סגור

"אם היינו זורקים את החיסונים העודפים היינו מצילים יותר חיים"

הרב יובל שרלו אומר כי למעלה משליש מהמתחסנים הם בני פחות מ-60, וכי הם קיבלו את החיסון בדרך הישראלית: עקיפה בתור. ויש לזה מחיר כבד מאוד. “כל דמתקמבן גבר”. האם זה מסכן חיים? בוודאי. את אלה שזקוקים לחיסונים האלה הרבה יותר

חדשות כיפה
י בשבט התשפא
,
23 בינואר, 2021 19:13

צילום: Yonatan Sindel/Flash90

בפוסט שפורסם היום בחשבון הפייסבוק של ארגון צהר, אומר הרב יובל שרלו כי, "למעלה משלישי מהמיתחסנים הם בני פחות מגיל 60, מדובר באחוז ענק של אנשים שקיבלו חיסון בדרך הישראלית: עקיפה בתור. ויש לזה מחיר כבד מאוד".

הרב שרלו טוען כי הכול החל ב"'זריקות סוף היום' שהתירו את הרצועה, והקרינו כי כל מי שיכול ‘להתקמבן’ על הזריקות – רשאי לעשות זאת, כי חבל לזרוק. הן העניקו עדיפות לפעילים ברשתות החברתיות, לאנשים בעלי תחבורה פרטית ויכולת ניוד מהירה, שאמנם קיבלו את 'חיסוני סוף היום', אך הביאו לכך שרבים אחרים מתפרצים ומקדמים את עצמם לאורך היום כולו על פני אלה שזקוקים לזריקות האלה הרבה יותר מהם. ועיקר העיקרים – הכרעה זו הביאה לאיבוד האמון המועט שעוד היה כלפי ניהול מתן החיסונים לאור קריטריונים אתיים והוגנים".

הרב שרלו ממשיך ואומר כי "כשזה מצטרף לאנשי משרד ראש הממשלה, לסלבריטאים, לעובדי מערכות בריאות ללא קשר לחולים, למה שהתחולל בחלק מבתי החולים ועוד ועוד – התוצאה הסופית היא "כל דמתקמבן גבר". האם זה מסכן חיים? בוודאי. את אלה שזקוקים לחיסונים האלה הרבה יותר. עכשיו הדילמה הרבה יותר מסובכת, ובעיקר גם בשל חוסר הידיעה: הבה נניח שההחלטה הייתה שעדיף לזרוק כמה מאות מנות בימים הראשונים, ולמנוע מבתי החולים לעקוף כדי לקיים מדיניות הוגנת וצודקת: האם זה היה מציל יותר חיים או פחות חיים?"

"קשה לדעת", משיב הרב, "אך אם אכן הדבר היה מציל חיים רבים של קבוצות הסיכון, שלא עקפו אותם ולא סיכנו אותם בתורים – הרי שלעתים אנו מוצאים את עצמנו פותרים בעיות לטווח קצר (זריקת חיסונים שנפתחו) אך בסופו של דבר מביאים לתוצאות חמורות הרבה יותר". עוד הוא מוסיף, "לא זו בלבד, אלא שאם זה היה האילוץ – היינו מקדימים כבר קודם לכן את ה”פיצות” של מגשי החיסון הענקיים, מפיצים אריזות קטנות יותר של חיסונים, כיוון שלא היה לנו מוצא קל ונוח של “חיסוני סוף היום”.

לסיום כותב הרב שרלו, "בדילמה הזו, נראה שהיה נכון יותר לעשות כך, כי בסופו של חשבון – היו ניצלים הרבה יותר מהמחלה הארורה, גם אם קשה מאוד לקבל את ההכרעה הזו, ולשפוך ביומיים הראשונים את הזריקות המיותרות. זו הייתה גם מדיניות יותר יעילה ומצילה חיים, וגם יותר הוגנת, מקדמת משילות ומוסרית".

23.01.2021

1. הוא שוב צריך יחס... (נו שויין)

שילבנו כמה שיותר .לא לשים לב לתקשורת ולרודפי יחס מהתקשורת

דווח על תגובה לא ראויה
23.01.2021

2. הרבי מבין מאוד באפידמיולוגיה וגם בביאולוגיה וגם ברפואה גדול ועילוי בידע (רואה בעובדות)

מה זה החרטה הזה?

דווח על תגובה לא ראויה
23.01.2021

3. דברי הבל (הלוי)

דווח על תגובה לא ראויה
23.01.2021

4. לא מסכים עם הרב אבל התגובות מאוד מגעילות (דן)

יכולתם להתבטא יותר בכבוד.

דווח על תגובה לא ראויה
23.01.2021

5. נא לדבר במספרים - כמה זכאי חיסון שנמנעו מחיסון יש? (האיש שבקיר)

באזור מגורי יש מערך מסודר להבאת הזכאים להתחסן, וכן, עידוד כל מי שיכול להתחסן בעודפים. אזרחות טובה!

דווח על תגובה לא ראויה
23.01.2021

6. למספר 5 - אני (בן 60 עם מחלות רקע)

לא נותרו חיסונים ונאלצתי לקבוע תור לתחילת פברואר. עכשיו עד יגיע תורי, אני סגור בבית מרוב פחד עם המוטציות האלה שמשתוללות בכל מקום.

דווח על תגובה לא ראויה
24.01.2021

7. אין מחסור בחיסונים לכן לא רלוונטי (שמעון)

דווח על תגובה לא ראויה
24.01.2021

8. לא נכון (משה מחולון)

אני יכול להעיד על עצמי. כבעל של אחות- הרבה מאוד חיסונים נזרקו לפח. אני זכיתי להציל אחד מהם. גם ילדיי הגיעו להתחסן וקיבלו אותם בהבנה שזה יכול להציל חיסון לא ממומש.

דווח על תגובה לא ראויה
24.01.2021

9. תגובה ל 2 (ענת)

בדיוק כמו הרב קנייבסקי....

דווח על תגובה לא ראויה
26.01.2021

10. מבצע החיסונים וההתנהלות הם אות מופת (יאיר)

אות מופת למערכת הבריאות, אות מופת לאזרחים האחראים שמתחסנים. יש קדימות בכל מקום למבוגרים ולאנשים שבקבוצות הסיכון, הם תמיד יקבלו חיסון לפני המתקמבנים לכאורה.
לא היו מצליחים לחסן כל כך הרבה אנשים אם לא היו מתנהלים כך. לא רק מנות חיסון נזרקות, גם זמן יקר של מחסנים, וזמן יקר של חיסון החברה בכללותה, ולכן טוב שמחסנים קודם את מי שבסיכון אבל במידת הצורך גם את השאר.

דווח על תגובה לא ראויה
28.01.2021

11. מביך לקרא כתובות כאלו ועוד מרב . (מביך לקרא כתובות כאלו ועוד מרב .)

מביך לקרא כתובות כאלו ועוד מרב .
לא מבין מי שאל אותו וממתי הוא איש מקצוע בתחום , הגיע הזמן שרבנים התרכזו בד' אמות של הלכה ולא לדחוף בכח את ההלכה לכל מקום . פשוט עדיף שיפיץ את עמדותיו בבית המדרש שלו ולא ייעייף אותו בלהגיב .

דווח על תגובה לא ראויה
30.01.2021

12. טעות בסיסית בנתונים (יואל)

רוב מתוך השליש הצעירים שקיבלו חיסון הם אנשי רפואה ואנשים עם רקע רפואי שנותן להם עדיפות בחיסון. המאה אלף שקיבלו חיסוני סוף יום הם טיפה בים.

דווח על תגובה לא ראויה
31.01.2021

13. המלצת הרב בניגוד לרוח התורה (עם אחד)

התורה מצווה אותנו בבל תשחית, אומנם הציווי נאמר על עצי פרי בשעת מלחמה אך ניתן ללמוד מכאן קל וחומר לחיסון מציל חיים.
רוב המחוסנים הצעירים הם אנשי רפואה , מטפלים בבתי אבות ובני משפחה של קשישים המטפלים בהם בבתיהם. הם צריכים להיות בעדיפות על פני הקשישים הפחות ניידים והמרותקים, כי הם מצד אחד ממשיכים בחייהם הרגילים ועשויים להדבק בכל יום ומנגד נמצאים במגע יום יומי עם קשישים שהמגיפה מהווה סיכון חיים עבורם. מאחר ובמקרים רבים אנשים לא יודעים שנדבקו בעוד הם כבר מדביקים הלאה חובה לחסן אותם לפני הקשישים שתחת אחריותם.

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
העברת
מתנות
לאביונים
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

דביר שנרב צילום: צילום מסך

לאחר שנפצע קשה בפיגוע - דביר שנרב השלים מרתון ראשון

קרא עוד