סגור

בכינרת נערכים לפתיחת סכר דגניה: איך זה ייראה בפועל?

על פי הערכת רשות המים, סכר דגניה ייפתח לקראת סוף החורף הקרוב, לראשונה מאז 1992. השבוע נערכה חזרה גנרלית לקראת האירוע המרגש, וכתב 'כאן' יצא לראות איך זה יקרה בדיוק | צפו בתיעוד

חדשות כיפה
יח בכסלו התשפא
,
04 בדצמבר, 2020 12:09
שפך הכנרת לירדן, סמוך לסכר דגניה

שפך הכנרת לירדן, סמוך לסכר דגניהצילום: יוסי זמיר, פלאש 90

סכר דגניה ייפתח השנה, לראשונה מזה 29 שנים. כך אומרת ההערכה הרשמית של רשות המים, שפורסמה בתחילת החורף הנוכחי. שנתיים של כמויות גדולות במיוחד של גשם שירד בצפון הארץ והפך לזרימות בנחלי הגולן והגליל, הביאו את מפלס הכנרת לשיא של 27 שנים בתחילת החורף, ונראה כי בסוף החורף הקרוב לא יהיה מנוס מלשחרר מים לירדן כדי למנוע הצפות ביישובים ובשדות שסביב הכנרת.


(באדיבות תאגיד השידור הציבורי 'כאן')

לפני כחודש העריכו ברשות המים כי "השירות ההידרולוגי מקיים מעקב והערכה שבועית על הסבירות והמועד לפתיחת סכר דגניה". על פי ההערכה, אם תתממש התחזית העונתית לחורף הקרוב, לפיה כמויות המשקעים יהיו כתשעים אחוזים מהממוצע הרב השנתי, הרי שלא תהיה ברירה אלא לפתוח את סכר דגניה סביב חודש אפריל 2021.

שבת גשומה עם סופות רעמים וחשש לשיטפונות: תחזית מזג האוויר

יש לציין כי התחזית המוקדמת לחורף חזתה כי חציו הראשון יהיה שחון מהרגיל, כשנכון להיום נראה שהתחזית הייתה פסימית מדי, על סמך כמויות הגשם שירדו עד כה, במיוחד באזור הצפון, וזה עוד לפני המערכת הקרובה, הצפויה החל ממחר.

בהודעת רשות המים נאמר עוד כי "רשות המים וכל הגופים המעורבים והרלוונטיים לנושא - חברת מקורות, המועצה האזורית עמק הירדן, עמק המעיינות, רשות הניקוז, כוחות הביטחון ועוד - נערכים לאפשרות פתיחת הסכר, ולהזרמת כמויות מים גדולות דרומה, דרך הירדן הדרומי, תוך מזעור הנזקים האפשריים למינימום".

הכנרת המלאה, בקיץ האחרון

הכנרת המלאה, בקיץ האחרוןצילום: דוד כהן, פלאש 90

עוד נמסר: "על פי המודלים העונתיים של רשות המים, הלוקחים בחשבון את כניסות המים החזויות ואת יציאות המים מהכנרת, אירוע פתיחת הסכר יתרחש (ככל שעליית המפלס בפועל תחייב זאת) לקראת חודש אפריל 2021".

מדוע ברשות המים מעדיפים להימנע מפתיחת הסכר?

השאלה העיקרית בה עסקנו בחצי השני של החורף האחרון, ככל שעלה מפלס הכנרת, היא השאלה האם סכר דגניה ייפתח, לראשונה מאז החורף הזכור של 1991-92. ברשות המים עשו מאמצים גדולים כדי שהסכר לא ייפתח, כיוון שפתיחת הסכר צפויה לעלות כסף רב, וכרוכה במאמץ לוגיסטי מורכב. בנוסף, התועלת ממנה נמוכה. המים לא צפויים להגיע לים המלח, כפי שנהוג לצפות, ולמעשה הם יחלחלו לאדמה עוד הרבה קודם. במקום זה, ברשות המים הגבירו בשנה שעברה את השאיבה מהכנרת באמצעות משאבות המוביל הארצי, ככל שהתאפשר. 

המאמצים אכן השתלמו, והסכר לא נפתח. עם זאת, ברשות המים מעריכים כי גם אם בחורף הקרוב ירדו גשמים בכמות ממוצעת, לא יהיה ניתן להימנע מפתיחת הסכר. מנכ"ל רשות המים, גיורא שחם, אמר ל'ישראל היום' בספטמבר האחרון כי "אם תהיה שנה ממוצעת אז כנראה שנצטרך לפתוח את הסכר, אבל לפי התחזית כרגע נגיע ל־90 אחוזים מהממוצע. התממשות התחזית הזו פירושה הגעה כמעט לקו הגלישה העליון, אך לא כזו שתצדיק את פתיחת הסכר". 

הירדן זורם אל הכנרת, שלא מפסיקה לעלות

הירדן זורם אל הכנרת, בחורף האחרוןצילום: דורון הורוביץ, פלאש90

שחם הוסיף כי "באופן כללי, אנחנו מעדיפים לשאוב מים ולא להגליש אותם כי זה מאוד יקר. הבעיה היא שאנחנו מאוד מוגבלים באספקת מים מהכנרת למערכת הארצית כי המליחות של מי הכנרת גבוהה מהמליחות של מי ים מותפלים פי 10־15. שיטת החיטוי של מי הכנרת באמצעות סוג מסוים של כלור יוצרת שאריות של כלור בצנרת, בערכים שמשרד הבריאות לא מאשר להגיע אליהם".

מנכ"ל רשות המים אף הציע פיתרון, שישלב בין הפניית מים שיישאבו מהכנרת לחקלאות, לבין הזרמה של כמות מסוימת דרך סכר דגניה. לדבריו, "בגלל בעיות המליחות שמגבילות אותנו בשאיבה והצורך בהחלפת מים של הכנרת כדי לשמור על איכותה האקולוגית, אנחנו מחפשים קליינטים מסביב לכנרת בעמקים המזרחיים. אנחנו עושים מאמצים לתגבר את אספקת המים בעמק בית שאן, עמק חרוד, עמק המעיינות ובקעת הירדן, שחסרים להם הרבה מאוד מים. שם יש גידולים כדוגמת תמרים, פלפלים וענבים שיודעים גם לספוג מליחות ברמה גבוהה, ולכן אנחנו רוצים שהחקלאות באזור הזה תתבסס על מי הכנרת. 

"אנחנו ממליצים לא לשאוב יותר מ־180־190 מיליון קוב למוביל הארצי, ואת השאר לספק פה באזור" ממשיך שחם. "עד שיקימו את הצנרת בכפוף לאישור מועצת רשות המים, נוכל לספק 30־40 מיליון קוב מים לעמקים המזרחיים ובעתיד נוכל להכפיל את הכמות. זה יהפוך גם קטע של נחל מדהים לנחל חי אחרי שבמשך עשורים זרמו בו מי ביוב ומים מלוחים מהמוביל המלוח של הכנרת. זאת אחת מפעולות שיקום הנחלים הכי משמעותיות שהיו פה בשנים האחרונות".

עוד אין תגובות, היו הראשונים להגיב!
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

מחלקת קורונה בשערי צדק, אתמול צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

כמעט מאה מתים ביממה, מחלוקת על הארכת הסגר

קרא עוד