פרוייקט הסקי הדתי

רוב הציבור מעריך: הימין ישלוט גם בעוד עשר שנים

מסקר "מדד העתיד" שנערך לקראת כנס שדרות עלה כי 60% מהציבור לא מאמין שיהיה הסכם קבע עם הרשות הפלסטינית גם בעוד עשור. 48% משוכנעים שממדי השחיתות ילכו ויגדלו

חדשות כיפה 04/03/18 09:31 יז באדר התשעח

ישלטו גם בעוד עשור? ביטן ונתניהו בישיבת הליכוד, צילום: פלאש 90. יונתן זינדל
ישלטו גם בעוד עשור? ביטן ונתניהו בישיבת הליכוד, צילום: פלאש 90. יונתן זינדל

לקראת כנס שדרות ה-15 שיתקיים מחר ומחרתיים במכללת ספיר, נערך לראשונה סקר "מדד העתיד". הסקר נערך על ידי מכון רותם - AR בהנהלתו של ד"ר אריה רותם, בקרב 624 משיבים יהודים וערבים, ובחן את הערכות הציבור לגבי דמותה של מדינת ישראל בשנת 2028 בהתייחס למגוון נושאים ביטחוניים-פוליטיים וכלכליים-חברתיים.

בין היתר עלה בסקר כי 63% מהציבור מאמינים שגוש הימין ימשיך לשלוט במדינה גם בעוד עשר שנים וכי ממדי השחיתות רק יגדלו, וכך גם המתחים בין מרבית קבוצות באוכלוסייה. במקביל, עלה כי אין אופטימיות רבה לגבי כינונו של הסכם שלום בינינו לבין הפלסטינים וקיים חשש שאיראן תשיג פצצה גרעינית.

אחוז היהודים שמעריכים שהימין ישלוט גדול יותר באופן מובהק לעומת אחוז הערבים - 66% בקרב יהודים לעומת 50% בקרב האוכלוסייה הערבית. כמעט מחצית מהציבור הכללי (ערבים ויהודים) מעריך כי המתחים בין יהודים וערבים יתגברו, אולם דווקא באוכלוסייה הערבית יש טיפה יותר אופטימיות בנושא - 23% מהערבים לעומת 18% בלבד מיהודים חושבים שהמתחים בין שתי קבוצות האוכלוסייה דווקא ילכו ויפחתו.

עם זאת, הערבים יותר פסימיים משמעותית מהיהודים בהתייחס לגידול הצפוי בממדי השחיתות – 64% מהערבים מאמינים שהשחיתות תגדל לעומת 45% בלבד בקרב היהודים, כאשר בכל מקרה מרבית הציבור 48% (ערבים ויהודים יחדיו) מאמינים שהשחיתות רק תלך ותגדל.

כאמור 60% מהציבור לא מאמין שיהיה הסכם קבע עם הרשות הפלסטינית גם בעוד עשר שנים, כאשר המשיבים היהודים יותר פסימיים מאלו הערביים באשר לסיכוי להסכם כזה - 63% החושבים שאין לכך סיכוי לעומת 45% בלבד בקרב ערבי ישראל. ביחס לסיכוי של ישראל לכנן הסכם שלום עם עוד מדינות ערביות הדעות בקרב הציבור הכללי (ערבים ויהודים) יחסית חלוקות - 39% מאמינים שאין סיכוי להסכמי שלום כאלו לעומת 33% שחושבים שיש סבירות כזו.

אולם כשבוחנים זאת לפי משיבים יהודים ומשיבים ערבים – 45% מהערבים דווקא חושבים שעוד עשר שנים יהיו לישראל הסכמי שלום עם מדינות ערביות נוספות, לעומת רק 30% מהיהודים שמאמינים שזה יקרה. מנגד, מעניין לגלות כי אחוז הערבים המעריכים כי המצב הביטחוני יורע גדול יותר באופן מובהק לעומת היהודים המעריכים שהמצב יורע - 35% מהערבים לעומת 20% מהיהודים.

כמו כן עלה בסקר כי 53% מהציבור הכללי מאמין שיחסי ישראל-ארה"ב ישתפרו, לעומת 10% בלבד שמאמינים כי היחסים יחמירו. ביחס ליחסי ישראל והאיחוד האירופי - 39% חושבים שהיחסים ישתפרו לעומת 27% שחושבים שהיחסים יורעו.

עוד עלה כי 53% מהישראלים מאמינים שאחוז העניים רק ילך ויגדל. עם זאת 53% מהמשיבים דווקא גם מאמינים שרמת חייהם האישית תשתפר לעומת 14% בלבד שחושבים כי רמת חייהם תרד. יתר על כן 48% מאמינים שהמצב הכלכלי של מדינת ישראל ילך וישתפר לעומת 23% בלבד שחושבים כי הוא יורע. במגזר הערבי אחוז המעריכים שהמצב הכלכלי של ישראל ישתפר זהה לאחוז המעריכים כי הוא יורע, אולם באופן מעניין נראה כי דווקא הערבים אופטימיים יותר בקשר לעתיד מצבם הכלכלי האישי מאשר המצב הכלכלי של ישראל.

56% מהציבור מאמינים שיהיה יותר קשה לזוג צעיר להשיג דירה, ו-41% מאמינים שהפערים בין המרכז לפריפריה ילכו ויגדלו. אולם דווקא בנושאי התחבורה הציבורית והחינוך ישנה אופטימיות מסוימת, כאשר 64% מאמינים שמצב התחבורה הציבורית ישתפר ו-44% מאמינים שגם החינוך בארץ ילך וישתפר לעומת 27% שחושבים שהוא יורע. כמוכן, יותר ממחצית הציבור, כ-55%, מאמינים שאחוז החרדים שישרתו בצה"ל יגדל בשנים הקרובות (שאלה שהופנתה רק לציבור היהודי, שכן היא פחות רלוונטית לציבור הערבי).

ישנם חילוקי דעות בקרב הציבור בשאלה איזו תרבות תהיה התרבות הדומיננטית בשנת 2028, כאשר 32% מעריכים כי זו תהיה התרבות המזרחית לעומת 29% שחושבים שזו תהיה התרבות המערבית. לבסוף קיימת הסכמה גורפת על כך שמעמד האישה ילך ויתחזק עד 2028 - רוב מוחלט של המשיבים 69% (יהודים וערבים כאחד) מעריכים כי מעמד האישה יתחזק. מבין כל הנושאים שנבדקו זהו הנושא שלגביו האופטימיות היא הגדולה ביותר בקרב כלל הציבור.

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר