סגור

פנייה לשר החינוך: "מנע את מינויה של מפמ"רית התנ"ך המיועדת"

הרב יעקב דביר מישיבת מצפה רמון, מאנשי ארגון 'ליב"ה', דורש משר החינוך ומראשי החמ"ד לבלום את מועמדותה של ד"ר איילת סיידלר לאחראית על לימודי התנ"ך בחמ"ד: "אישה שכל חשיבתה, הרצאותיה ומאמריה הם בגישה החילונית - הספרותית והביקורת האקדמית"

יהונתן קליין, חדשות כיפה
יז באב התשעט
,
18 באוגוסט, 2019 20:03
שר החינוך הרב רפי פרץ

שר החינוך הרב רפי פרץצילום: גילי יערי, פלאש 90

דרישה משר החינוך, הרב רפי פרץ, למנוע את מינויה של ד"ר איילת סיידלר לאחראית על הוראת התנ"ך (מפמ"רית) בחינוך הממלכתי דתי. ביום שלישי הקרוב צפויה להתקיים הצבעה על מינוי מפמ"ר חדש למקצוע התנ"ך בחמ"ד, כאשר המועמדת המובילה לתפקיד היא הד"ר איילת סיידלר מאוניברסיטת בר אילן.

בפתח המכתב קובל הרב יעקב דביר, ר"מ בישיבת מצפה רמון ומאנשי ארגון 'ליב"ה', על כך שממנים לתפקיד מפמ"ר תנ"ך בחמ"ד מישהי שגדלה באקדמיה ולא בעולם החינוכי, זאת ע"י השוואה לתפקיד ראש ישיבה: "האם יעלה על הדעת שראש ישיבה ש''רק'' למד ולימד בישיבות יתמנה לריקטור אוניברסיטה, המכשירה סטודנטים בלימוד ומחקר אונברסיטאי? כיוון שהתשובה ברורה, אם כן מדוע כלל עולה על הדעת למנות מפמר"ית ללימוד ילדי ישראל תנ"ך, שתפקידה למלא את הנפשות באמונה וירא שמים, אישה שכל חשיבתה, הרצאותיה ומאמריה הם בגישה החילונית- הסיפרותית והביקורת האקדמית?" כותב הרב דביר.

יצויין כי כתב חדשות 13, עקיבא נוביק, טען היום (א') בחשבון הטוויטר שלו כי סיידלר מקובלת גם על רבנים הנחשבים לשמרנים במיוחד, כמו הרב אבי גיסר, הרב איתן אייזנמן והרב יעקב אריאל. 

הרב איתן אייזמן

הרב איתן אייזמן. הוא דווקא תומך במינויצילום: פלאש 90

בהמשך דבריו מביא הרב דביר מספר דוגמאות לגישתה של סיידלר כאשר הוא מביא כדוגמא את דבריה ביחס למרדכי היהודי ""המגילה עוסקת ברובד הפחות גלוי שלה בסיפור ההתבוללות (של מרדכי ואסתר), עד לנקודה זו במגילה (של גזירת השמד) מרדכי ואסתר הם חלק מהאימפריה והממלכה הפרסית. ברגע שמרדכי מגלה על תוכניותיו של המן, מרדכי עושה שינוי תודעתי וכבר לא מסתיר את היותו יהודי (חוזר בתשובה ממהלך ההתבוללות שלו)... מאוחר יותר אסתר מתעשתת."

בנוסף הוא מציין מפרשים שסיידלר מביאה בהצראותיה ומאמריה, מפרשים כמו "הרברט צונר- תיאולוג גרמני-פורוטסטנטי, צארלס אוגוסטוס בריגס- כומר נוצרי, מיט של דהאור- כומר אמירקאי ישועי, הרמן ניקולאי רידרבוס- תיאולוג גרמני פרופסורלברית הישנה."

במכתב הוא מציג גם את גישתה של סיידלר שכדבריו מתבוננת בתנ"ך "בגובה העיניים", ומביא כדוגמא הסבר שלה על מעשה דוד ובת שבע, שכפי שהוא מציין במכתבו הינם בניגוד גמור לדברי חז"ל שכל האומר שדוד חטא אינו אלא טועה "דוד ראה את בת שבע מהחלון, אהב את יופיה והחליט להזמינה אליו למרות שידע כי היא אשת איש ובעלה נמצא בשדה הקרב. השניים שוכבים. ובהמשך היא גם נכנסת להריון מדוד". "דוד מבצע עבירה של ניאוף, ואם לא די בכך, גם גורם למותו של לוחם בשדה הקרב". "כתוצאה ממעמדו, יש לו כוחות שילטונים ואז הוא יכול לשלח, הסיפור מראה שגם דוד אינו חף משחיתות שלטונית".

בסיום הדברים הוא מסכם את גישתה של ד"ר סיידלר כפי שהוא מציג אותה במכתבו "לסיכום, ברור שגישתה של הגב' הד"ר איילת סיידלר (ע"פ הפרמטרים שהובאו לעיל) היא גישה אקדמית מובהקת המתייחסת לתנ"ך באופן אנושי, ספרותי והיסטורי שאינו נמנע מהצגת גדולי ישראל שזכו לנבואה כבני אדם רגילים בעלי חולשות ויצרים כמונו, בניתוח המבקר אותם ואת מעשיהם".

מפמ"רית התנ"ך לשעבר, מירי שליסל

מפמ"רית התנ"ך לשעבר, מירי שליסלצילום: משרד החינוך

לקראת סוף המכתב הוא מזכיר את הפולמוס שהתעורר בזמן מינוי המפמ"רית הקודמת לתנ"ך, מירי שליסל, בו היה מעורב "כיוון שהייתי מעורב לפני שנים במה שנקרא "פולמוס התנ"ך" הרי שאני יכול לקבוע שאנו במערכה שנייה הדומה למערכה הקודמת. אז מונתה הגברת מירי שליסל למפמ"רית, ושינתה כליל את לימוד התנ"ך בחמ''ד מלימוד מתוך יראת שמים וקדושה ללימוד אנושי. עשרות רבות של מורים ומורות בחמ''ד התקשרו אליי אז בוכים על שהגב' מירי שליסל, המפמ"רית דאז, כופה עליהם ללמד תנ''ך שלא כפי אמונתם. נראה שמינויה של הגב' סיידלר מתיימר להמשיך את המגמה הזו."

בסיום הוא פונה באופן אישי לשר החינוך, הרב רפי פרץ, בבקשה שיפעל לבלום ולסכל את המינוי הצפוי "אנו מבקשים ממך ותובעים להסיר את מועמודתה של הגב' סיידלר, לא למנותה בשבוע הבא למפמ"רית ולמצוא מועמד או מועמדת המתאימים להלכי היראת שמים והקודש שצריכים להיות בחינוך הממלכתי דתי."

18.08.2019

1. פשוט איומים החרדלים האלה. (אביה)

כל מה ומי שהוא לא הם בדיוק הוא כבר מטמא ומחטיא. גם רבנים כמו הרב אריאל. , הרב אבי גיסר וכו לא נחשבים בעינהם. ה ישלם לכם על השנאה והמריבות שאתם זורעים בכל מקום שבו אתם נמצאים

דווח על תגובה לא ראויה
18.08.2019

2. ודוב..מלחמות..במה ובמי שרק אפשר.. מירי שליסל היתה מפמרית מעולה. אהיבה תנך אצל כל ילדי החמד (מאיר)

רק אתם עם הדעות החשוכות שלכם על נשים מגיכים למסקנות כאלה. די לזרוע שנאה בכל מי שהוא לא אתם. הרגע צמנו את ט באב שמבטא חורבן על שנאת חינם. זה מה שאתם עושים. מחללים שם שמיים בשם התורה, לכו תסתגרו בגטאות שלכם , רק עזבו את החמד כולו ואת עמ"י כולו

דווח על תגובה לא ראויה
18.08.2019

3. אנשים רעים (ישראלי)

תורה בלי דרך ארץ

דווח על תגובה לא ראויה
18.08.2019

4. ת (יהודי)

אתם מבינים על מה מדברים בנעם או לא................ואל תגידו שזה ניצול המצב.... זה בדיוק הסיבה בשלה הקימו את התנועה.

דווח על תגובה לא ראויה
18.08.2019

5. מורכב (יהודה)

יש אמת בטענה על אקדמיזציה של החינוך הדתי ובכללו הוראת התנ"ך, אך מנגד אין אלטרנטיבות די ראויות.
האם לרב יש מועמד אחר טוב יותר? מיהו?
האם ניתן לראות ולהשוות בין חומרים שיצאו מתחת ידיהם שך המתמודדים השוני?. בסוף זה לא מיסטיקה, צריכה להיות שקיפות.
הסיפור על מרדכי אגב הרבה יותר מציק לי מדוד ובת שבע שכן זה הרבה פחות מעוגן ויש הרבה יותר השפעה זרה. על דוד עוד אפשר להתווכח על מחלוקת סוגיות וכיוונים שונים בחכמי ישראל. אבל מרדכי? מאיפה החירטוט התורן?

דווח על תגובה לא ראויה
18.08.2019

6. ל-2: יש עוד דברים שעליהם חרבה ירושלים: "על שהשוו בה קטן וגדול" ועוד... (די להשתמש בתירוץ של "שנאת חינם" כדי להגדיל בשנאת ח)

דווח על תגובה לא ראויה
18.08.2019

7. ארגון ליבה עזבו אותנו בשקט (די כבר)

חבורת אינקוויזיציה בזויה. ואתר כיפה שנותן להם במה בשביל טראפיק תתביישו.

דווח על תגובה לא ראויה
18.08.2019

8. מינוי ראוי. (שמעון)

מעניין מה חושבים על ראש אולפנה של בנות שלא ראוי בעליל.הגיע הזמן שתהיה ראדת אולפנה.

דווח על תגובה לא ראויה
18.08.2019

9. עוד פעם? (בן יהודה)

עוד פעם החרד"לים מפריעים? עוד פעם הם רוצים להחזיר אותנו למערות החשוכות, לפרימיטיביות? הם לא מצליחים להבין שהתקדמנו כבר, אנחנו נאורים ולא זקוקים לאמונה הזאת, פרימיטיבית, שיש אל בשמים והתנ"ך זה נבואה?? עוד פעם הם רוצים להחזיר אותנו ליהדות?? די כבר! תנו לנו להנחיל כפירה נאורה לכל הדורות העתידים! אל תפריעו לקידמה, לרפורמה, לכפירה, לעצב את הציבור הדתי לאומי העתידי!

דווח על תגובה לא ראויה
18.08.2019

10. כנראה שלפי הרב הזה גם נתן הנביא לא כשיר ללמד תנ"ך (שמואל ב, פרק יב, פסוק ט)

"מַדּוּעַ בָּזִיתָ אֶת-דְּבַר ה', לַעֲשׂוֹת הָרַע בעינו (בְּעֵינַי)"

דווח על תגובה לא ראויה
18.08.2019

11. מירי שליסל היתה מפמרית מצוינת שהביאה לשינויים (מורה לתנך)

מבורכים בהוראת התנך. גם השיעורים שלה נפלאים, ורחוקים לחלוטין מהסגנון המובא כאן בעניינה של המועמדת החדשה . אין לקשור בין האחת לשניה. מירי שליסל צמחה מתוך עולם החינוך וזה הורגש בכל מעשיה.

דווח על תגובה לא ראויה
18.08.2019

12. הצעה אישית לרב פרץ (מורה לתנ"ך)

היות ורוב מוחלט של אנשי הר המור בכלל לא שולחים את הילדים שלהם לחמ"ד אלא לחינוך העצמאי. ולא לישיבות של החמ"ד (בנ"ע וכדומה) אלא לישיבות הקטנות, אז תקשיב להם ביחס למינוי אנשים במערכת החינוך החרדי והעצמאי. בכל הקשור לחמ"ד, תקשיב לרוב השפוי של הציונות הדתית (קל להבחין ביניהם: מצביעי ימינה מול מצביעי נעם). איני מכיר אישית את איילת סיידלר, אבל ממה ששמעתי היא מלאה ביראת שמים. לכן,תן לאנשים שפויים לבחון את ההתאמה, ותתעלם מהצעות של אנשי הר המור.

דווח על תגובה לא ראויה
18.08.2019

13. מכתב לרב פרץ שליט"א (אחד)

ב"ה
לכבוד הרב רפי פרץ, שלו' וברכה.
נורא נוראות, ראיתי עכשיו שמצטטים אשה שכותבת בשפה של רחוב על משיח א-לוקי יעקב.
ודאי גם אתה, כמוני, לא שמעת על זה כי אם עכשיו.
בדבר כזה אין מה לדון כלל, ואף אחד לא יכול להתיר דבר כזה. וודאי שהיא צריכה לשוב בתשובה גמורה, וודאי שאין לצרפה לשום מינוי של חינוך של ילדי ישראל.
רק מחזק אותך בדעתך שלא להעמיד צלם בהיכל התנ"ך הקדוש.

הכותב וחותם בזעזוע

דווח על תגובה לא ראויה
18.08.2019

14. העיקר חסר בטענות של הרב נגדה (עירית)

שהיא בכלל שליחה של האיחוד האירופי...

דווח על תגובה לא ראויה
18.08.2019

15. בוקר טוב! (גלגל)

אז פרץ כן יכול להפגין שרירים!

דווח על תגובה לא ראויה
18.08.2019

16. האם כבוד הרב הוא בור ועם הארץ? (איתן)

האם הוא לא מכיר את הדעות בחז"ל שדוד חטא גם חטא?

דווח על תגובה לא ראויה
18.08.2019

17. למען דעת: האבן עזרא בתהלים ג' מביא את דעת "המתרגם ספר תהלות לגויים", הוא הירונימוס מאבות הכנסיה (מביאו גם בעוד מקומות). (יהודי)

גם האברבנאל מביא לא פעם את דעות חכמי הנוצרים בפירושו לתנ"ך.

דווח על תגובה לא ראויה
19.08.2019

18. זו כבר בדיחה: את כל הציטוטים אפשר למצוא בדברי חז"ל, או בדברי נתן הנביא... (יוני)

אני כל כך מקווה שהרב פרץ לא יחשוב אפילו לקחת את המכללה הזה ברצינות. אני לא מכיר את הכותב אבל תנ"ך או חז"ל הוא לא יודע.

דווח על תגובה לא ראויה
19.08.2019

19. הרב קובי דביר וליבה (שש)

וכל חבריהם רוצים להתערב בחמדמבלי לשלוח את ילדיהם לחמד

דווח על תגובה לא ראויה
19.08.2019

20. שיפנה לשר החינוך מטעם מפלגת נעם (למה לרב פרץ? )

דווח על תגובה לא ראויה
19.08.2019

21. בתורה שלנו כתוב שאסור לשקר ואסור לומר לשון הרע - מה כתוב אצלך? (מורה לתנ"ך)

אני לא מבינה איך רב בישראל מרשה לעצמו לשקר במצח נחושה - נוא מצטט מסיכומים של תלמיד חילוני שישב בשיעורים של איילת סיידלר. שיעורים לתנ"ך שידועים ביראת השמים שהתלמידים יוצאים מהם. ועוד ציטט מהערות שוליים במאמר אקדמי, שמיועד לאקדמיה ולא להילמד בבתי הספר. ובכל המקומות שציטט היא דחתה את הדעות הכפרניות ומסקנתה תאמה את דעת הפרשנות הלאסי. איך מעיזים להכפיש אדם כמוה ברבים? תתבייש במעשיך.

דווח על תגובה לא ראויה
19.08.2019

22. אל תתערבו בחמד, גם כך אתם בעצמאי (הר המור נמאסתם)

דווח על תגובה לא ראויה
19.08.2019

23. החינוך הממ"ד פשט את הרגל בניצוחם של ליפשיץ ועובדיה (מנהל בית ספר ממד)

אין ספק שזה כבר לא זה... לא מבחינת המספרים ולא מבחינת התכנים... הראשים אחראים! טוב שליפשיץ הולך וצריך שגם עובדיה אוריאל ילך בעקבותיו!! מינויים לא מקצועיים של מנהלים ומפקחים! החינוך הממד פשט את הרגל ממזמן.
לכו ללמוד מהממלכתי והדרוזי על הגיבוי למנהלים... על מקצועיות וסדר !
מדברים גבוהה גבוהה אבל אין ארגון תכנון וסדר.
מחמדי"ם כושלים.
פשוט בושה .

דווח על תגובה לא ראויה
19.08.2019

24. קובי דביר תעזוב אותנו בשקט (ליאור)

מישהו שמתיימר להיות מחנך כנראה משועמם עד מוות בימי בין הזמנים ועסוק בהלבנת פנים, בלשון הרע ובעיקר בהוצאת דיבה. למה בכלל לתת לו במה?????

דווח על תגובה לא ראויה
19.08.2019

25. השם ישמור. מלמדים את ילדי ישראל דברי כמרים נוצריים וחוקרים גויים. לאן הגענו? וזה תורת ה'? (יהודי)

דווח על תגובה לא ראויה
19.08.2019

26. זו בעיה שהיא צמחה באקדמיה? באיזה עולם חינוכי מצפה הרב שהיא תצמח בו - האם יש בית מדרש לנשים המעניק לימוד מעמיק ורב שנתי בתנ"ך? אשמח אם יקום כזה מק (הדס דבורה)

דווח על תגובה לא ראויה
19.08.2019

27. לא יעזור (ציפ)

לא יעזור שום דבר לרב פרץ.
מןרות דתיות בכמות שכביכול
ילמדו את מה שהוא רוצה ,אין לו .יש גם מנהלים בבתי ספר הם לא יקבלו את חזונו .נראה שהוא בכלל לא מבין לאן הוא הגיע.ירד מהאוטובוס בתחנה הלא נכונה.זה עוד יתגלה בהמשך.

דווח על תגובה לא ראויה
19.08.2019

28. למגיב מ11 (צבי)

אם כבר פתחת את הספר וראית את דברי נתן הנביא אז תראה גם מה הוא אומר... גזלת הרש. לקחת מעני כשיש לך הרבה. עוולה ממונית צועקת. חילול ה'. מדוע ביזית את דבר ה'. זה הבעיה הבזיון שמלך גוזל. אין כאן שמץ של איסור אשת איש שדינו יהרג ועל יעבור...
ודאי שחטא. ארבע בנים מתו בגלל זה. אבל צריך להיות מנותק לגמרי כדי לפרש שחטא באשת איש. שלמה המלך ומלך המשיח נולדים מהאשה הזאת ונתן הנביא אפילו לא רומז לו שאסור לו להמשיך לחיות איתה...

דווח על תגובה לא ראויה
20.08.2019

29. לימוד תנ"ך חילוני (שלום')

מי שחושב שלימחג תנך בצורה חילונית יאהיב את המקצוע הזה פשוט טועה..
לא.פלא שיש כל כך הרבה דתל"שים כשזה היחס ללימודי קודש.

דווח על תגובה לא ראויה
20.08.2019

30. כל רב דיכפין ומבלבלין את השכל (לוי)

הסגידה הזו לדברי רבנים שכמובן חלוקים בדעותיהם היא רעה חולה. עדר כבשים - כן. קדושים - אין דבר כזה.

דווח על תגובה לא ראויה
20.08.2019

31. שאלה: האם למשל להגיד שיעקב אבינו היה רמאי מלידה (צוצלי)

זו עלילה וכפירה בעיקר?! הרי זה ברור ובכל אופן לא מתייחסים מספיק לפן הזה באישיותו. לכך מתכוונת הגברת סיידלר החכמה.

דווח על תגובה לא ראויה
21.08.2019

32. אלופי ההדתה במערומיהם (גרנק)

תחיי הצביעות ודו הפרצופיות. הסרוגים מתגלים יותר ויותר במערומיהם.
או בפראפרזה "מה רע בקצת ביקורת המקרא?"
או "אם הייתם מספיק בטוחים בחינוך שלכם מהבית, לא הייתם כל כך מבוהלים מלתת לילדים שלכם חשיפה לגישות אחרות"

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

לוסי אהריש צילום: הדס פרוש-פלאש 90

איזה לאום מופיע בתעודה הלידה של אדם אהריש הלוי? אמו לוסי חושפת

קרא עוד