סגור

סמוטריץ': לא נהיה שותפים לשום ממשלה שתסתמך על רע"מ

אחרי שטרם התייחס באופן רשמי לנאומו של עבאס, יו"ר הציונות הדתית יוצא בהכרזה כי לא יהיה חלק ממשלה בתמיכת רע"מ. "הקמת ממשלה שתישען על רע"מ ומנסור עבאס תהיה אסון ובכיה לדורות ולא נאפשר לה לקום"

חדשות כיפה
כ בניסן התשפא
,
02 באפריל, 2021 11:50
סמוטריץ

סמוטריץ'צילום: פלאש 90. יונתן זינדל

יממה לאחר הנאום של מנסור עבאס, בו ניסה להעביר מסר א-פוליטי ומוכנות לשבת עם כולם, יו"ר הצינות הדתית בצלאל סמוטריץ' מוציא תגובה ראשונה. "הקמת ממשלה שתישען על רע"מ ומנסור עבאס תהיה אסון ובכיה לדורות ולא נאפשר לה לקום" כותב סמוטריץ' בעמוד הפייסבוק שלו. מדובר בתגובה רשמית ראשונה, לאחר פרסומים כי הביע מורת רוח בלשכתו ואף סינן שיחות מנתניהו, כאות מחאה.

סמוטריץ' מונה 9 סיבות מדוע לא ישב יחד עם עבאס ומפלגת רע"מ:

1. עבאס היה ונשאר תומך טרור שעולה לרגל לחבק מחבלים שרצחו יהודים, לא מקבל את זכותם של היהודים להתקיים כעם בארצו במדינה יהודית, וממשיך לדבוק בנרטיב הפלשתיני, שפשוט סותר את זה היהודי. הוא רואה עצמו חלק מהעם הפלשתיני, הקמת מדינת ישראל עבורו היא "נכבה", והוא לרגע לא מתכוון לוותר על הנרטיב הזה.

2. כך הוא ומפלגתו נוהגים כבר שנים ואני לא קונה את התדמית החדשה שהוא מנסה לבנות לעצמו ברגע אחד רק בשל אינטרס פוליטי רגעי בשל היריבות הקשה בינו לבין הרשימה המשותפת. יש כאן שנאת המן וממש לא אהבת מרדכי.

3. גם בנאומו המתקתק אתמול עבאס לא מכיר בישראל כמדינה יהודית, דורש הכרה "בשני הנרטיבים", ולמעשה מנסה בשיטת השלבים הערבית הידועה להפוך את ישראל למדינה דו לאומית. מדינת כל לאומיה. הפך המדינה היהודית. "הוויתור" שלו על אלימות, כמובן אוניברסלית וסימטרית "משני הצדדים", הוא טקטי פשוט כי הוא זיהה כרגע הזדמנות להגיע לאותה מטרה של חיסול הפרויקט הציוני בדרכי נעם. אם זה עושה לכם דז'בו לטרמינולוגיה של עראפת באוסלו אתם כנראה לא טועים. כך מפרשים את זה כל מי שקצת מבינים בתנועה האסלמית, תפיסותיה, מטרותיה, ושיטות העבודה שלה. מתן לגיטימציה לתפיסה כזו והפיכתה לשותף לגיטימי בקואליציה חותרים תחת עקרונות הציונות הבסיסיים ביותר.

4. ניסיונות ההלבנה של התנועה האסלמית מצד גורמים מסויימים בימין משקפים עיוורון וקוצר רואי מסוכן וחסר אחריות שיביא לאבדן שלטון הימין לעשרות השנים הבאות ולסופה של המדינה היהודית. לא פחות.

5. הימין הוא רוב בציבור היהודי במדינת ישראל אבל לא בחברה הישראלית כולה. שלטון הימין מבוסס על מוסכמת יסוד מאז קום המדינה שהמפלגות הערביות, כל עוד הן כופרות בהיותה של ישראל מדינה יהודית ותומכות בטרור של אויביה, אינן שותף לגיטימי לביסוס ממשלה ולקבלת החלטות לאומיות. לא באופן פעיל ולא בהימנעות. חריג לזה היה בתקופת ממשלת אוסלו, ואת התוצאות הרות האסון של ממשלת המיעוט של רבין אנחנו חווים למרבה הצער עד היום.

