סגור

שיא נוסף במספר החולים קשה, מספר החולים הפעילים דווקא בירידה

מספר החולים בקורונה המוגדרים במצב קשה מתקרב ל-400, ומספר המונשמים רושם עלייה חדה גם הוא. מנגד, המספר הכולל של החולים והנשאים הפעילים דווקא רושם ירידה, ועומד על 24,443

חדשות כיפה
יט באב התשפ
,
09 באוגוסט, 2020 10:49
ארכיון

ארכיוןצילום: shutterstock

מספר הנדבקים במגמה יציבה באופן יחסי, אך מספר החולים במצב קשה רושם עלייה מדאיגה נוספת, וגם במספר המונשמים בישראל נרשמה עלייה. משרד הבריאות מעדכן הבוקר (א'), כי בישראל יש כרגע 24,443 חולים ונשאי קורונה פעילים, ירידה קלה מאז אמש. 

משבר הקורונה: בבתי החולים יש רק 42 מכשירי אקמו פעילים

מנגד, מספר החולים במצב קשה מוסיף לעלות והגיע הבוקר לשיא נוסף, של 394 חולי קורונה במצב קשה. מספר המונשמים רשם גם הוא זינוק ביממה האחרונה, ועומד כעת על 118. בשיא הגל הראשון, בחודש אפריל, עמד המספר על 186 חולים שנזקקו להנשמה.

בסך הכל נרשמו בישראל מאז פרות המגפה 82,515 בני אדם מאומתים לקורונה, כשנכון להבוקר החלימו קרוב ל-58 אלף מהם. מספר הנפטרים עומד הבוקר על 597, עלייה של אדם אחד מאז אמש.

אמש נרשם מספר בדיקות נמוך, 8,857 בלבד, ומתוכן נמצאו 763 מאומתים. הבוקר דווח ב'ישראל היום' כי נרשמת עלייה בשימוש במכשיר האקמו (ECMO), מכשיר לב-ריאה מלאכותי, המהווה עבור מונשמים רבים תקווה אחרונה, ונכון להיום מחוברים למכשירים כאלה 15 חולים ברחבי הארץ, ובסך הכל מפרוץ הקורונה 42 חולים נזקקו לטיפול באקמו.


(פרופ' רוני גמזו, ממונה הקורונה, בתדרוך בסוף השבוע)

עד כה הצליחו הרופאים להציל את חייהם של כמחצית מהחולים שטופלו במכשיר. שיעור דומה לנתונים המדווחים מהעולם. מדובר בחולים צעירים יחסית שהיו במצב אנוש - מונשמים ומורדמים ובהמשך במגמת הידרדרות. מכשיר האקמו הוא למעשה הסיכוי האחרון לחולים קשים שהנשמה לא מועילה להם. המכשיר נמצא בכמות מוגבלת בארץ: בפרוץ הקורונה היו בישראל 35 מכשירים. כעת אנו מפרסמים שבשבועות האחרונים נוספו עוד 17 מכשירים מתוך 30 נוספים שהמדינה הזמינה, אך לא כולם זמינים עדיין לשימוש. בתי חולים, ובהם אסותא באשדוד, קפלן ברחובות ומאיר בכפר סבא, יקבלו מכשיר לראשונה.

לפי הנתונים בגל הראשון של הקורונה ועד לסוף מאי, היו 19 מטופלים במצב אנוש שהנשמה לא עזרה להם ונזקקו למכשיר. שלושה נפטרו במהלך החיבור למכשיר. מתוך 16 מטופלים שנעזרו באקמו, שמונה החלימו וכעת נמצאים בשיקום נשימתי או בביתם ושמונה נפטרו. כעת, בגל השני, המכשיר הותקן בגופם של 23 חולים, ו-15 עדיין מחוברים אליו. הסיוע במכשיר מתאים כאשר מדובר בחולה מונשם, שגם הנשמה בלחצים גבוהים כבר לא מצליחה לסייע לריאות שלו.

ד"ר יגאל כסיף, מנתח לב בכיר ומנהל שירות האקמו בשיבא ויו"ר החברה הישראלית לאקמו אומר:
"האקמו נהיה שחקן מרכזי מאוד בקורונה, מדובר במכשיר מציל חיים אמיתי. השקעת המשאבים והכסף הזו מצדיקה את עצמה ביותר כי זה מציל אנשים. אנחנו רואים אנשים ששורדים וחוזרים להיות פעילים. כרגע אנחנו בעיצומו של גל גבוה מאוד ויש הרבה עזרה בין בתי החולים, אבל המחיר של הטיפול באקמו הוא שבתי החולים נאלצים לצמצם מיטות בטיפול נמרץ".

לדבריו, בעוד בזמן רגיל יש צורך באח אחד או באחות אחת למכשיר, בקורונה מכשיר האקמו הופך ל"צרכן כוח אדם היסטרי": "בקורונה הבעיה מסתבכת עם המיגון. קשה מאוד להיות איתו שמונה שעות של משמרת. אחיות עושות שני סבבים של שעתיים ולעיתים יותר מזה, וזה אומר שצריך כוח אדם כפול. כרגע שיבא עומד בארבעה מטופלי אקמו בו בזמן. הנהלת בית החולים קבעה שלא נוכל לקבל עוד חולה מעבר לשלושה, אבל אני לא יכול להתעלם אם חולה במיטה ליד יצטרך. אנחנו קורסים ונופלים מהרגליים".

ד"ר חגי דקל, מנהל יחידת האקמו בוולפסון, הוסיף: "ברגע שאנחנו מבינים שהחולה במצב קשה אנחנו מחברים אותו לאקמו. עד עכשיו רוב החולים אצלנו התאוששו די מהר והצלחנו לגמול אותם".

עוד אין תגובות, היו הראשונים להגיב!
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

עובדי המעבדות קורסים. אילוסטרציה צילום:  Yossi Aloni/Flash90

משבר הקורונה: ירידה במספר הבדיקות, עליה במספר החולים קשה

קרא עוד