סגור

עתירה לבית המשפט: מדוע לא נשלל תואר הרבנות מהרב מוטי אלון

הבוקר יתקיים בבית המשפט דיון בעתירה שהוגשה כנגד הרבנות הראשית, על כך שלא מקיימת את לשון החוק, ואינה שוללת את תואר הרבנות מהרב מוטי אלון שהורשע בעבירות מין

עדיאל שביט, חדשות כיפה
כ באדר התשפא
,
04 במרץ, 2021 8:29
בינתיים הרב מוטי אלון

בינתיים הרב מוטי אלוןצילום: Yoav Ari Dudkevitch / FLASH90

8 שנים חלפו מאז הורשע הרב מוטי אלון במספר מעשים מגונים כנגד קטין שהיה תלמידו, הפרשה הקשה נחשפה עוד שלוש שנים קודם לכן בידי רבני פורום תקנה. היום (ה') יתקיים בבית המשפט דיון נגד הרבנות הראשית על שלא שללה את תואר הרבנות מאלון עד יום זה. אחת העותרות היא ד"ר אילת וידר כהן, מי שבעבר עמדה בראש ארגון קולך, ומצטרפת לשורה של ארגונים הדורשים מהרבנות לקיים את החוק הקובע כי רב שהתנהג באופן שאינו הולם את תפקידו, על הרבנות לשלול את תוארו.

תקנה 5 לתקנות שירותי הדת היהודיים קובעת כי: "רב המתנהג באופן שאינו הולם את מעמדו של רב בישראל; או רב שהורשע בעבירה שמפאת חומרתה, אופייה ונסיבותיה, אין הוא ראוי לכהן כרב עיר". כאמור, הרב אלון הורשע בשתי עבירות של מעשה מגונה, ולכן היה על הרבנות לשלול את תפקידיו כרב עיר ושכונה. אלא שעד יום זה הרבנות לא פעלה לפי התקנה. בראיון לכיפה מספרת וידר כהן כי בעתירה הן דרושות מהרבנות לבצע את הוראות התקנה באופן מידי, אך לאחר שלא נענתה הרבנות לדרישותיהן הן פנו לבית המשפט. 

וידר כהן מבהירה כי פנייה לבית המשפט לא היתה הצעד הראשון כנגד הרבנות: "ניהלנו קודם את הדברים מול הרבנות, אנחנו תמיד מתחילות בדיאלוג ישיר". אלא שהתשובה שהן קיבלו מהרבנות הייתה שהרבנות רואה במעשיו של הרב אלון "שאט נפש", ובזה תמה התשובה. "אנחנו סוברות שהאמירה הזו צריכה להיות מגובה בעשייה" מספרת וידר כהן, "ממש כמו רופא שפגע במטופלים, נשלל רישיונו לאחר שניצל את מעמדו לפגוע, באותה מידה צריך לפעול נגד רב שעשה דברים דומים". עוד היא מוסיפה: "קיבלנו תשובה שבעינינו מבזה, לא די בגינוי מילולי. היינו בדיאלוג איתם במשך חודשים רבים ורק לאחר שמוצו כל ההליכים, מה שנותר לנו הוא ללכת לבית משפט".  

האם העתירה שלכן היא רק כנגד אי שלילת התואר מהרב אלון או שמדובר בתופעה גורפת?

"האכיפה היא בררנית, כאשר מדובר ברבנים לא מקושרים, התקנה אכן מתבצעת, אך כשזה מגיע לרבנים כמו הרב אלון התקנה לא ממומשת. ברבנות החליטו לקבל את אמירותיו של אלון כי הוא מתחייב לפעול בדרכים ראויות. אלא שאנחנו יודעים שאלון התחייב כבר מול פורום תקנה כי ישנה את דרכיו, אך אנו יודעים כי הוא המשיך לפגוע ולא עמד בסיכום עם פורום תקנה, מה שהביא בסופו של דבר לפרסום הפרשה. אלון הוכיח כי הוא לא בן אדם שאפשר לסמוך על ההתחייבויות שלו. לכן אנו דורשות שהרבנות תמלא את תפקידה, תבצע את התקנה ותגן על הציבור".

ידוע לכן על מקרה בו הרב אלון הפר את ההתחייבות שלו שלא לפעול בצורה ציבורית כרב?

 "אנחנו יודעות כי אלון ערך חופה של בן משפחה של אחד הנפגעים ממנו, ואותו נפגע התלבט אם להיות באותה החתונה. זה לא יעלה על הדעת. רב שעורך חופה זה אירוע קהילתי, צריך עבורו מניין, ולכן אסור לתת לאדם כזה לערוך חופה. בחופה הזו מוצגים גם מה הערכים שלנו, ואדם שרמס את אותם ערכים לא ראוי שהוא יביל טקס חשוב וערכי כל כך".

העתירה

העתירה צילום: באדיבות העותרות

העתירה

העתירה צילום: באדיבות העותרות

העתירה

העתירה צילום: באדיבות העותרות

ד"ר וידר כהן מספרת כיצד היא התגלגלה לעתירה זו: "התגייסתי לסיפור הזה לאחר שאחד הנפגעים פנה אל הרבנות לשלול את התואר מאלון, אך נענה בשלילה. אז החלטתי להצטרף, אנחנו לא נפקיר אותו ונשאיר אותו לבד מול הממסד". אל העתירה הצטרפו מספר ארגונים בהם 'קול ועוז', 'מגן לקהילות היהודיות', אליהן גם הצטרפה כאמור וידר כהן יחד עם ד"ר חנה קהת, השתיים מכירות שנים רבות ואף עמדו יחד בראש ארגון 'קולך'. "פנינו לרבנות שיבצעו את מה שהחוק מורה כנגד מנהיג רוחני שפעל שלא כמצופה ממנו. שוב אני מזכירה כי החוק קובע זו, לכן זה הדבר גם המוסרי לעשות וגם החוקי".

יש הטוענים כי אולי כדאי שלא לשלול את התואר רב ממוטי אלון על מנת להזכיר כי רב יכול לחטוא בעבירות נוראיות, מה דעתך?

"ודאי שרב יכול לחטוא, אנחנו לא צריכים להגיד זאת. השלב הזה כבר מאחורינו, את המהפכה של השינוי התודעתי שרבנים יכולים גם להטריד מינית התחלנו אותה כבר לפני 20 שנה. התבגרנו מאז, ולצערי היום ידוע שהתופעה קיימת הרבה יותר ממה שהינו רוצות. אותו אדם בעל סמכות שניצל את מעמדו כדי לפגוע, לא רק באדם הנפגע אלא גם בסמכות שאותו רב קיבל, אז צריך לשלול ממנו את התואר הזה".

מהרבנות הראשית סרבו להגיב.

04.03.2021

1. צריך באותה מידה לשלול תואר רבנות מהרב דרוקמן שידע כיור ישיבות בנע על תקיפה מינית של קופולוביץ בנתיב מאיר והשאיר אותו כרמ בישיבה. (לא שכחנו)

דווח על תגובה לא ראויה
04.03.2021

2. קצת דמגוגיה (קצת סדר)

קצת סדר.
רופא שמתנהג באופן לא הולם, רשיונו נשלל, לא התואר שלו.
לא מכיר מקרה בו נשלל תואר אקדמי בגלל התנהגות לא הולמת.
מינוי או רישיון כן, אבל תואר לא.
התקנה המדוברת מדברת על שלילת התפקיד, לא התואר. כל עוד המדובר אינו ממלא תפקיד רשמי (כגון רב שכונה או רב עיר) אין מה לשלול ממנו. כדי לשול את התואר "רב", צריך למצוא בחוק משהו שמתיר שלילת תואר, לא תפקיד. האם יש תקדים בו נשלל תואר אקדמי ממישהו רק בגלל שהורשע בעבירה כלשהי?
נכון, רב אינו עוד "תואר אקדמי" אבל חוק זה חוק ואי אפשר לעוות את לשון החוק. אגב, לתואר אקדמי יש "יתרון" על פני התואר "רב": מי שמציג עצמו בעל תואר אקדמי שאין לו, עובר על החוק וצפוי למאסר. מי שמציג את עצמו בתואר "רב" ואין לו הסמכה, הוא אומנם לא יוכל להיות מועמד לתפקידים מסויימים אבל לא ידוע לי על חוק עליו הוא עובר. השאלה כמובן מי מעניק את התואר "רב" – מוסד המוכר על ידי המל"ג? הרבנות הראשית? כי אם אנו דורשים מהרבנות הראשית לשלול תואר, האם רק במסכותה להעניק תואר? חלק מהאנשים המסתובבים עם התואר "רב" לא מוכרים ככאלה על ידי הרבנות הראשית, אחד מהם אפילו מועמד לכנסת... מקסימום הרבנות יכולה לשול את האפשרות לקבל תפקיד הדורש הסכמה מהרבנות, אבל זה לא התואר.
לגבי ביצוע החתונה – אכן לא ראוי (בלשון המעטה) אבל כמצויין, זה תלוי בבני הזוג, זה לא מינוי של הרבנות. יש מספיק חתונות שנערכות על ידי רבנים שלא אושרו על ידי הרבנות הראשית (צוהר...) ושם דוקא יש עבירה על החוק. אם המדובר היה ברב עיר, שכונוה או דיין וכד', אז היה על מה לדבר, אבל כל עוד זה סתם מישהו שמסתובב על התואר שלו, במה זה שונה מתואר אקדמי שלא נשלל אפילו מעבריינים מורשעים?
אם היה נוהל לשלילת תארים אקדמיים בעקבות הרשעה, אז היה על מה לדבר. הבעיה היא שיצירת נוהל לשלילת תואר "רב" תביא איתה בעיות נוספות ופוליטיקה לא רצויה, בדיוק כמו שיקרה אם התואר "רב" יהיה מוגן בחוק (כך שאף אחד לא יוכל להציג את עצמו ככזה ללא הסמכה מהרבנות, בדומה לתואר אקדמי שדרוש אישור המל"ג). זה לא המצב האידיאלי, אבל לצערי כרגע זה המצב החכם. צר לי גם על ההשוואה בין תואר "רב" לתואר אקדמי, אבל חוק זה חוק ונוהל צריך להיות אחיד בעיקרון.
לדעתי פשוט צריך להפסיק לתת במה לסיפור הזה בכל דרך שהיא ולתת לו להיעלם מהכותרות ומהזירה הציבורית. החסידים השוטים ימשיכו להיות שוטים.


דווח על תגובה לא ראויה
07.03.2021

3. הרבנות הראשית - הגוף הכי חולה בארץ. נפוטיזם, עדתיות, בטלנות, שוחד, עבודה בשחור, שנאת נשים. חילול השם ענק. (שרון)

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

גיא זוהר מגיש התכנית מהצד השני צילום: צילום מסך

מה קורה כשגיא זוהר נתפס עם פערים

קרא עוד