6. אף אחד לא יעשה בעתיד את החילוק בין עבאס "הנחמד" לכל מפלגה ערבית אחרת ובין יציאה מהמליאה, הימנעות או תמיכה ושותפות בפועל. זו הבחנה "למדנית" מופרכת שלא תחזיק מים. כדי לתפקד ממשלה נדרשת לרוב בכנסת (להעברת תקציב וכו) וממילא לשיתוף פעולה פעיל של רע"מ. המשמעות היא הפיכתם לשותפים לגיטימיים למרות שהם אינם זונחים את שאיפתם הלאומית. כאמור, עבאס בנאומו דיבר על שני עמים ושני נרטיבים. הוא אינו זונח את שאיפתו הלאומית ואת הזדהותו עם הפלשתינים אויבי ישראל. מתק השפתיים שלו על שלום ושיתוף פעולה אינו שונה מזה של ערפאת ערב החתימה על הסכמי אוסלו. אז, השמאל היה זה שהתמסר לחיבוק המסוכן הזה. עכשיו בתפקיד "שוטי הכפר" חלקים עיוורים בימין.

7. הרצון של עבאס לחבור כעת לנתניהו הוא זמני ונובע מהיריבות הקשה שלו עם הרשימה המשותפת. בעתיד, הערבים, שיהפכו בחסות הימין לשותפים לגיטימיים, יחברו קרוב לוודאי לשמאל. הסיבה היא פשוטה: הימין נותן להם רק את המישור האזרחי ואילו השמאל גם את המישור האזרחי וגם את המישור הלאומי. חבירה של הערבים לשמאל היהודי תביא לשלטון שמאל לעשרות שנים. שלטון שמאל-ערבים כזה יגרום נזקים בלתי הפיכים למדינה היהודית ועלול חלילה להפוך אותה למדינת כל אזרחיה ואף כל לאומיה.

8. הסתמכות של הימין על עבאס תהיה פשע, שיביא אולי לעוד כמה שנות שלטון של נתניהו, אבל מיד אחר כך יעביר את השלטון לשותפות שמאל-ערבים להרבה מאוד שנים ולאסון למדינת ישראל. שלטון השמאל הזה יאיין ברגע אחד את הישגי ממשלת הימין שתקום כאן אולי בשבועות הקרובים, יחריב את עקרונות המדינה היהודית ויהפוך חלילה את מדינת ישראל למדינת כל אזרחיה וכל מתבולליה בגבולות שאבא אבן כינה "גבולות אושווייץ". אסור בשום אופן להסתכל על המציאות רק במשקפיים של כאן ועכשיו ושל החשש, המוצדק, מפני ממשלת שמאל בראשות עלה התאנה בנט. ממשלה כזו תהיה רעה לישראל אבל תחזיק מעמד זמן קצר בלבד. אחריה יחזור הימין לשלטון ויתקן את נזקיה במהירה. מה גם שאני רואה סיכוי קלוש מאוד להקמתה. מצב הפוך שבו הימין מצליח, לכאורה, לשמור על השלטון לטווח קצר אבל אחר כך גורם בהתנהלותו להחזרת השמאל לשלטון יהיה בגדר "ולא נודע כי בא אל קרבנה" ויביא אסון למדינת ישראל.

זאת ועוד, ממשלה שתתבסס על עבאס תשמור אולי על שלטון נתניהו אבל ממש לא תהיה ממשלת ימין. צריך להיות תמים, שלא לומר טיפש, כדי לחשוב שעבאס יאפשר את הרפורמות שלנו במערכת המשפט, את הסדרת ההתיישבות ביהודה ושומרון, את הוצאת המסתננים, ועוד ועוד. זו תהיה מקסימום ממשלת קיפאון שבה עבאס יהיה בתפקיד ברק/לבני/כחלון שיהווה תירוץ לנתניהו לבלום כל מהלך ימני אמיתי.

