סגור

ראש ממשלת סודן מתנגד להסכם נורמליזציה עם ישראל

בארצות הברית הציבו למדינה 24 שעות להכריע האם יכנסו להסכם עם ישראל תמורה לסדרת הטבות כלכליות והסרה מרשימת המדינות התומכות בטרור. מחלוקת בנושא קיימת בין הפלג האזרחי המתנגד לבין הצבאי התומך

חדשות כיפה
כח בתשרי התשפא
,
16 באוקטובר, 2020 8:24
עבדאללה חמדוכ. ראש ממשלת סודן

עבדאללה חמדוכ. ראש ממשלת סודןצילום: shutterstock

ברשת CNN בערבית דווח כי ממשלת סודן התכנסה אמש (ה') כדי לקבוע האם לקיים נרמול יחסים עם ישראל. הכינוס החל לאחר  שארצות הברית הציבה לסודן מועד אחרון של 24 שעות להגיע להסכם נורמליזציה. בתמורה להסכמה בנושא הבטיח נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ כי סודן תהנה מסדרת הטבות כלכליות משמעותיות, ובנוסף תוסר המדינה מרשימת המדינות התומכות בטרור.

אלא שהדעות בנושא חלוקות בין הפלג האזרחי והעומד בראשה, ראש הממשלה עבדאללה חמדוכ המתנגד להסכם זה, לעומת הפלג הצבאי שתומך. הדיון נמשך שעות אך טרם ידוע מה החליטה הנהגת המדינה הסודנית בעניין ההסכם. כאמור במידה ותסכים, ארצות הברית הבטיחה לסודן הקלות החובות של סודן לארצות הברית, בהם גם  ביטול חוב של שלושה מיליארד דולר. בנוסף ארצות הברית תמסור  מידית לסודן 600 מיליון דולר בסיוע ותרופות מזון.

כזכור, אמש כנסת ישראל אישרה את הסכם השלום עם איחוד האמירויות. 80 ח"כים הצביעו בעד ההסכם, לעומת 13 - חברי הרשימה המשותפת - שהתנגדו לו, בשל העובדה שאינו כולל את הרשות הפלשתינית. בפתח הדיון, בשעות הצהריים המוקדמות, הציג נתניהו את ההסכם בכנסת ואמר כי "אנו מביאים הסכם שלום – אין בו מכתבי צד סודיים, אין בו נספחים עלומים. אנחנו מהדקים את יחסינו עם איחוד האמירויות, ואנחנו עושים זאת במקביל למאבק הבלתי-פוסק שלנו בקורונה".

16.10.2020

1. הלוואי ויסכימו (אהוד)

מקווה שממשלת סודאן תבין מה טוב למדינה שלה. הסכסוך הישראלי פלסטיני כבר לא בראש סדר העדיפויות וישראל היא לא האויב. מקווה שמדינות נוספות תוכלנה להבין את זה כמו האמירויות ובחריין שעשו בשכל.
מדהים שהממשלה הסודנית עלולה לוותר על הטבות שיועילו למדינתה כדי לא לנרמל יחסים עם מדינת ישראל. במידה ולא תנרמל - סודאן תחזור בה אך לא בהכרח בתנאי ארה"ב.

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

קואליציה במשבר. נתניהו וגנץ בישיבת הממשלה צילום: Olivier Fitoussi/Flash90

בשל המשבר הפוליטי - לראשונה מקום המדינה, אין סדר יום לממשלה

קרא עוד