סגור

נתוני הקצונה של הציונות הדתית: יותר ג'ובניקים, פחות חי"ר

בעקבות סיום קורס קצינים בשבוע שעבר, מחקר חדש של 'נאמני תורה ועבודה' מגלה את מגמות הציונות הדתית בבה"ד 1, לפיהן יותר משליש מקציני החי"ר הם בוגרי המגזר. נתונים נוספים מראים עלייה באחוז הקצינות והקצינים הקרביים שאינם חי"ר | כל הנתונים בכתבה

ישי אלמקייס, חדשות כיפה
כג בחשון התשפא
,
10 בנובמבר, 2020 8:27
תמונת ארכיון בה"ד 1

תמונת ארכיון בה"ד 1צילום: דובר צה"ל

לרגל סיום קורס קצינים האחרון, מפרסמת תנועת 'נאמני תורה ועבודה' מחקר חדש, ובו פילוח נתוני הקצונה של בוגרי ובוגרות החינוך הממלכתי דתי, לפי חלוקה של המקצועות הצבאיים השונים: חי"ר, קרבי שאינו חי"ר וקצונה ביחידות לא קרביות.

תוך 25 שנה, למעלה משליש מקציני החי"ר - דתיים
על פי המחקר שנערך על ידי אריאל פינקלשטיין, בשנת 1990 רק 2.5 אחוזים ממסיימי קורס קציני חי"ר היו בוגרי החינוך הממלכתי-דתי, כאשר בשנת 2015 הגיע שיעור זה ל-37.6 אחוזים, עלייה של פי 15 תוך 25 שנים. בשנת 2018 נרשמה ירידה קלה ל-34.8 אחוזים. כמו כן, שיעור הגברים בוגרי החינוך הממלכתי-דתי מבין מסיימי קורס קציני חי"ר בעשור האחרון למעשה כפול משיעור הגברים בוגרי החינוך הממלכתי-דתי בקרב כלל המתגייסים, שעמד בשנים 2011­-2018 על 17%-18%.

יותר ג'ובניקים ושיריונרים, פחות חי"רניקים
יחד עם הירידה הקלה באחוז הקצינים ביחידות החי"ר, נרשמת עלייה בשיעור בוגרי החינוך הממלכתי-דתי מבין מסיימי קורס קצינים בחילות קרביים שאינם חי"ר, כמו שיריון, תותחנים והנדסה קרבית,  וכן ביחידות לא קרביות. שיעור מסיימי קורס קצינים המשרתים בשירות קרבי שאינו חי"ר עלה מ-17.3 אחוזים בשנת 2015, ל-21.3 אחוזים בשנת 2018. שיעור בוגרי החינוך הממלכתי-דתי המשרתים ביחידות לא-קרביות עלה מ-13.5 אחוזים בשנת 2014 ל-15.6 בשנת 2018. דבר שיכול להצביע על מגמת הכניסה של בני ובנות הציונות הדתית ביחידות הסייבר, המודיעין והחינוך. 

הטובות לקצונה
לא רק עליה בשיעור מסיימי קורס קצינים גברים, גם בקרב הבנות ניתן לראות כי שיעור הקצינות בוגרות החינוך הממלכתי-דתי מבין כלל הקצינות מצוי בעלייה בין השנים 2017-2014, מ-9 אחוזים ל-12.5 אחוזים מהקצינות בשנת 2017. 

אריאל פינקלשטיין, שחיבר את המחקר, סבור כי "העלייה המשמעותית בשיעור הגברים בוגרי החינוך הממלכתי-דתי המשמשים כקציני חי"ר בשלושת העשורים האחרונים מצביעה על מהפכה של ממש במאפייני הגיוס של בוגרי החינוך הממלכתי-דתי שניתן לשער שקשורה בהקמת המכינות הקדם צבאיות". 
לגבי העלייה באחוז הקצינים הקרביים שאינם חי"ר והקצינים שאינם קרביים מבוגרי הציונות הדתית "מלמדים על תחילתו של תהליך משמעותי במסגרתו ישנה השתלבות של דתיים ביחידות שנתפסו בעבר כפחות מתאימות לציבור הדתי-לאומי". לדעת פינקלשטיין, "סביר להניח שתהליכים אלו מושפעים מחיזוק ההבנה בציבור הדתי-לאומי של חשיבות מקצועות הסייבר והמטה על המערכה הצבאית בעידן החדש".

10.11.2020

1. מחקרים חשובים עושה התנועה הזו. (מפרגן)

יפה ויישר כוח. אני רואה שהתנועה הזו מבצעת מחקרים חשובים על החינוך , האנגלית ,

השירות הצבאי וכיו"ב בקרב הציוניות הדתית.

דווח על תגובה לא ראויה
10.11.2020

2. קצינים דתיים? יפה מאד אך מתי נשמע גם זעקת "אחריי לתורה"? (רונית לוי)

ברוכים יהיו כל הקצינים החדשים והישנים ועכשיו הגיע זמן האברכים - לא במקום קצינים - יחד עימם. מגזר שקורא לעצמו דתי לאומי לא יכול לפסוח על אחד משני מרכיבי שמו. דאגתם ללאומי? יפה מאד. אבל מה עם הצד הדתי? איפה הקצינים והמפקדים של הישיבות? היכן רבני היישובים והשכונות? היכן האברכים שעיסוקם בתורם יומם ולילה? בלי קצינים אי אפשר אבל גם בלעדיהם גם אי אפשר.

דווח על תגובה לא ראויה
10.11.2020

3. לא ג'ובניקים- תומכי לחימה (נעמה)

מן הראוי שתפסיקו להשתמש במונח בעל משמעות לגנאי ג'ובניקים. במיוחד כשמדובר בקצינים. ניתן לומר קצינים בחילות תומכי לחימה

דווח על תגובה לא ראויה
11.11.2020

4. אני לא מבין את המחקר הזה כמות התורמה לקצונה נשארה זהה (קצין קרבי במיל)

מה זה משנה אם הוא קצין שריון, שלישות, הנדסה או חיר? זה אחד המחקרים המיותרים שקראתי .
והערה נוספת הכותרת לא מדוייקת. כתוב יותר גובניקים מול חיר אבל למעשה יש עליה בקצני שריון והנדסה שהם קרביים

דווח על תגובה לא ראויה
11.11.2020

5. ברוך השם יש יותר קציני שריון שמנצלים את המח שלהם ולא חירניקים.. (שי )

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

חגית משה צילום: יחצ

חגית משה דורשת - ראש הרשימה או תיק בכיר ראשון

קרא עוד