9. אני מחכה ליום שבו ערביי ישראל יצמיחו מתוכם תנועה שזונחת את התקווה למימוש שאיפות לאומיות בארץ ישראל ומבקשת לחיות בשותפות אזרחית פרטית במדינה יהודית. תנועה כזו לא תצטרך מפלגה ערבית אלא תשתלב באופן טבעי במפלגות הישראליות הכלליות, בדיוק כפי שהעדה הדרוזית משתלבת בכל המפלגות בקשת הפוליטית הישראלית. רע"מ רחוקה מכך בהשקפתה מרחק שנות אור. בחברה הערבית יש היום הרבה יותר מניצנים בכיוון הזה ודווקא החיבוק למנצור עבאס יגדע אותם ויהווה סתירת לחי לערבים האמיצים שמובילים אותם.

לסיום כתב: "אז מה כן? פשוט מאוד, מאמץ עילאי להביא את בנט וסער לממשלת המחנה לאומי, כשותפים מרכזיים שיובילו מדיניות ימין אמיתית תחת נתניהו. אפס לגיטימציה לנתניהו לממשלה עם עבאס ואפס לגיטימציה לסער ובנט לשים את טובתם האישית לפני טובת המדינה ולפספס את ההזדמנות ההיסטורית לממשלת ימין על מלא. במקום לפנות ל"פתרונות" קלים ומסוכנים על כולנו להשקיע בזה את כל זמננו ומרצנו בתקופה הקרובה. גם נתניהו יצטרך לשלם מחירים על כך אבל זו תהיה ממשלת ימין אמיתית שתקיים את הבטחות כלל מפלגות הימין לציבור הבוחרים שלהם".

02.04.2021

1. מה האלטרנטיבה? שהם יילכו עם השמאל לעקירת היהדות? (אוריאל)

הרי נתניהו לא יפרוש.
סער יעדיף לנקום ולא יצטרף.
אז או שיהיה בחירות ועוד בחירות עד שהמדינה תיהרס.
או שהשמאל של לפיד וליברמן ממילא יילכו עם המשותפת ורע"מ ועם מפלגת בג"ץ ומפלגת הפרקליטות, ויהפכו את המדינה למדינתך כל אזרחיה ועקירת הזהות היהודית והרס ההתישבות הצעירה.
אז הליכה עם רע"מ זה אמנם רע מאוד, אבל זה הרע במיעוטו, ונקווה שאחר כך סער יצטרף.

דווח על תגובה לא ראויה
02.04.2021

2. כל חברי הכנסת של הציונות הדתית השתמטו משירות מלא בצהל כל אחד בדרכו. ( ציונות בנחישות)

דווח על תגובה לא ראויה
02.04.2021

3. ימני מהר חברון (הסיבה שבחרתי בנט)

סמוטריץ וחבורתו אנשים רברבנים.. בני עקיבא... עוד לא בממשלה וישר מביאים עמדה נחרצת עשה זאת בעבר ביום ירושלים במרכז הרב ומדבר עכשיו גבוהה.. מספיק עם זה... הכי טוב לשבת עם ערבים דתיים מאשר עם שמאלנים כופרים...

דווח על תגובה לא ראויה
02.04.2021

4. לא תקום עוד ממשלת ערב רב בארץ ישראל!!! (מאיר -עברי אנכי)

לא תקום עוד ממשלת ערב רב בארץ ישראל!!!

דווח על תגובה לא ראויה
02.04.2021

5. בצלאל צודק כתמיד. (דרור)

ממשלה יהודית שאמורה לחזק ריבונות יהודית בארץ ישריל לא יכולה להסתמך על כל מפגלגה ערבית.
אפשר בהחלט לשתף פעולה בנושאים אזרחיים רבים, אבל שעצם השלטון וחופש פעולה שלו למען עם ישראל יהיה תלוי ברע"ם או כל מפלהנלא ציונית כלל, זה לא. גם במחיר עוד בחירות.

דווח על תגובה לא ראויה
02.04.2021

6. סמוטריץ שיקר בנוגע לתואר שני שלא היה לא. כל הרשימה שלו לא שירתה בצבא או שירתה באופן סימלי. (שרון)

דווח על תגובה לא ראויה
03.04.2021

7. סמוטריץ מסייע לבנט להרוס, כרגיל (הבית היהודי)

בבחירות הבאות רק ליכוד. להקים שם תא ציונות דתית יבא לציון גואל

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

על האש צילום: Anat Hermony/FLASH90

עצמאות 2021 | כמה בשר צרכנו בשנה האחרונה?

קרא עוד