לוח עבודה עברית יעבור למתווה חוקי

דיון בערעור האתר נגד הפסיקה כי הוא מפלה לפי חוק, התקיים בבימ"ש המחוזי. הוסכם כי בתוך שבעה ימים הוא יעבור למתווה פעילות המתיישב עם החוק

חדשות כיפה 11/03/18 10:01 כד באדר התשעח

לוח עבודה עברית יעבור למתווה חוקי
אתר בנייה, צילום: פלאש 90. ליאור מזרחי

בית משפט המחוזי בירושלים דן הבוקר (א') בערעור של אתר לוח עבודה עברית נגד פסיקת בית משפט השלום בעיר, שקבע לפני כמה חודשים כי האתר מפלה בניגוד לחוק איסור הפליה במוצרים ושירותים, והשית על מפתחי האתר קנס בסך 40 אלף שקל. הערעור על פסק הדין הוגש על ידי עו"ד אורי צפורי מתנועת "דרך חיים" והדיון צפוי להתקיים בפני השופטת תמר בר אשר.

בדיון, נשמעו טענות הצדדים ונקבע כי פסק הדין יישלח בהמשך. נוסף לכך הוסכם כי בתוך שבעה ימים האתר יעבור למתווה פעילות המתיישב עם החוק.

עו"ד צפורי טען בפני השופטת כי האתר נועד לסייע ליהודים בפרנסה ולפיכך מדובר בצדקה מהמדרגה הראשונה, וזאת על פי פסיקת הרמב"ם. "אנו מזדהים עם הרמב"ם. יש ציבור גדול שהאמירה של הרמב"ם משמעותית עבורו", אמר. השופטת מצדה הגיבה כי במדינת ישראל הדמוקרטית לא פוסקים על פי הרמב"ם, אלא על פי החוק.

לאחר הדיון אמר ציפורי: "לצערנו בימ"ש החליט לצאת חוצץ נגד הרמב"ם וקבע שסיוע ליהודים בפרנסה איננו בגדר צדקה. לשמחתנו, ביהמ"ש הבהיר שפסק הדין של בימ"ש השלום, מבוסס על הקביעה שהאתר אינו בגדר ארגון צדקה, ובכך השאיר פתח לארגוני צדקה מובהקים, שפועלים למען יהודים, להמשיך בפעילותם ללא חשש של הפרת החוק, ואנו מברכים על כך".

אתר "לוח עבודה עברית" הוא לוח פרסום אינטרנטי המאפשר לבעלי מקצוע יהודיים, כמו גם בתי עסק המעסיקים יהודים, לפרסם עצמם באתר ללא תשלום. לטענת מנהלי האתר, הוקם האתר על מנת לסייע ליהודים במציאת פרנסה. האתר נתבע על ידי המרכז הרפורמי לדת ומדינה בשיתוף מרכז מוסאוא (שוויון) לזכויות האזרחים הערבים בישראל, אשר זכו בתביעתם.

בערעור כתב עו"ד צפורי כי "לא יתכן שדווקא במדינת ישראל, מדינת העם היהודי, ייאסר על יהודים להקים גוף שעניינו עשיית צדקה וחסד עם יהודים". לטענתו, חוק איסור הפליה במוצרים ושירותים לא נועד כדי למנוע מיהודים לעשות חסד עם יהודים.

"פסק הדין של בית המשפט קמא קובע למעשה כי כל גוף, או אדם, אשר יבקש לחלק צדקה לפלח באוכלוסייה, המוגדר על פי דת או לאום, לא יוכל לעשות כן ויאלץ לחלק את הצדקה באופן שווה לכל דורש", נכתב. "תוצאה כזו היא בלתי מתקבלת על הדעת, ומעקרת, הלכה למעשה, ערכי יסוד לאורם התקיים עם ישראל במשך דורות, ערכים כמו 'אהבת ישראל' ו'ערבות הדדית'".

עו"ד אורי ציפורי שמייצג את האתר במאבקו המשפטי אמר עם הגשת הערעור: "אנחנו עדים למלחמה משפטית בלתי פוסקת של ארגונים שונים שמנסים פעם אחר פעם, באמצעות מערכת המשפט, למחוק את כל מה שהופך אותנו לעם אחד וליצור על חורבותיו לאום חדש – 'הלאום הישראלי'.

"הפרשנות שניתנה לחוק ע"י ביהמ"ש בעצם אומרת שאין שום דבר שקושר יחד את היהודים באופן שיש בו כדי להצדיק את הרצון של יהודים להיטיב אחד עם השני. כל ישראל ערבים זה לזה? אהבת ישראל? לרגשות אלו אין זכות קיום אליבא דביהמ"ש. אנחנו מקווים שביהמ"ש המחוזי יתעשת ויחזיר למדינה את השפיות", סיים.

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר