סגור

דובר רשות המים: "אם לא יהיה אירוע חריג הסכר לא ייפתח השנה"

בראיון לכיפה רשות המים מבקשים להוריד ציפיות באשר לאפשרות כי סכר דגניה ייפתח השנה. על אף סוף השבוע הגשום, ברשות לא חוזים עוד עלייה משמעותית ומזכירים כי בסופו של דבר מדובר באילוץ, שאמור למנוע סכנת הצפה

עדיאל שביט, חדשות כיפה
יח בניסן התשפ
,
12 באפריל, 2020 22:13
הכנרת מכיוון סכר דגניה

הכנרת מכיוון סכר דגניהצילום: יוסי זמיר, פלאש 90

מפלס הכנרת ממשיך לטפס ולטפס. בסוף השבוע ירדו גשמים רבים ברמת הגולן ובגליל, שהגבירו את הזרימות בנחלים הנשפכים אל הכנרת ובירדן. התוצאה - מפלס המים בכנרת עלה בשישה ס"מ נוספים מאז יום שישי. מפלס הכנרת רחוק הבוקר (א') על 21 ס"מ בלבד מהקו האדום העליון, המסמן כנרת מלאה.

רבים תוהים האם המשמעות היא שהשנה נזכה לראות כנרת מלאה, ושסכר דגניה ייפתח לראשונה מזה כמעט 30 שנה. בראיון לכיפה דיבר עמנו אורי שור, דובר רשות המים והוא מבקש לצנן את הציפיות:"אם לא יהיה אירוע חריג הסכר לא ייפתח השנה. רק אירוע חריג של גשם לא שיגרתי אולי יאלץ אותנו לפתוח את הסכר, אך לפי החישובים שלנו דבר כזה לא אמור לקרות. אנו באפריל, וזהו חודש בלי גשמים רציניים אז למעט אירוע חריג, לא יהיו עוד גשמיים רציניים והסכר לא ייפתח".

שור מזכיר כי ב-2004 מפלס הכנרת הגיע למרחק של 8 סנטימטרים בלבד מהקו האדום העליון, וגם במקרה ההוא לא פתחו את הסכר. "האדם היחיד שנותן את ההוראה לפתוח את הסכר, זה מנהל רשות המים. הוא נותן את הצו וחותם עליו, אין אדם אחר שיכול לתת את ההוראה. וכדובר רשות המים אני חוזר ואומר, אם לא יהיה אירוע חריג הסכר לא ייפתח".

למעשה אתה שולל כל אפשרות לעוד עלייה משמעותית במפלס עוד השנה? 

"המפלס עולה בהתאם לזרימת הנחלים לתוכו וממנו. בקרוב גם נתחשב במזג האוויר שיתחמם והמים יחלו להתאדות, והזרימות יחלשו. כך שישנה סבירות שבזמן הקרוב, כמות המים שתכנס לעומת זו שתצא יהיו שוות ובכך המפלס יתייצב ולא יוסיף לעלות. גם ההנחה שההפשרה של החרמון תסייע רבות היא שגויה, היות וההפשרה היא בקצב איטי וכן 10 ס"מ של שלג שווה פחות מסנטימטר בודד של מים".

ובמידה וכן יהיה אירוע חריג, רבים מהציבור הנאלצים להישאר בביתם בגלל נגיף הקורונה יהיו שמחים להיות עדים לאירוע זה, אולי יהיה שווה בכל מקרה להמתין עם הפתיחה?

"פתיחת הסכר אינו אירוע תיירותי, מדובר באילוץ. זה אומר שקיימת סכנה להצפה ביישובים סובבי כנרת, ורק בשביל זה פותחים את הסכר. עם כל הכבוד לכל האנשים שמעוניינים לצפות באירוע, יש כאן חשיבות לביטחון תושבי סובב כנרת. אך אנו לא תמימים וודאי שנודיע מראש במקרה ונפתח את הסכר, עכשיו בזמן הקורונה אם יש איסור לנסוע, אז אסור. מטבע הדברים יגיעו אמצעי התקשורת ויצלמו את האירוע, ואנשים יאלצו להסתפק בלראות זאת דרך המסכים בבית".

13.04.2020

1. המוביל הארצי נבלות. (מה עים האפשרות של)

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר