סגור

יוזמת החוק להפלת נתניהו צוברת תאוצה

ח"כים בכחול לבן, העבודה-גשר-מרצ והרשימה המשותפת מנסים לגבש רוב להצעת חוק, לפיה ייאסר על מי שנאשם בשוחד להרכיב ממשלה: "אין שום סיבה שניחשף לבושה הזאת". אך האפשרות שהרעיון יגיע לחקיקה בשלב זה הוא אינו אפשרי

יהונתן קליין, חדשות כיפה
ח באדר התשפ
,
04 במרץ, 2020 11:33
ח"כ עופר שלח

ח"כ עופר שלחצילום: מרים אלסטר, פלאש 90

האם הכנסת תעביר הצעת חוק שתמנע מבנימין נתניהו לכהן כראש ממשלה? על פי יוזמה, שהולכת וצוברת תאוצה מאז אתמול, תעבור כבר בכנסת שתושבע בשבוע הבא הצעת חוק, לפיה מי שנאשם בשוחד לא יוכל לכהן כראש ממשלה בישראל. ח"כים בכחול לבן, ברשימה המשותפת ובעבודה-גשר-מרצ כבר הביעו תמיכה ביוזמה.

ח"כ עופר שלח (כחול לבן), אמר הבוקר (ד') ב-ynet כי מפלגתו מתכננת "כל מהלך, כולל מהלך פרלמטרי", כדי למנוע מנתניהו לכהן כראש ממשלה. לדברי שלח, "אנחנו חושבים שחוק כזה הוא חוק ראוי בכל מקרה. אדם שיש לו כתב אישום לא יכול להיות שר, אז אין שום סיבה שהוא יוכל להיות ראש ממשלה. אין שום סיבה שניחשף לבושה הזאת שבעוד שבועיים ראש ממשלה מכהן ייכנס לבית המשפט, ירכין ראש וישמע שלושה סעיפי אישום, אחד מהם על שוחד. אנחנו רצינו את המהלך החוקי הזה עוד בכנסת הקודמת, אבל זה לא התאפשר כי ליברמן לא הלך איתנו על הדבר הזה. אם ליברמן יילך ואם יהיה לנו רוב - נעשה את זה".

ח"כ אחמד טיבי (הרשימה המשותפת), אמר הבוקר ב-103FM כי מפלגתו עשויה לתמוך בחוק כזה: "אנחנו חושבים שראש ממשלה עם כתב אישום חמור של שוחד צריך להתפטר. זה שבנימין נתניהו ממשיך להיאחז בכיסא אחרי כתב אישום חמור זה דבר ביזארי. לכן, יכולים להיעזר בהצבעה בכנסת, זה חוק, זה לא ממשלה, לא קואליציה. אנחנו כשמצביעים על חוקים מצביעים כפי שמחליטה הרשימה המשותפת, אני מעריך שזה יהיה הכיוון שלנו".

יש לציין כי העברת חוק כזה, שהוא תיקון חוק יסוד, אינה פשוטה, וייתכן כי אינה אפשרית כל עוד לא כוננה ממשלה שקיבלה את אמון הכנסת. בנוסף, מישראל ביתנו טרם נשמעה עמדה בנושא, וכלל לא בטוח שהיא תצטרף לתמיכה ביוזמה כזו, וללא תמיכתה, כמובן, אין ליוזמה רוב.

דובר הכנסת עו״ד איל ינון, מבהיר כי רעיון החקיקה כנראה אינו אפשרי: "ככלל, מליאת הכנסת וועדות הכנסת אינן נוהגות להתכנס בשבועיים שבין הבחירות ובין מועד כינוסה של הכנסת החדשה; אשר לחקיקה פרטית - היא כלל אינה אפשרית בתקופה זו".

היו גם מתנגדים לחקיקה, יו"ר ימינה, שר הביטחון נפתלי בנט, תקף את היוזמה וכתב: "היוזמה של אחמד טיבי ועפר שלח לחקיקת ״חוק פסילת נתניהו״ היא מהלך אנטי דמוקרטי קיצוני שמהווה יריקה בפרצוף של חצי מדינה. ‬לפני יומיים היו בחירות, וכבר מנסים לעקוף את רצון העם באמצעים פסולים. ‬ימינה בראשותי תתייצב באופן מוחלט נגד מהלך זה ותילחם בכך בכל כוחנו".

גם חברת הכנסת איילת שקד מתחה ביקורת: "מחנה שרוממות הדמוקרטיה מגרונו מנסה בחקיקה לבטל את תוצאות הבחירות בעזרת תומכי טרור. ארדואן לא היה עושה את זה טוב יותר. למה ללכת סחור סחור? תגישו הצעת חוק שגנץ הוא ראש הממשלה. לא לארבע שנים. ל - 40 שנה. הרי אולי יש לכם רוב..."

השרה מירי רגב אמרה: "אחמד טיבי הבטיח והוא מקיים: הבטיח להדיח את נתניהו ואת הליכוד. הבטיח לשלוט בבני גנץ, וגנץ לא עומד בלחץ ונכנע לטיבי. מהלך החקיקה שמובילים טיבי את גנץ הוא לא פחות מאשר תחילתה של הפיכה שלטונית. לא ניתן לזה לקרות".

ח"כ עמר בר לב (העבודה-גשר-מרצ) הגיב גם הוא לעניין ואמר: "נאבקתי נגד חוקים פרסונליים כשהם הועילו לנתניהו, ואני מתנגד ליוזמה לחוקק חוק פרסונלי נגדו. זאת לא הדרך להחליף את נתניהו.
הדרך היחידה היא הקמת ממשלת מיעוט בראשות גנץ, בתמיכת המשותפת וליברמן. רק ממשלה כזאת תוכל לפנות את המושחת מבית ראש הממשלה ושיתעסק בענייניו המשפטיים".

04.03.2020

1. איזה חצי של המדינה? (יגאל)

יו"ר ימינה, שר הביטחון נפתלי בנט, תקף את היוזמה וכתב: "היוזמה של אחמד טיבי ועפר שלח לחקיקת ״חוק פסילת נתניהו״ היא מהלך אנטי דמוקרטי קיצוני שמהווה יריקה בפרצוף של חצי מדינה.

מה עם "החוק הצרפתי"? יריקה בפרצוף של החצי השני

דווח על תגובה לא ראויה
04.03.2020

2. בכיינים. (אריה)

דווח על תגובה לא ראויה
04.03.2020

3. השמאל מנסה להפיל את נתניהו (טובי)

לפי חוק יסוד 17 מותר לנתניהו להרכיב ממשלה גם אם יש כתב אישום נגדו וגם לפי סעיף 18..

דווח על תגובה לא ראויה
04.03.2020

4. "יוזמה"?! נשמע יותר כמו מזימה (אזרח יהודי מודאג)

רוב אקראי של שמאל וערבים, על חודם של מנדט או שניים, עומד לסכל את רצון רוב של שני שלישים מן העם היהודי בישראל. לנגד עינינו אנו משתעבדים לערבים ועוזריהם.
נפל הבית השלישי.
יָבְשׁוּ עַצְמוֹתֵינוּ וְאָבְדָה תִקְוָתֵנוּ נִגְזַרְנוּ לָנוּ.

דווח על תגובה לא ראויה
04.03.2020

5. חוק לא יכול להיות לגבי העבר אלא הוא צופה פני עתיד (עודד)

מראה לך עד כמה שחור אפור שפלים ונבזים. הצעת חוק כזו לא תיגמר בכך, היא תפתח פתח לממשלה של הימין להכריז שכחול לבן פסולה להיות בכנסת. מה אז ? לא יהיה לדבר סוף, וזה שימוש לרעה בכנסת. תמיד ידעתי שלפיד וחבריו חארות ומגעילים (כמו אבאב של לפיד) צאבל עד כדי כך קקות ?!

דווח על תגובה לא ראויה
04.03.2020

6. השמאל נגד הדמוקרטיה (יוספה)

לפי חוק יסוד, ראש ממשלה במצבו של נתניהו יכול לתפקד עד סיום משפטו, כולל שלב הערעורים. האגף השמאלי מצפצף על חוק יסוד שהוא נחלתו של עם שלם, לא של חצי עם. הוא בעד לפרשן את החוק בניגוד לרוחו. לא ניתן !!!!!
השב

דווח על תגובה לא ראויה
04.03.2020

7. חוק לביטול חוק... מעניין אם בג"ץ יעיר שחוק כזה נוגד חוק יסוד ולכן פסול (או שפשוט יעשו חוק לביטול בחירות?)

דווח על תגובה לא ראויה
04.03.2020

8. 3 - דמגוגיה. אם יעבור חוק צרפתי, הוא יעברו בכנסת עם ממשלה. וזה לא חוק שאומר לעם "בחרתם מישהו ונחוקק חוק כדי לבטל את הבחירה שלכם" (נניח שכחול לבן היו מנצחים ואז פתאום יציעו חוק "רק מי שה)

דווח על תגובה לא ראויה
04.03.2020

9. השמאל מעוניין ב (ימינאית)

לפי חוק יסוד, ראש ממשלה במצבו של נתניהו יכול לתפקד עד סיום משפטו, כולל שלב הערעורים. האגף השמאלי מצפצף על חוק יסוד שהוא נחלתו של עם שלם, לא של חצי עם. הוא בעד לפרשן את החוק בניגוד לרוחו. לא ניתן !!!!!
השב

דווח על תגובה לא ראויה
04.03.2020

10. שלטון צבאי (דוד ת)

זהו .השלב הבא יהיה פה שלטון צבאי
.ברוכים הבאים לשלטון השמאל מי שיצייץ נגדם יחוקקו חוק נגדו ולכלא

דווח על תגובה לא ראויה
04.03.2020

11. one way ticket לעוכרי ישראל (מוטי)

העם אמר את דברו , לכל עוכרי ישראל באשר הם צאו מחיינו , תארזו את המזוודות הכנפיים יובילו אתכם לאן שתחפצו , כל עוד אתם כאן הלכה לנו המדינה .

דווח על תגובה לא ראויה
04.03.2020

12. אם כל הבגידות בלחבור למשותפת (חרד לדבר ה,)

מדינה זו תמיד הייתה מדינת היהודים. כך הכירו אותה כולם. מי שחובר אל חובבי שהידים יחזור אליו הדבר כבומרנג !! מי אפשר לנבלות להיות בכנסת ישראל? נביא חוק האוסר לתומכי טרור לשבת בכנסת ישראל!!

דווח על תגובה לא ראויה
04.03.2020

13. לפחות עומר בר לב אדם ישר (דוד היכיני)

לא שאני בעד תכניתו לכונן קואליציה עם הערבים (כמו רבין בשעתו) אבל הוא ישר ונימוקיו מוצדקים.

דווח על תגובה לא ראויה
04.03.2020

14. מודל ודוגמא (דורון)

חבל שהמנהיגים שלנו לא הפנימו שאנחנו וכל העם לא מעוניינים בנאשם על כסא ראש הממשלה. מי יעלה בהר... נקי כפיים ובר לבב.
מגיע הזמן שנפרד לשלום ממי שמכר את ארץ ישראל תמורת נזיד עדשים ונפנה למנהיגות ציונית ואמונית שורשית ואמיתית

דווח על תגובה לא ראויה
04.03.2020

15. למען ילדינו ונכדינו חייבים לחוקק חוק שראש ממשלה עם כתבי אישום לא יוכל להיות בתפקיד ראש ממשלה (דן)

דווח על תגובה לא ראויה
05.03.2020

16. תגובה (שיר)

הגיוני שמספר הקדנציה של ראש ממשלה יוגבל לשתיים כמו בארצות הברית אחרת זה מזמין השתלטות וכן עם יש אשמה פלילית מוכחת אז אותו אדם עדיף שלא יהיה בכנסת הכנסת למנהיגים לא שיקום אסירים

דווח על תגובה לא ראויה
06.03.2020

17. מעדיף ביבי על טיבי (מנחם)

1. חוק פרסונלי, שיאפשר את שלטון נתניהו למרות כתבי האישום, הוא אנטי-דמוקרטי ורמיסה של שלטון החוק
2. חוק פרסונלי שימנע את כהונת נתניהו לפני תום המשפט גם הוא אנטי דמוקרטי ורמיסה של שלטון החוק
3. שלושה רמטכלים שבגלל השנאה שלהם לנתניהו זוחלים על ארבע אל חברי כנסת שמאשימים את צה"ל ברצח אזרחים פלסטינים באו"ם, שלדעתם צהל הוא צבא של רוצחים, והם מאמינים שצהל מבצע פשעי מלחמה זה הזוי

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

הנשיא האמריקאי הבא? ג'ו ביידן צילום: עמוס בן גרשום

ארה"ב: המפלגה הדמוקרטית דחתה גינוי ההתנחלויות כחלק ממצע המפלגה

קרא עוד