שהוברח לכותל

חבר הכנסת קריב עם ספר התורה שהוברח לכותלצילום: נשות הכותל

ראש חודש אייר הגיע ואיתו העימותים בין נשות הכותל למתפללים החרדים. הבוקר (ג') הגיעו קבוצת של כ-20 נשים המשתייכות ל"נשות הכותל", יחד עם חבר הכנסת הטרי מטעם העבודה, גלעד קריב, כדי להתפלל את תפילת ראש חודש.

חבר הכנסת קריב השתמש בחסינותו הפרלמנטרית שמנעה ממאבטחי הכותל לבצע חיפוש בכליו, והכניס ספר תורה לרחבת הכותל, דבר שעורר סערה בקרב המתפללים החרדים שנכחו במקום. "נמשיך להיאבק על הזכות של כל הזרמים והקהילות בעם היהודי להתפלל כמנהגן בכותל המערבי", אמר חבר הכנסת קריב.

מנכ״לית נשות הכותל, יוכי רפפורט אמרה לאחר ש"נשות הכותל" הצליחו לקרוא בתורה ועוררו מהומה : ״הניצחון שלנו לקרוא בכותל בתורה, ערב יום העצמאות ה-73 למדינת ישראל הוא ניצחון הסובלנות והשפיות על הקיצוניות, ההסתה וההדרה - הניצחון של כלל עם ישראל. נמשיך להגיע לכותל המערבי מידי חודש בחודשו ולהיאבק על זכות התפילה לכל יהודיה ויהודי". 

"אני גאה להשתמש בחסינות שלי על מנת לשאת את ספר התורה של נשות הכותל", אמר חבר הכנסת קריב, "ומתבייש בכך שרשויות שלטון בישראל עסוקות בניסיון להחרים ספרי תורה ולמנוע מנשים להתפלל ולקרוא בתורה כמנהגן. גם הבוקר חשוב להזכיר - ישנו צד אחד שהסכים לפשרת הכותל ההיסטורית וצד שני של רב הכותל, המפלגות החרדיות והרבנות הראשית שסיכלו את הפשרה ההיסטורית".

קריאת התורה של נשות הכותל

קריאת התורה של נשות הכותלצילום: נשות הכותל

הקרן למורשת הכותל הגיבה לסערה ומסרה כי, "היא מצרה על העובדה שחבר הכנסת גלעד קריב ניצל באופן ציני הבוקר את חסינותו שהגיע לכותל המערבי ובידו ספר תורה אותו הכניס בניגוד להוראות היועץ המשפטי לממשלה ולנהלי המקום".

לדברי הקרן, חבר הכנסת קריב הגיע לרחבת הכותל יחד עם קבוצת נשות הכותל של כ-20 נשים ולמרות שהוא היה מודע לכך שאירוע זה יפר את הסדר הציבורי במקום הרגיש ביותר והדבר מנוגד לנהלים בכותל המערבי ואף נמסר לו מכתב מטעם משרד המשפטים המצביע על התנהגותו האסורה, הוא התעלם ממנו למרבה הצער והמשיך בפרובוקציה.

"קבוצת נשות הכותל עשו אף הן פרובוקציה וחילול קדושת המקום בהצטרפותן לחבר הכנסת ברחבה העליונה תוך התגרות בקהל המתפללים והמתפללות בניגוד לעמדת היועץ המשפטי לממשלה ונהלי המקום ברחבת הכותל המערבי", מטעם הקרן למורשת הכותל נמסר כי, "חבל שדווקא ביום הזה מעורר חבר הכנסת קריב פרובוקציות מיותרות, מפר את הנחיות המדינה וגורם להפרת הסדר. הקרן למורשת הכותל המערבי קוראת להסיר את המחלוקות מעל רחבת הכותל המערבי ולהשאיר את המקום כמאחד".

חבר הכנסת איתמר בן גביר תקף את חברו למשכן, גלעד קריב: "בזוי ולא ראוי שחבר כנסת מנצל חסינותו לעבור עבירה פלילית ולפגוע ברגשות עם ישראל בראש חודש. בכוונתי לפנות בתלונה ליו"ר הכנסת נגד מעשיו של קריב ולבקש שיוזהר לבל ימשיך לבצע עבירות פליליות של התססה והמרדה שהחסינות לא מגנה עליהם".

יש לציין, כי לפני 5 שנים אסר היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט על קיום טקס "ברכת כוהנות", במתחם הכותל המערבי מכיוון שהוא חורג מגדר "מנהג המקום". יחד עם זאת, התיר בית המשפט המחוזי לנשות הכותל לקיים תפילות, להניח תפילין, להתעטף בטלית, לקרוא בספר תורה ולומר דברים שבקדושה במתחם הכותל.

13.04.2021

1. הכותל שייך בלעדית לחרדים (שהם גם שיחררו אותו במלחמת ששת הימים) ולאף זרם אחר ביהדות אין זכות תפילה שם.- ( )

דווח על תגובה לא ראויה
13.04.2021

2. ל-1: הכותל שייך לעם היהודי לדורותיו ובדיוק בגלל זה יש להישאר עם המסורת הנהוגה בעם ישראל אלפי שנים (ולא להתייחס לאלו שהוציאו את זכר המקדש מתפילותיהם)

ואגב, נמשיך בהגיון שלך:
כמה נשים רפורמיות היו בשיחרור הכותל?
האם עדיפות לקהילה החרדית שהתפללה בכותל מאות שנים לפני שהרפורמה הומצאה או לאלו שעיקרם בחו"ל והגיעו לארץ רק זה מקרוב?
האם האופי צריך להיקבע על ידי חזקה היסטורית + נוכחות של אלפים הבאים כל יום או קומץ פרובוקטיבי שבא אחת לחודש?
האם לחרדים (והדתיים והמסורתים) שבמשך אלפי שנים מתפללים בכל תפילה וברכת המזון לבניין ירושלים והמקדש כולל שיבה לארץ, או לאלו שהוציאו את השאיפוצת האלה מהתפילה שלהם לפני 200 שנה? (עיין ועידת פיטסבורג של הרפורמים אי שם במאה ה-19).
למי קשר לכותל, שריד בית המקדש - לאלו שמייחלים לבנייתו והחזרת עבודת הקורבנות או לאלו שמבחינתם זה בעבר ברחוק ש"התקדמו" ממנו?

וחזרה לצה"ל - מעניין שאתה מעדיך את הרפורמה שהתנגדה לציונות מראשיתה, לעומת החרדים שחיו בארץ, הקימו יישובים עוד לפני העליה הראשונה והציונות המדינית, ואפילו (לתדהמתך) השתתפו במלחמות ישראל, או לפחות תמכו במופגן (כולל אגב, מאה שערים במלחמת ששת הימים, למי שלא מכיר...)
וזה עוד בלי לדבר על הציבור הדתי והמסורתי שכמובן מהווה חלק נכבד בצבא הלוחם!

דווח על תגובה לא ראויה
13.04.2021

3. ל2 המסורת בכותל תמיד היתה שכל יהודי מתפלל כפי שנראה לו. ( )

כזכור מאורעות תרפט פרצו עקב הנסיון להקים בכותל מחיצה להפרדה בין נשים וגברים.

דווח על תגובה לא ראויה
13.04.2021

4. מי שהיה שותף בהחזרת הכותל רשאי להביע דעה (ניסים )

יתכבדו החרדים ולא יתערבו במעשה ידיו של הקב"ה בשילוב חילוניים ודתיים לאומיים
לכל מי שהשתתף יכול להתפלל בדרכו בלי התחקמויות חרדיות וחרדליות

דווח על תגובה לא ראויה
13.04.2021

5. כל הכבוד לרב קריב - רק בברית המועצות יהודים היו חייבים "להבריח" ספר תורה כדי להתפלל (אדם דתי)

דווח על תגובה לא ראויה
13.04.2021

6. כל הכבוד לרב גלעד קריב שנלחם על כבודה של תורת ישראל. ( )

דווח על תגובה לא ראויה
14.04.2021

7. הללויה (חופשיה)

הללויה !!!!
שירבו כמותו בישראל

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

נפתלי בנט צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בנט בדרך לאבד את ראשות הממשלה וליפול תחת אחוז החסימה

קרא עוד