סגור

שי ניצן נגד "החוק הצרפתי". ח"כ אמסלם: "בסוף הוא רק פקיד"

פרקליט המדינה התבטא נגד החוק שמעניק חסינות לראש ממשלה מכהן: "יפגע במדינה, בכבודה ובמעמדה". ח"כ אמסלם: "אני לא מדבר על החקירות שלו, אז שלא ידבר על החוקים שלי". ח"כ יוגב לא ממהר להתייצב לצד הקואליציה: "מתנגד לחוק"

משה ויסטוך
ג בחשון התשעח
,
23 באוקטובר, 2017 9:43
פרקליט המדינה, שי ניצן, היום

פרקליט המדינה, שי ניצן, היוםצילום: רועי עלימה, פלאש 90

פרקליט המדינה, שי ניצן, מתנגד ל"חוק הצרפתי" וטוען שהוא עלול לפגוע במדינה ובאמון הציבור בנבחריו. כך הוא כתב במאמר לפרויקט 929 שעוסק בהנחלת לימודי התנ"ך.

ניצן התייחס לפסוק מספר משלי בו נאמר כי "כבוד אלקים הסתר דבר וכבוד מלכים חקור דבר", ובדברי הקישור כתב על החוק שאמור להעניק לראש ממשלה מכהן חסינות מחשדות רבים ולמנוע את חקירתו כל עוד הוא משמש בתפקידו.

"מתן אפשרות לנשיא מכהן, או לכל מנהיג אחר, להמשיך בכהונתו תוך התעלמות מחשדות פליליים ממשיים שעלו נגדו, הוא-הוא שיפגע במדינה, בכבודה ובמעמדה, כתב פרקליט המדינה והוסיף כי "הוא גם שיפגע בכבודו ובמעמדו של איש הציבור".

לדבריו, "אמון הציבור במנהיג כזה יתערער וילך והשמועות לגביו תלכנה ותגברנה. את התקשורת אי אפשר יהיה לחסום, ולפיכך ילכו ויתפרסמו בה עדויות מחשידות נגדו, שאותן איש לא יברר, כביכול, כדי לא לפגוע בכבודו. אך ללא ספק הדבר דווקא יפגע בכבודו, במעמדו ובאמון הציבור בו".

לדעתו של ניצן במידה ובחשדות יהיו מעורבים אנשים נוספים החוק יסבך עוד יותר את מצב העניינים, "אם החשד נגד איש ציבור הוא כי את מעשיו עשה בשותפות עם אחרים, הרי שאת מעשי האחרים רשויות החוק תבררנה, וצעד זה רק יגביר את ערעור אמון הציבור במנהיג, שחלקו במעשים, לא יתברר. לכך יש להוסיף את הפגיעה הקשה בעקרון השוויון בפני החוק, שהינו עקרון יסוד בשיטתנו".

ניצן כתב בשבחה חקירה בתנאי שתהא יסודית, "חקירה יעילה של חשדות, מביאה לעתים להפרכתם (כפי שקרה לא אחת בשנים האחרונות). ואילו אם יימצא כי המנהיג חטא, בוודאי אין הוא ראוי להמשיך להנהיג את הציבור. לפיכך, בעיני, המסקנה ברורה. כבוד מלכים – חקור דבר!".

ח"כ מוטי יוגב

ח"כ מוטי יוגבצילום: פלאש 90. יונתן סינדל

יוזם "החוק הצרפתי", ח"כ דודי אמסלם מהליכוד, התייחס לדברי ניצן ואמר כי "גם אם הוא פרקליט המדינה, בסוף הוא רק פקיד. אם יש לו השגות על החוק, שיבוא לוועדה בכנסת שתדון בהצעה ויציג שם את עמדתו. לשאול את שי ניצן זה כמו לשאול את החתול ששומר על השמנת. הוא אחראי על כל החקירות. כמו שאני לא אומר לשי ניצן מהי דעתי על חקירות שהוא מנהל, שלא יגיד לי מה דעתו על חוקים שאני מקדם. זה לא התפקיד שלו. יש פה ערבוב תחומים. זו לא הדרך ועל התוכן וודאי שאני לא מסכים איתו. למצב הנוכחי בישראל אין אח ורע בעולם כולו".

לעומתו, ח"כ מוטי יוגב מהבית היהודי דווקא הביע את התנגדותו להצעת החוק, "ראשית, אני נגד הגבלת כהונת ראש ממשלה. במדינה דמוקרטית זו זכותו של העם לבחור, אם הוא מרוצה מתפקוד ראש הממשלה יבחר בו העם שוב ואם לא, יבחר באחרים. ראשות ממשלה בישראל, היא גם מקצועיות ונסיון נרכש. ראשות ממשלה בישראל אינה תורנות שמחליפים כל כמה שנים, זו בעיקר אחריות גדולה עליה העם יאמר את דברו בבחירות".

בהתייחס לנושא מניעת החקירות מראש ממשלה מכהן הוא אמר כי הוא "מתנגד לחסינות ראש ממשלה בפני עבריינות. מאידך, אני גם מתנגד לעקיפת הדמוקרטיה על ידי הפניה לבג"צ או לחקירות המשטרה להדחת ראש ממשלה על כל בקבוק כזה או אחר". לדבריו, "בסוגיא זו צריך לצמצם את זכות העמידה בבג"צ ואת זכות התלונה במשטרה לנפגעים בלבד או למי שמייצגם, דבר זה יצמצם את חקירות השוא והרעשים הפוגעים בעבודת ראש הממשלה".

עוד אין תגובות, היו הראשונים להגיב!
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

חוזרים ללימודים. ההורים ישלמו פחות? צילום: shutterstock

גלנט: נפחית את תשלומי ההורים, חיסכון של מאות שקלים בשנה

קרא עוד